1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) سردرگمی کارآفرینان با قوانین مزاحم اداري همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 4 ارديبهشت 1398 - شماره 3455
 
امروز : چهارشنبه ، 4 ارديبهشت 1398

Today : Wed, April 24, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85487 تاریخ انتشار:  1397-07-26 - 09:56 تعداد بازدید:  341
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

بروکراسي در ادارات فرصت‌ها را مي‌سوزاند
سردرگمی کارآفرینان با قوانین مزاحم اداري

نویسنده : الهام خليلي‌خو

اقتصادی
مقوله کارآفرینی نسخه بسیار مناسب و درستی است که برای جامعه امروز تجویز می‌شود اما نکته اینجاست که کارآفرینی امری ساده و آسان نبوده و کارآفرین باید خود را برای گذر از هفت خان رستم آماده کند و هفت جفت کفش آهنین داشته باشد چرا دستگاه‌ها و نهادهای متولی در بحث اشتغال و کارآفرینی در حوزه عمل به اندازه حوزه سخن و حرف فعال نیستند و چه بسا که بعضا سنگ‌هایی نیز بر سر راه بیندازند.
ایجاد کسب و کار جدید تا زمانی برای کارآفرین خوب و لذت‌بخش است که گرفتار بروکراسی و کاغذبازی و تبصره و قانون‌های مازاد دستگاه‌ها و ادارات دولتی نشده باشد چرا که رهایی از هزار توی سیستم اداری به این سادگی نیست.
حامد اسلامی یکی از کارآفرین برتر استان همدان در حوزه کشاورزی است که بیش از دو سال مبادرت به تولید ملکه زنبورعسل می‌کرده است و سالانه 200 ملکه بومی را به استان‌های مختلف از جمله کرمان و مازندران که بیشترین تقاضا برای خرید ملکه را داشتند، تحویل می‌دهد.
این کارآفرین کبودراهنگی در راستای صنعتی کردن و گسترش ایده و بهره‌وری بیشتر از آن اقدام به ثبت شرکت تعاونی ملکه طلایی غرب ایرانیان در شهرستان کبودراهنگ در پارک علم و فناوری استان به عنوان دومین طرح کشوری می‌کند.
اسلامی این جوان خلاق با ارائه طرح دانش‌بنیان و ثبت شرکت فناور به دنبال به‌گزینی زنبورعسل و بومی‌سازی ملکه زنبور است و با تلقیح مصنوعی ملکه زنبور بومی ایرانی را تولید می‌کند که بنا بر اظهارات وی این نوع تولید سبب افزایش بهره‌وری در برداشت عسل می‌شود.
وی معتقد است، براساس بازخوردی که صورت گرفته با توجه به شرایط آب و هوایی کشور و خشکسالی حاکم با این زنبورهای بومی میزان تولید عسل 4 برابر افزایش می‌یابد و بازدهی قابل توجهی شامل حال زنبورداران می‌شود. و از طرفی زنبورداران هر ملکه زنبورعسل را از خارج کشور وارد می‌کنند که با توجه به قیمت دلار بعضا بابت آن باید 8 میلیون تومان پرداخت کنند در حالی که ملکه زنبورهای بومی تولیدی به قیمت 350 هزار تومان عرضه می‌شود.
شرایط تولید برای این کارآفرین مساعد است به طوری که از مهر ماه امسال 700 ملکه‌ زنبور عسل را پیش‌فروش کرده است. 
اما با ثبت شرکت آقای اسلامی برای دریافت مجوز وارد پروسه پر پیچ و خمی شده است که بعد از 15 ماه با وجود افتتاح رسمی شرکت و دریافت قسط اول تسهیلات 150 میلیون تومانی هنوز موفق به دریافت مجوز از جهاد کشاورزی استان همدان نشده است و بخاطر نداشتن مجوز جلوی ساخت و ساز پیمانکار طرح گرفته شده است.
این کارآفرین در ابتدای امر برای دریافت مجوز، طرح تلقیح مصنوعی ملکه زنبورعسل را به جهاد کشاورزی ارائه می‌دهد و استعلام 17گانه از ادارات را که شامل محیط زیست، امور اراضی جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی و امور آب می‌شده است، را ارائه می‌دهد و براساس جواب استعلام‌ها طرح در کمیسیون موردنظر مطرح و تصویب می‌شود و اعلام می‌کنند که مجوز در اوایل مهر ماه آماده است.
اما بنا بر اظهارات وی، یک هفته گذشته جهاد کشاورزی خواستار استعلام جدید از راه و شهرسازی شده است که برای این استعلام هم اقدام کرده است که پاسخ آن دو ماه طول می‌کشد و از طرفی راه و شهرسازی خواستار دریافت استعلام از مخابرات و گاز هم شده است.
حال اختلاف قانونی دست و پای این کارآفرین را گره زده است و بلاتکلیف و سردرگم در ادارات روز را سر می‌کند به طوری که براساس اعلام نظام مهندسی کشاورزی برای صدور مجوز این طرح دیگر نیازی به استعلام از این سه اداره فوق‌الذکر نیست و طبق قانون استعلام‌های لازم را دریافت کرده است. 
اسلامی در حالی که از درگیری قانونی سه سازمان ابراز نارضایتی می‌کند، نگران ضرر و زیانی است که در طول مدت این 15 ماه برای دریافت مجوز متحمل شده است و تنها قصد خود را اشتغالزایی برای منطقه محروم کبودراهنگ اعلام می‌دارد که با صنعتی شدن زمینه اشتغالزایی برای 20 نفر مستقیم و حداقل30 نفر غیرمستقیم فراهم می‌شود.
 بروکراسی اداری بزرگترین مانع کارآفرینی
رئیس خانه کشاورز استان همدان نیز مهمترین موانع کسب و کار را بروکراسی حاکم بر سیستم اداری می‌داند و سنگ‌اندازی و ایراداتی که بعضا سازمان‌ها وارد می‌کنند گاهی هیچکدام در قانون نیست و نشان از جهل کارشناسان دارد.
ابولقاسم سوزنچی با انتقاد از پیچیدگی سیستم اداری برای صدور مجوز اظهار کرد: پروسه صدور مجوز بسیار طولانی است در حالی که مجوز باید یک روزه برای فرد کارآفرین صادر شود تا زمان لازم را برای اقدامات بعدی داشته باشد نه اینکه از خواسته خود پشیمان شود.
براساس اظهارات وی، نهادهای مسئول حمایت درستی از تولیدکنندگان عرصه محصولات کشاورزی ندارند و گاه افرادی در بدنه وزارت جهاد کشاورزی و سازمان‌های استانی به کار گرفته ‌شده‌اند که تخصص لازم را نداشته و ناآگاهی آن‌ها موجب به تأخیر افتادن کارهای اداری و تکرار کار می‌شود.
سوزنچی، سازمان نظام مهندسی کشاورزی را از دیگر مشکلات این حوزه برشمرد و گفت: هدف از تشکیل این سازمان رسیدگی به مشکلات کشاورزان کم‌سواد به وسیله مهندسان باتجربه بود، اما ظاهراً بیشتر تبدیل به فضایی برای اشتغال‌زایی مهندسان شده تا رسیدگی به مشکل کشاورزان و مدیرانش را بازنشستگان جهاد کشاورزی که سابقه کار خوبی هم ندارند، انجام داده و به ‌نوعی حیاط‌ خلوت مدیران بازنشسته شده است.
 رفع قوانین زائد با اجرای کامل سامانه پنجره واحد
معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهاد‌کشاورزی استان همدان با تأکید بر مشخص بودن فرآیند صدور مجوز برای طرح‌های کارآفرینی در حوزه کشاورزی، از عملکرد برخی کارآفرینان و عدم توجه به موارد قانونی از سوی آنها انتقاد کرد و افزود: کارآفرینان باید طرح توجیهی خود را برای کارشناسان سازمان ارائه دهند و بعد از بررسی مطابق با استانداردها و شرایط حاکم بر کشور و استان و ارزیابی مالی، مجوز اولیه برای اجرای طرح صادر می‌شود. 
محمدرضا شهسواری افزود: براساس مختصات نقشه محل اجرای طرح، جهاد کشاورزی و نظام مهندسی کشاورزی استعلامات لازم را انجام می‌دهند که بعد از دریافت تاییدیه زمین برای تغییر کاربری به امور اراضی ارجاع داده می‌شود.
وی با انتقاد از اقدامات موازی و غیرهماهنگ پارک علم و فناوری تصریح کرد: متأسفانه این نهاد بدون هیچ استعلامی طرح‌های کشاورزی را به بانک معرفی می‌کند و ما را مقابل عمل انجام شده قرار می‌دهد.
معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی استان همدان ابراز امیدواری کرد: با اجرای کامل سامانه پنجره واحد مشکلات و قوانین زائد کنار گذاشته شود چرا که در این سامانه تمام هماهنگی‌ها و استعلامات لازم انجام شده و روال اداری با سرعت بیشتری انجام می‌شود.
کارآفرینی حرکتی نویی در کشور و استان است که باید با تسهیل قوانین بستر برای گسترش آن فراهم شود و مشکلاتی همچون بوروکراسی اداری، زمان‌بر بودن استعلام‌های اداری، نرخ تورم و نرخ بهره‌های بانکی را از سر راه کارآفرینان برچید تا بهره‌وری و اشتغالزایی قابل توجهی ایجاد و معضل بیکاری ریشه کن شود. 

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com