اِلمان میدان مرکزی نهاوند 2 میلیارد پول می‌خواهد همدان پیام
 
 
شنبه - 31 شهريور 1397 - شماره 3294
 
امروز : يكشنبه ، 1 مهر 1397

Today : Sat, September 22, 2018




ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  82584 تاریخ انتشار:  1396-07-18 - 05:45 تعداد بازدید:  164
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

اِلمان میدان مرکزی نهاوند 2 میلیارد پول می‌خواهد

مادستان

 نهاوند- معصومه کمالوند- خبرنگار همدان‌پیام: به نیمه دوم سال که می‌رسیم عمدتاً در حوزه عمرانی تلاش بر این است که پروژه‌های در حال اجرا به اتمام برسد و یا راکد و نیمه‌کاره‌ها تعیین تکلیف شود. از این دست پروژه‌ها در نهاوند کم نیست که اغلب هم بلاتکلیف اعتباراتی است که یا داده نشده و یا اینکه اختصاص یافته اما تخصیص و دریافتی انجام نگرفته است.
از جمله این پروژه‌ها ساخت میدان مرکزی نهاوند است که سال‌هاست به نوعی راکد است و سرعت اجرایی آن گرفته شده و دلیل عمده آن هم علاوه بر نداشتن برنامه، نبود اعتبارات لازم است.
ساختمان دخانیات نهاوند که روزگاری تخریب آن شرط باز شدن شریان و روزنه تنفسی شهر عنوان می‌شد حالا از تخریب آن 2 سالی می‌گذرد اما هنوز اندر خم اجرای عملیات محوطه‌سازی است.
یعنی اگر بخواهیم این پروژه را فازبندی کنیم 3 فاز، تملک و تخریب، محوطه و زیبا سازی و فضای سبز، و در نهایت اِلمانی که بر اساس مصوبه مدیریت شهری قرار است برای این میدان طراحی، تهیه و نصب شود، هرچند نصب المان در این مکان هنوز جای صحبت بسیاری دارد و عده‌ای هم مخالف المان در این محل هستند اما مصوبه شورا بر نصب آن تأکید دارد.
 وعده‌های پیش از تخریب برای دخانیات
اسماعیلی شهردار اسبق نهاوند در سال 91 گفته بود، ساختمان دخانیات و مدرسه نهاوند به فضای سبز تبدیل خواهد شد این در حالی بود هنوز کار تملک و تخریب دخانیات به نتیجه نرسیده بود.
یکسال پس از این گفته اسماعیلی، نماینده سابق نهاوند در مجلس هم گفت: با توجه به اعلام آمادگی شرکت دخانیات ایران برای واگذاری این ملک به شهرداری نهاوند، مجموعه شهرداری باید نسبت به انجام عملیات عمرانی سریع اقدام کند بر همین اساس هم قرار بود ساختمان شرکت دخانیات نهاوند با 6 هزار مترمربع مساحت که با مدرسه کنار آن که 4 هزار مترمربع است ادغام شده و در این مکان 10 هزار مترمربعی میدان و فضای سبز احداث شود.
سنایی ابراز امیدواری کرده بود: با توجه به نبود هیچگونه منع قانونی در احداث فضای سبز و میدان در این نقطه از شهر نهاوند شاهد آغاز عملیات اجرایی و اتمام آن در کمترین زمان باشیم.
 تملک، تخریب و یکسال تنفس شورا!
تملک ساختمان دخانیات و تخریب آن زمان شهرداری فرجی در سال 94 انجام شد و حمایت‌های سنایی، نیکبخت و برخی مسئولان رده‌بالای کشوری در تحقق این موضوع مؤثر بود اما پروژه در مرحله تخریب باقی ماند و شورای چهارم با گفتن اینکه می‌خواهد با برنامه‌ای جامع پیش برود و کار را اساسی ادامه دهد پروژه را یک سالی راکد نگه داشت هرچند پس از آن هم برنامه خاصی پیش گرفته نشد و همین عملیات اجرایی را همان یکسال پیش بدون سوخت وقت می‌شد اجرا کرد.
 ضرب‌الأجل نیکبخت برای آغاز عملیات اجرایی
5 آذرماه 94 بود که نیکبخت استاندار همدان به همراه سنایی نماینده سابق نهاوند در مجلس و سفیر ایران در روسیه در شورای اداری این شهرستان حضور یافتند، نیکبخت در شورای اداری گفت: با توجه به اینکه شهرستان نهاوند از داشتن یک میدان مرکزی در شأن مردم نهاوند محروم بود تصمیم بر آن گرفته شد که ساختمان شرکت دخانیات خریداری شود و در اختیار شهرداری قرار گیرد تا به میدان مرکزی شهر تبدیل شود و با حضور در محل پروژه کلنگ آن را بر زمین زند و برای آغاز عملیات اجرایی آن اختصاص مبلغ 500 میلیون تومان را وعده داد و گفت: نیمی از این رقم در سالجاری و نیم دیگر را در سال آینده (95) به شهرداری نهاوند پرداخت می‌کند.
 اعتباری که معلوم نشد کجا رفت
در حالی که از کلنگ‌زنی پروژه 2 سال و از آغاز عملیات اجرایی آن بیش از یکسال می‌گذرد، چندی پیش هم نماینده و فرماندار به بازدید از این پروژه رفتند که یوسفیان شهردار وقت از تخصیص اعتبار استاندار به این پروژه گفته بود در حالی که این رقم تخصیص نیافته است و هزینه‌هایی که تاکنون برای دخانیات و محوطه‌سازی انجام شده، از محل اعتبارات شهرداری شده است.
هرچند پیش از این یوسفیان وعده اتمام پروژه را مردادماه 96 و زمانیان سرپرست کنونی شهرداری هم پایان شهریور اعلام کرده بود اما پروژه هنوز لنگ‌لنگان در مرحله اجرا قرار دارد.
 در حال اجرای فاز 2 دخانیات هستیم
کارشناس عمرانی شهرداری نهاوند می‌گوید: در حال حاضر کار عمران پروژه تقریباً تمام شده است و کار تأسیسات، زیبا سازی و فضای سبز در مرحله اجرا قرار دارد و علت زمان بر شدن پروژه هم به دلیل نبود اعتبارات بوده است در حالی که 5/1 میلیارد در 3 مرحله به این پروژه اختصاص داده شده و اما هنوز رقمی تخصیص داده نشده است.
به گفته مهدی نساری هزینه محوطه‌سازی و فضای سبز و زيباسازی پروژه حدود یک میلیارد تومان بوده است که با اجرای محوطه و زیباسازی به مرحله‌ای می‌رسد که شهروندان می‌توانند از این محل برای تفریح و فضای سبز استفاده کنند.
 المان 2 میلیاردی ضرورت یا صرف هزینه؟
اما مرحله المان این پروژه که حرف‌های بسیاری دارد اینکه آیا نصب المان ضرورت دارد یا خیر؟ وی در این‌باره می‌گوید: به نظرم نصب المان ضرورتی ندارد آن هم با این شرایط مالی که شهرداری دارد برای ساخت المان حدود 2 میلیارد اعتبار نیاز است، اما نظر مدیریت شهری بر نصب المان است که بر مبنای مصوبه شورا بندهای اختصاص یافته که شرایط و موقعیت طرح مورد را عنوان می‌کند، در زمان خاص خود، از طریق فراخوان عمومی انجام خواهد شد.
تاکنون هم طرح‌های مختلفی برای این المان از جانب افراد مختلف حتی جناح‌ها تهیه شده که هیچکدام قابلیت اجرایی ندارد و اغلب به صورت شماتیک بوده است.
 بررسی ترافیکی دخانیات هنوز اجرا نشده است
یک موضوع دیگر اینکه دخانیات با هدف ایجاد میدان مرکزی شهر و کاهش بار ترافیکی تملک و تخریب شد، آیا بحث ترافیک در این پروژه کارشناسی شده یا خیر؟، وی پاسخ می‌دهد: از آنجا که هنوز بررسی ترافیکی این پروژه کارشناسی نشده و تنها دخانیات از ارتفاع 10متر به 20 سانتیمتر کاهش یافته ولی عرض و مساحت آن تغییری نیافته، موقعیت میدان مرکزی به یک بازنگری کلی از نظر ترافیکی نیاز دارد.
با این شرایط هم فصل کاری رو به اتمام است و بر اساس وعده کارشناس عمران شهرداری تا یک‌ماه آینده فاز 2 پروژه باید به اتمام برسد در غیر اینصورت میدان مرکزی هم به سرنوشت پروژه‌های ورزشی شهر دچار خواهد شد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com