سال‌های سخت همدان‌! همدان پیام
 
 
شنبه - 1 آبان 1400 - شماره 4157
 
امروز : يكشنبه ، 2 آبان 1400

Today : Sat, October 23, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  119665 تاریخ انتشار:  1400-06-24 - 08:20 تعداد بازدید:  99
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

سال‌های سخت همدان‌!

یادداشت

 ۱- سرانجام مجمع نمایندگان استان به درخواست‌ها برای معرفی گزینه‌های استانداری روی خوش نشان داد و اکثریت اعضای این مجمع توانستند در نشستی کوتاه 5 گزینه خود را انتخاب و به وزارت کشور پیشنهاد کنند.
هرچند این حق وزارت کشور است که استاندار را از میان این گزینه‌ها یا خارج از آن انتخاب کرده و به هیأت دولت برای کسب رأی اعتماد معرفی کند، اما تعامل وزارت کشور و مجمع نمایندگان نوعی از تعاملات بین قوه‌ای و ضروری است.

۲- وضعیت امروز استان جدای از وضعیت کشور نیست، اما باید توجه داشت که در شاخص‌ها استان همدان وضعیت مناسبی ندارد.
به همین دلیل هرگزینه‌ای که برای استانداری همدان در وزارت کشور انتخاب می‌شود باید بداند، کار سختی در انتظار اوست و باید آمادگی برای کار در شرایط سخت استان را داشته باشد.

۳- آمارها و برآوردها نشان می‌دهد که سال‌های ترسالی استان پایان یافته و استان وارد سال‌های خشکسالی که در برآورد خوش‌بینانه حداکثر 3 سال و در برآورد بدبینانه حداقل ۷ سال ادامه خواهد داشت، شده است.
این شرایط برای استانی که مهمترین محور توسعه آن به شکل سنتی کشاورزی است، نویدبخش سال‌های سخت برای کار و زندگی است.

۴- با آنکه ایران در منطقه‌ای کم‌آب واقع شده، اما برای بهره‌وری آب تاکنون برنامه جدی و کاربردی اجرا نشده است، البته برنامه‌هایی چون مسدودسازی چاه‌های عمیق غیرمجاز، توسعه آبیاری مدرن و ترویج کشت کم‌آب‌بر در دستور کار بوده، اما سرعت کار حکایت از بی‌اطلاعی یا بی‌اهمیتی وضعیت آبی استان و کشور دارد.

۵- استاندار آینده همدان هر فردی باشد باید آگاهانه و با درک این وضعیت و تبعات ناشی از خشکسالی در زندگی مردم و با برنامه مقابله با خشکسالی برای مدیریت در استان قدم بگذارد.
به‌طورقطع اولویت‌های دیگر توسعه استان همچون گردشگری نیز از تداوم خشکسالی آسیب دیده و اقتصاد استان نیز با خشکی مواجه خواهد شد که لازم است برنامه‌ای سخت‌گیرانه نسبت به هزینه‌ها و براساس واقعیت‌ها در استان ارائه شود.

۶-  تاکنون در بهترین حالت رزومه‌ای از سوابق و وضعیت کاری و تحصیلی گزینه‌های استانداری منتشر شده و تاکنون برنامه‌ای از هیچ یک از گزینه‌ها منتشر نشده است و مشخص نیست که آیا این گزینه‌ها می‌دانند که چه شرایط سختی در صورت انتخاب برای مدیریت استان در انتظار آنها است یا بی‌اطلاع از شرایط به پشتیبانی سوابق، تجربه و‌ جوانی و دیگر ویژگی‌ها گام در این راه سخت نهاده‌اند.
در این میان گویا مجمع نمایندگان نیز تنها براساس بررسی رزومه و شناخت از گزینه‌ها نظر خود را اعلام کرده و خبری از بررسی برنامه‌ها و به‌ویژه برنامه مدیریت شرایط سخت حاصل از خشکسالی استان در این مجمع نبوده است.

۷- با این اوصاف وزارت کشور برای انتخاب استاندار باید با درنظر گرفتن شرایط و سال‌های سختی که در انتظار استان همدان است و به‌ویژه نیاز استان به برنامه‌های تأمین آب شرب، حفظ اشتغال کشاورزی و توسعه آن با تغییرات اساسی و پیشبرد محورهای دیگر توسعه استان بخصوص گردشگری، برای استان، استاندار انتخاب کرده و مدیریت خشکسالی را از استاندار منتخب مطالبه کند.
در این راه باور به خسکسالی و تداوم آن در کنار  تضمین ارتقای شاخص‌های توسعه استان با مدیریت بی‌حاشیه و مردمی و پیشبرد برنامه‌ها و سیاست‌های توسعه‌ای دولت از سوی استاندار منتخب ضرورت داشته و راهگشای عبور از سال‌های سخت پیش‌رو خواهد بود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com