رسانه ها پیشگام در جلب مشارکت انتخاباتی همدان پیام
 
 
يكشنبه - 6 خرداد 1397 - شماره 3203
 
امروز : دوشنبه ، 7 خرداد 1397

Today : Mon, May 28, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  77268 تاریخ انتشار:  1396-02-28 - 05:45 تعداد بازدید:  121
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

در میزگرد مدیران رسانه های استان تاکید شد
رسانه ها پیشگام در جلب مشارکت انتخاباتی

اخبار

تهییج افکار عمومی و آگاهی بخشی در ایام انتخابات همواره یکی از راهبردهای اساسی برای جلب مشارکت حداکثری مردم به عنوان پشتوانه حاکمیت ها دنبال شده است. در این راهبرد رسانه ها به عنوان پل ارتباطی بین حاکمیت و جامعه نقش اساسی داشته و توازن بخش خواسته های مردمی و امکانات و توان دولتی ها بوده است. از این رو رسانه یکی از ارکان اساسی در آگاهی بخشی و جذب حداکثری افکار عمومی به حضور در انتخابات بوده است. ایفای این نقش کلیدی مستلزم رعایت بایدها و نبایدهایی بوده که مدیران و کارشناسان رسانه های استان همدان در میزگردی به آن پرداخته اند.
در این میزگرد که با حضور رئیس خبرگزاری ایرنا در همدان، سرپرست خبرگزاری تسنیم در استان و نایب رئیس خانه مطبوعات استان همدان برگزارشد مدیر مسئول روزنامه همدان پیام گفت: نقش مطبوعات و رسانه ها در جهت تنویر افکار عمومی و پرداختن به سطح دانش جامعه و مردم بسیار پر رنگ است .
نصرت ا... طاقتی احسن افزود: انتخابات فرصتی است که می تواند تنها تاکیدی بر نقش رسانه ها باشد و فرصتی است که جامعه رسانه ای استان و کشور وارد عرصه شوند و به وظیفه خود که روشن ساختن افکار عمومی و بالا بردن سطح معلومات و دانش مردم است، عمل کنند.
وی بیان کرد: در فضای خوبی که در جامعه است و با قدرت تاثیر گذاری که رسانه ها اعم از صدا و سیما و رسانه های مکتوب نشان می دهد آنچه که در انتخابات جامعه را پیش می برد رسانه ها هستند و اینکه چگونه هریک از کاندیداها و کارکرد های آنها را مرور کنیم.
وی با بیان اینکه در حوزه رسانه، تبلیغات و اطلاعات و آگاهی سازی وظیفه سنگینی است افزود: برای آنکه قدرت انتخاب درست را در جامعه توسعه دهیم نیازمند ابزار رسانه هستیم که به دست قلم و فکر ها شکل می گیرد و این روزها بیشتر به چشم می آید.
این فعال رسانه ای استان همدان گفت: با ورود و بروز شبکه های اجتماعی که هر کدام افراد را به یک خبرنگار تحلیلگر و مفسر تبدیل می کنند، رسانه ها باید کارکرد خود را بر نکات اخلاقی و آموزشی برای تنویر افکار عمومی و کمک به رشد اجتماعی جامعه معطوف کنند. وی ادامه داد: همدان پیام به عنوان روزنامه محلی سیاستهایی را در راستای اهداف کاری خود ایجاد کرده که شور و نشاط اجتماعی برای حضور حداکثری و جهت انتخاب بهتر در بین مردم یکی از آنها است.
 رسانه ها باید به فکر تثبیت مخاطب باشند
اکبر بهاروند رئیس خبرگزاری ایرنای مرکز همدان هم در این نشست تاکید کرد: باید با قلمی از جنس حقیقت و انصاف که قداست آن بر اهالی آن غیرقابل انکار است، فارغ از هر نگاه حزبی و جناحی بر مدار حفظ خطوط قرمزی که در نظام ترسیم شده، شور و نشاط و فرصت انتخاب اصلح ترین را برای مردم ایجاد کرد.وی با بیان اینکه در استان همدان رسانه ها به گونه ای عمل می کنند که کمتر آسیبی را به بدنه جامعه وارد می کنند افزود: اما در شبکه های اجتماعی اخلاق زیر پا گذاشته می شود.
این کارشناس علوم ارتباطات اجتماعی ادامه داد: فضای مجازی امروز بخش قابل توجهی از سبد مطالعه مردم را در دست گرفته و ما به عنوان متولیان امور رسانه ای باید با رویکرد نوین اطلاع رسانی جایگاه خود را تثبیت کنیم و محصولاتی را تولید کنیم که مخاطبان را از دست ندهیم.
وی گفت: رسانه باید با رعایت اخلاق و اصول مبتنی بر ارزش‌های نظام اسلامی، فضایی را ایجاد کنند که مردم در انتخاب گزینه اصلح دچار شبه نشوند.
 ایجاد امنیت روانی تکلیف انتخاباتی رسانه هاست
نایب رییس خانه مطبوعات استان همدان نیز گفت: حفظ و پاسداشت حریم رسانه در فضای انتخابات و رعایت قانون و امنیت و مشارکت حداکثری برای رسانه ها بسیار مهم است.
فاطمه حبیبی با بیان اینکه یک رسانه باید حقیقت گو و منطقی باشد افزود: رسانه ها باید از مسایلی که باعث ایجاد تنش در جامعه شده و عواملی که وحدت را از بین می برد پرهیز کنند.
وی اضافه کرد: دعوت به مشارکت حداکثری مردم از مهمترین وظایف مطبوعات است و از مردم بخواهد این نقش را به خوبی ایفا کند و گفتگوهایی که می‌توان شور را در مردم تزریق کرد را انجام دهند.
وی با بیان اینکه وظیفه اطلاع رسانی عهده رسانه ها است و رسانه ها از کار حزبی باید پرهیز کنند افزود: متاسفانه در نبود احزاب پویا برخی رسانه ها جایگزین عملکرد احزاب شده و کار آنها را انجام می دهند.
وی افزود: در حال حاضر رسانه ها حاشیه امن ندارند و دسترسی به مطالب رسانه ها متفاوت است و هر یک با سیاست خاصی موارد را تبیین می کنند اما آنچه که باید به آن توجه کرد محدودیتی است که برای رسانه ایجاد می شود.
 رسانه ها باید از شیطنت دوری کنند
سرپرست خبرگزاری تسنیم در استان همدان هم در این نشست گفت: آنچه که مشخص است هیچگاه دشمنان جمهوری اسلامی نخواستند انتخابات خوب و پرشور و سالم در کشور برگزار شود.
مسلم مخفی افزود: برای برگزاری انتخابات شکوهمند رسانه ها سه تکلیف بر عهده دارند که شور آفرینی و نشاط اجتماعی بخش مهمی از آن است .
وی با بیان اینکه رسانه های جمعی با برگزاری جلسات و نشست ها نقش خود را در ایجاد این شور اجتماعی اجرا کرده اند افزود: تا شور آفرینی نباشد مردم در صحنه نمی آیند.
وی برگزاری انتخابات خوب و سالم را از تکلیف های مهم مسئولان دانست و افزود: اگر می خواهیم یک انتخابات خوب و قانونی برگزار شود باید رسانه ها و جناح های سیاسی براساس قانون حرکت کنند.
وی بیان کرد: انتخاب اصلح از دیگر موارد مهم در برگزاری انتخاباتی شکوهمند است که رسانه ها در کنار نامزدهای انتخاباتی بتوانند برنامه های هریک را چگونه تبیین کنند.
سرپرست خبرگزاری تسنیم در استان همدان ادامه داد: در شبکه های اجتماعی اتاق فکری که تولید محتوا کنند وجود ندارد و از سوی رسانه ای مکتوب تغذیه می شوند و تغذیه فکری رسانه ها هستند و این نشان می دهد رسانه ها کارکرد خود را دارند.
وی با بیان اینکه شبکه های اجتماعی موجب شده که مطالعه عمومی کاهش یافته و بیشتر به مطالعه در فضای مجازی تغییر گرایش پیدا کند افزود: این احساس خطر را باید جدی گرفت.
مخفی با تاکید بر رعایت اصل اخلاق انتخاباتی از سوی طرفداران جناح های مختلف تصریح کرد: فضای شبکه های اجتماعی باید کنترل شود چرا که در این فضا به راحتی تهمت و افترا زده می شود راه فرار بسیار زیاد است و در بعد نظارتی باید ساختاری قانونمند تعریف شود.
وی در بخش دیگری از سخنانش افزود: بعد از موضوع حضور حداکثری که برای ایران قدرت بین المللی ایجاد می کند انتخاب اصلح مهمترین موضوع انتخابات است که رسانه ها باید به مصداق نپردازند. سرپرست خبرگزاری تسنیم گفت: رسانه باید درایت داشته باشد و شیطنت های رسانه ای کنار گذاشته شود و با بیان شاخصه های اصلح در انتخاب مردم نقش موثری داشته باشند


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com