آب و جاروهای نوروزی در بحبوحه بحران آبی! همدان پیام
 
 
سه شنبه - 27 آذر 1397 - شماره 3364
 
امروز : چهارشنبه ، 28 آذر 1397

Today : Wed, December 19, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * "1397،سال حمایت ازکالای ایرانی"
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84035 تاریخ انتشار:  1396-12-21 - 05:45 تعداد بازدید:  121
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

آب و جاروهای نوروزی در بحبوحه بحران آبی!

اجتماعی

 ایرانیان بنا به یک سنت قدیمی با خانه‌تکانی به استقبال سال جدید می‌روند و در روزهای آخر هر سال با شستن و تمیز کردن فرش‌ها، ملحفه‌ها، پرده‌ها و ... غبار و چرکی را از خانه‌هایشان پاک می‌کنند اما در این روزها افزایش مصرف آب، موضوع نگران‌کننده‌ای است.
در چنین شرایطی یک فعال محیط زیست به منفک نبودن آب شرب و مصارف بهداشتی اشاره می‌کند و این وضعیت را بر میزان مصرف آب از سوی مردم موثر می‌داند.
محمد درویش در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در مورد خانه‌تکانی در کشور متاسفانه یک مشکل جدی وجود دارد چراکه آب مورد نیاز برای شرب و مصارف بهداشتی جدا نیست. در نتیجه مجبوریم برای شست‌وشو از آب تصفیه‌شده و سالم شرب استفاده کنیم. در هیچ کشوری چنین کاری رایج نیست و همه جا آب شرب و بهداشتی جداست.
وی افزود: اگر دولت این دو نوع مصرف را جدا می‌کرد، طبیعتا قیمت آب شرب افزایش پیدا می‌کرد و مردم خودشان حواسشان جمع بود که برای شست‌وشو، خانه‌تکانی، استحمام و شستن ماشین از آب شرب استفاده نکنند چون استفاده از آب شرب برای این مصارف اصلا صرفه اقتصادی برای شهروندان نداشت.
این فعال حوزه محیط زیست با انتقاد از یکی بودن کنتور آب آپارتمان‌ها در مجتمع‌های مسکونی تصریح کرد: متأسفانه مجتمع‌های آپارتمانی تنها یک کنتور آب دارند و طبیعی است که در چنین شرایطی انگیزه‌ای برای کاهش مصرف آب وجود ندارد چون میزان مصرف آب در مجتمع‌ها تقسیم بر تعداد هر خانواده می‌شود.
درویش تأکید کرد: اگر لوله‌های آب شرب و بهداشتی جدا باشد طبیعی است که مردم با کاهش مصرف آب سعی می‌کنند هزینه کمتری برای شست‌وشو بپردازند. متأسفانه دولت این کار را انجام نمی‌دهد و تنها توپ کاهش مصرف آب را به زمین مردم می‌اندازند بنابراین ابتدا باید ابزارهای لازم برای کاهش مصرف آب را برای مردم فراهم کنیم و قیمت آب شرب را بالا ببریم. در این صورت مردم خود اتوماتیک‌وار مصرف آب را کاهش خواهند داد.
درویش اظهار کرد: قطعا می‌توانیم از مردم ایران تقاضا کنیم در ایام خانه‌تکانی در مصرف آب دقت کافی داشته باشند اما تا زمانی مکانیسم‌های لازم فراهم نباشد و آب شرب و بهداشتی از هم جدا نشود و قیمت آب شرب گران نشود نمی‌توانیم تنها از مردم انتظار کاهش مصرف آب داشته باشیم.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com