بازگشت پاس‌جدي‌تر از هميشه همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 24 مرداد 1398 - شماره 3546
 
امروز : سه شنبه ، 29 مرداد 1398

Today : Tue, August 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  88875 تاریخ انتشار:  1397-10-24 - 09:41 تعداد بازدید:  205
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

تصمیم استاندار براي سرانجام پاس چه خواهد بود؟
بازگشت پاس‌جدي‌تر از هميشه

نویسنده : حسین پارسا

ورزشی
 
  پاسِ بزرگ، تیمی که یازده سال قبل به همدان آمد تا ورزش این استان را متحول کند، حالا شرایط متفاوتی دارد. 
کسب نتايج ضعیف و دور شدن از سطح اول، دوم و حتی سوم فوتبال ایران، مدیران ورزش کشور را به این نتیجه رسانده که این تیم را به تهران بازگردانند. چند روز پیش بود که وزیر ورزش در جلسه با پیشکسوتان پاس، مسئول نیروی انتظامی و نماینده فدراسیون فوتبال، دستور احیای مجدد این تیم ریشه‌دار را صادر کرد. «سلطانی فر» در این جلسه تاکید کرده بود که «بازگشت پاس به تهران باید با سرعت انجام شود.» این گفته یعنی تصمیمی جدی در سطح فوتبال ایران گرفته شده، مثل همان ده دوازده سال قبل که تصمیم گرفتند که تیم های تهرانی را به شهرستان ها منتقل کنند. آن سال به این امید داشتند که این نام های بزرگ، فوتبال را در نقاطی از ایران زنده کرده و استعدادها را شکوفا کنند.
 نتیجه اما، اصلا خوب نبود. انتقال پاس، اضطرار مالکان و رفاقت قدیمی روایت ها از نحوه انتقال پاس به همدان مختلف است. اما به نظر می رسد نزدیکترین روایت به حقیقت، حرف هایی است که «کاظم اولیایی» از پرنفوذترین همدانی های فوتبال ایران بارها گفته است. 
«هزينه‌هاي ميلياردي در باشگاه پاس و در مقابل كمبود بودجه‌اي كه در بخش لجستيكي (در نیروی انتظامی) براي تأمين امنيت وجود داشت، سبب شد تا از طرف ستاد كل نيروهاي مسلح اعلام شد كه نبايد وارد فوتبال حرفه‌اي شويد و تيمداري كنيد... آن زمان سردار احمدي‌مقدم فرمانده نيروي انتظامي با بهروز مرادي استاندار وقت همدان به واسطه همسنگر بودن در جبهه در ارتباط بودند، مرادي هم با من صحبت كرد و گفت كه باشگاه پاس با توجه به دستور مقامات بالاتر مي‌خواهد منحل شود، آيا امكان اينكه امتياز فوتبال را به استان منتقل كنيم هست يا نه؟ 
در اين رابطه مذاكراتي با علي آبادي و كيومرث هاشمي و مديركل تربيت بدني استان تهران كه از مخالفان بود صورت گرفت كه باشگاه پاس منحل شود يا امتياز فوتبال آن به جاي ديگري منتقل شود.» اولین نکته ای که از حرف های اولیایی مشخص است، «اضطرار» نیروی انتظامی در این انتقال است. یعنی نیروی انتظامی قانونا نمی توانست تیم داری را ادامه دهد.
 در این میان یک رفاقت قدیمی، کار را تمام کرد و پاس همدانی شد. آرزوهایی که بر باد رفت همان روزها که عادل فردوسی پور و قدیمی های پاس مثل خدادا عزیزی و وحید هاشمیان و حسین فرکی بر طبل مخالفت با انتقال پاس به همدان می کوبیدند، این تیم میان حمایت بی سابقه ای از مردم همدان کار خود را شروع کرد. در تمام بازی های سال اول حضور پاس در لیگ برتر، ورزشگاه قدس همدان جای سوزن انداختن نبود. پاس با بگوویچ خوب نتیجه می گرفت و استقلال و پرسپولیس را زمین گیر می کرد. آن وقت ها، این امید در دل همدانی ها خلق شده بود که حضور این تیم باعث شود ورزش در همدان جان بگیرد. همین ایده، تیغ منتقدان را کند می کرد. 
تا دو سال بعد شرایط بد به نظر نمی رسید. اما بعد از آن ورق برگشت و روزهای سقوط آغاز شد. رتبه هایی که در 4 سال اول حضور پاس در همدان کسب شد، نشان از آینده ای هولناک داشت: پنجم، سیزدهم، چهاردهم، شانزدهم و سقوط! پاسِ بزرگ در کمال ناباوری در سال 90 به لیگ دسته اول سقوط کرد.
 5 سال بعد پاس در لیگ 2 بود و دو سال بعدش در لیگ دسته سوم! همدانی ها هم مخالف می شوند چرا پاس به چنین روزی افتاد؟ این پرسش پاسخ های بسیاری دارد اما نقطه اشتراک همه پاسخ ها بلد نبودن تیم داری توسط استانداری و اداره ورزش و جوانان استان بود.
 مدیران هم البته مشکلات مالی را مقصر می دانستند و در جواب انتقادات چاره ای جز این نداشتند که بگویند برای این تیم در این سال ها چند میلیارد تومان هزینه کرده اند. این سیاست نه تنها هوادران را راضی نکرد بلکه موج نارضایتی ها را هم بیشتر کرد. منتقدان پاس که حالا مخالفانی بی رحم بودند، نه فقط از فوتبالی ها که در همه رشته‌های ورزشی دیگر همدان قد علم کردند و در دفاع از رشته شان، حضور ده ساله پاس را نقد کردند.
 فوتسال، والیبال، بسکتبال و کشتی همدان که قبل از حضور پاس کم و بیش در کشور حرفی برای گفتن داشتند، بعد از انتقال این تیم، حتی اگر کم کاری هم از خودشان داشتند، دلیلش را مشکلات مالی و حمایت نشدن می دانستند.
 اینکه همه پول ها خرج پاس می شود دلیل محکمی بود که ورزشکاران رشته های دیگر از وضعیت ورزش استان ناراضی باشند. حالا دیگر مخالفان فقط فردوسی پور و پاسی های قدیمی نبودند، همدانی ها هم بر پاس نقد داشتند. 
رفتن یا نرفتن؟ مسئله این است! چند روز قبل از آنکه وزیر ورزش علنا بر احیای پاس تهران پافشاری کند، «سعید شاهرخی» استاندار جدید همدان بر حمایت از این تیم تاکید کرده بود. استاندار در بازی پاس و نیروی زمینی به ورزشگاه ر فت و با بازیکنان و مربیان این تیم دیدار کرد.آنطور که «عباس صوفی» رئیس هيأت فوتبال همدان از آن دیدار نقل کرد، شاهرخی هدف خود را بازگرداندن پاس به «روزهای اوجش» معرفی کرده و از حمایت حرف زده بود.
 حالا اما با دستور اکید وزیر ورزش بر احیای پاس، شاهرخی باید تصمیمی مهم بگیرد: یا پاسِ دسته سومی را در همدان نگه دارد و در برابر وزارت ورزش و مخالفان تهرانی و همدانی این تیم بایستد. در این حالت آینده پاس ( چه خوب و چه بد) با نام شاهرخی گره خواهد خورد تصمیم دیگر استاندار، موافقت با بازگشت پاس به تهران خواهد بود که نتیجه اش می شود خنک شدن دل مخالفان حضور این تیم در همدان و در آخر سنگینی یک اندوه یازده ساله روی سینه هواداران همدانی که می خواستند نام شهرشان به خوشنامی در سطح اول فوتبال ایران بدرخشد. اتفاقی که متاسفانه در جهت عکس رخ داد.

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com