گردشگری بهترین فرصت توسعه تویسرکان است همدان پیام
 
 
يكشنبه - 26 خرداد 1398 - شماره 3496
 
امروز : دوشنبه ، 27 خرداد 1398

Today : Mon, June 17, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85336 تاریخ انتشار:  1397-07-17 - 06:00 تعداد بازدید:  149
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

رئیس سازمان میراث فرهنگی در همایش ملي گردو، منبت:
گردشگری بهترین فرصت توسعه تویسرکان است

نویسنده : سمانه جهانگیری عرش

مادستان

به نظر می‌رسد در شهرستان تویسرکان که هم از نظر تولیدات کشاورزی(گردو و سیر) و هم تولیدات هنری(فرش و مبل و منبت) دارای استعدادهای ویژه است، آمار بالای بیکاری که مسئولان بر ان اذعان کردند نیاز به راهکار اساسی دارد تا این شهرستان بتواند با ارائه محصولات خود در زمینه اشتغال خوش بدرخشد که در صورت تحقق این موضوع در کنار صنعت گردشگری می‌توان بهشت غرب کشور را با همه استعدادهای نهفته‌اش در جهان شهره کرد.

با این توصیف و با وجود تعامل خوب نماینده مردم شهرستان با فرماندار و امام جمعه که سه ضلع مدیریت شهرستان هستند باید انتظار این را داشت که شهرستان از بن بست بیکاری رها شود. 

در هر حال در این همایش معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: تویسرکان دارای ظرفیت‌های مهمی در حوزه صنایع‌دستی و گردشگری است و ما تلاش می‌کنیم با بهره‌برداری درست از این ظرفیت‌ها فرصت توسعه این شهر را فراهم کنیم.

علی اصغر مونسان در سفر یک روزه خود به استان همدان در جشنواره گردو، منبت و فرش تویسرکان اظهار کرد: شهر تویسرکان هم با وجود منابع عظیم گردو و کارگاه‌های متعدد منبت می‌تواند در حوزه گردشگری استان تأثیر بسیار زیادی داشته باشد.»

وی ادامه داد"تویسرکان دارای 221 اثر تاریخی است که از این تعداد 67 اثر ثبت ملی شده است و تلاش می‌کنیم تا سایر آثار نیز به ثبت ملی برسد همچنین وجود آرامگاه حبقوق نبی در شهرستان تویسرکان می‌تواند گردشگری مذهبی این منطقه را توسعه دهد.

معاون رئیس جمهوری اظهار کرد: «در طرح اشتغال روستایی منابع مالی با نرخ سود 6 درصد برای حوزه‌های صنایع‌دستی و گردشگری در نظر گرفته شده است که خوشبختانه 116 طرح در شهر تویسرکان با استفاده از منابع این طرح در حال اجرا است که امیدواریم موجب رونق تویسرکان شود.

وی افزود: برگزاری چنین جشنواره‌هایی که به معرفی جاذبه‌ها و ظرفیت‌های موجود کمک می‌کند در توسعه گردشگری استان مؤثر است و امیدواریم سال‌های آینده نیز شاهد برگزاری باشکوه‌تر و بهتر این جشنواره در شهرستان تویسرکان باشیم.

مونسان گفت: ایران جزو 10 کشور برتر دنیا در حوزه جاذبه‌ها و ظرفیت‌های تاریخی و فرهنگی است و این موضوع می‌تواند محرک بسیار خوبی در گردشگری باشد. ما در کشور بیش از یک‌میلیون سایت تاریخی، 34 اثر ملی ثبت‌شده در فهرست میراث ملی و 23 اثر جهانی ثبت‌شده در فهرست یونسکو داریم که تمام این موارد می‌تواند در رشد رونق گردشگری تأثیر بسزایی داشته باشد.»

معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، در ادامه گفت: امروز گردشگری توانسته به جایگاه سوم اقتصاد دنیا تبدیل شود و هیچ تردیدی نیست که این صنعت می‌تواند مهم‌ترین ابزار توسعه به‌ویژه برای کشورهای در حال رشد باشد.

وی با اشاره به اینکه استان همدان امسال میزبان دو رویداد مهم است گفت: همدان امسال به‌عنوان پایتخت گردشگری کشورهای آسیایی انتخاب شده است و همچنین این استان در آبان‌ماه میزبان چهلمین اجلاس اعضای وابسته سازمان جهانی گردشگری خواهد بود، این اعضا افرادی هستند که گردشگری دنیا را در اختیار دارند و فعالان غیردولتی گردشگری را شامل می‌شوند، برگزاری این اجلاس یک فرصت بی‌نظیر برای معرفی داشته و ظرفیت‌های کشورمان و به‌ویژه همدان است که باید در شرایط موجود از این فرصت نهایت استفاده را ببریم.

مونسان با بیان اینکه همدان باید به‌صورت بین‌المللی معرفی شود، گفت: این استان جزو پنج استان برتر در تنوع جاذبه‌ها و ظرفیت‌های تاریخی، طبیعی و گردشگری است و سازمان میراث‌فرهنگی تلاش می‌کند تا همدان در جایگاه درست خود قرار گیرد.

او ادامه داد: این استان زیرساخت‌ها و ظرفیت‌های خوبی ازجمله فرودگاه، راه‌آهن، اماکن اقامتی و... دارد و در حال حاضر 23 پروژه با حجم سرمایه‌گذاری 570میلیارد تومان در استان همدان در حال ساخت است که احداث و بهره‌برداری از این پروژه‌ها بی‌تردید در رشد و توسعه گردشگری استان تأثیر بسزایی خواهد داشت.

 گردشگری تویسرکان مورد غفلت واقع نشود

نماینده مردم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه ظرفیت گردشگری در تویسرکان نباید مورد غفلت واقع شود اظهار کرد: در این شهرستان از مساجد گرفته تا حوزه علمیه، بازار، کاروانسرا و ... همگی در لیست آثار باستانی هستند.

محمد مهدی مفتح اظهار کرد: مهمترین ظرفیت ما در شهرستان گردشگری است که اگر جاده همدان-تویسرکان نیز این ظرفیت را به فعلیت در آورد میتوان در اینده شاهد رونق گردشگری از این مسیر بود.

وی ادامه داد: هر چند منبت تویسرکان فبا قدمت دیرینه خود دارای کارگاههای متععد است و تولیدات گردو نیز توانسته اشتغال ایجاد کند اما با این حال شاهد آمار بالای بیکاری نسبت به استان هستیم.

مفتح بیان کرد: در روستاهایی که صنعت مبل و منبت در آن فعال است در آنجا بیکار نداریم و مهاجرت معکوس است که این نشان می‌دهد باید روی این صنعت بیش از این کار شود.

وی حفظ تویسرکان به عنوان شهر طلای سبز و بهشت غرب کشور را مورد تاکید قرار داد و گفت: گردو مهمترین میراث مردمان این شهرستان است چنانچه در گذشته مهریه بانوان این شهرستان درخت گردو بود.

نماینده مردم شهرستان تویسرکان ضمن تشکر از فرماندار شهرستان برای همراهی با مسئولان و برگزاری این همایش گفت: اراضی این شهرستان مستعد کاشت محصول سیر نیز هست که امسال این موضوع در تویسرکان تحقق یافته اما به لحاظ قیمت پایین آن دولت باید تدبیری باندیشد که کشاورزان متضرر نشوند هر چند عرضه گردو و سیر در بورس هم پیشنهاد شده است.

 تویسرکان ماوایی از خصوصیات برجسته هنری، فرهنگی و تاریخی است

استاندار همدان نیز در این مراسم گفت: این همایش هر سال بهتر از سال قبل برگزار می شود که به خوبی توانمندی های شهرستان تویسرکان معرفی شده است.

محمد ناصر نیکبخت: سال گذشته قرار شد سالنی در اشترمل با تعهد یک میلیارد تومان انجام و ایجاد شود که ما تعهد خود را انجام دادیم و امیدوارم امسال به بهره برداری برسد.

استاندار همدان اعلام کرد: در طرح بی‌نظیر سرشاخه کاری گردو پسال گذشته و امسال  دو میلیارد تومان اعتبار اختصاص دادیم و کشاورزان نیز از آن استقبال کردند و سی هزار مورد سرشاخه زنی انجام شد.

نیکبخت عنوان کرد: تویسرکان مأوایی از همه خصوصیات برجسته بوده ضمن اینکه مبل و منبت تویسرکان بی نظیر است، در حوزه گردو این شهرستان پایتخت طلای سبز جهان است و علاوه بر این فرش تویسرکان نیز از سابقه بالایی برخوردار است.

*70 هزار اشتغال حاصل گردو، مبل و منبت در شهرستان

فرماندار تویسرکان نیز در این همایش با اشاره به اینکه برگزاری همایش گردو و مبل و منبت در افزایش توان تولید و توسعه اقتصادی شهرستان تاثیرگذار است، اظهار داشت: همایش گردو زمینه ساز توسعه صنعت گردشگری در این شهرستان است.

حبیب مومیوند ادامه داد: تویسرکان پنج هزار و 500 هکتار باغ های گردو دارد که در شرایط عادی سالانه 16 هزار تن گردو تولید می کنند و این شهرستان به دلیل برخورداری از گردویی با کیفیت بی نظیر جهانی، پایتخت گردوی ایران نام گرفته است.

وی با اشاره به اینکه 600 هزار نفر به واسطه تولید گردو در این شهرستان مشغول به کار هستند اظهار کرد: در این شهرستان4 هزار و 700 کارگاه مبل و منبت وجود دارد که در این صنعت نیز 8 هزار نفر مشغول به کار هستند و در مجموع می‌توان گفت 70 هزار نفر از جمعیت شهرستان مستقیم یا غیر مستقیم از این طریق ارتزاق می‌کنند.

مومیوند با بیان اینکه برگزاری کارشناسانه و هدفمند چنین همایش هایی موجب پویایی اقتصاد و بازار شهرستان می شود به مزیتهای گردشگری و اثار تاریخی این شهر نیز اشاره ای کرد و بیان داشت: در تعطیلات عیدد نوروز سال گذشته 3 هزار و 18  نفر و در تعطیلات نوروز امسال هم 10 هزار نفر در این شهر اسکان یافتند که رشد بیش از 3 برابری اسکان مسافران قطعا اثرات اقتصادی هم به دنبال داشته است .

فرماندار تویسرکان با بیان اینکه اکنون نهالستان و باغ مادری گردو در این شهرستان بزرگترین و مهمترین مرکز تولید نهال های گواهی شده گردو در کشور است، افزود: زنجیره کامل تولید نهال گواهی شده در کشور مختص تویسرکان است.

مومیوند گفت: تویسرکان به عنوان شهرستان آزمونه برای اجرای طرح اصلاح باغ های گردو از سوی وزارت جهاد کشاورزی در کشور انتخاب شده و اکنون طرح اصلاح، سرشاخه کاری و پیوند زنی درختان گردو به خوبی در باغ های شهرستان پیش می رود که این طرح بزرگترین طرح اقتصاد مقاومتی استان است.

فرماندار تویسرکان افزود: تاکنون 21 هزار پیوند زنی درختان گردو توسط دولت و 20 هزار پیوند زنی نیز توسط مردم و باغداران صورت گرفته که نشان دهنده نهادینه سازی گفتمان اصلاح باغ های گردو با هدف بازدهی بیشتر تولید محصول و مقاومت در برابر آسیب هایی مانند سرمازدگی در شهرستان است.

وی گفت: همایش صنایع مبل و منبت در کنار همایش ملی گردو، زمینه را برای حضور بیشتر گردشگران و رشد و توسعه هدفمند زنجیره کامل تولید این هنر- صنعت در تویسرکان فراهم می‌کند.

مومیوند با اشاره به اینکه برای پایتخت ماندن تویسرکان در بحث گردو طرح هایی در دستور کار داریم افزود: دولت برای اشتغال روستاییان تسهیلات لازم را با نرخ پایین ارائه میدهد.

وی از همراهی مسئولان کشوری، استاندار و نماینده شهرستان برای اجرای این همایش تقدیر کرد.

در پایان این مراسم از تمبر یادبود جشنواره گردو منبت و فرش با حضور علی‌اصغر مونسان و محمد اقبال نیکبخت استاندار همدان رونمایی شد.

این شهرستان از امروز دوشنبه 16 مهرماه به مدت چهار روز تا 20 مهرماه میزبان همایش ملی گردو و صنایع مبل و منبت است.

بازدید از ظرفیت‌های تاریخی و بررسی پتانسیل های سرمایه گذاری گردشگری تویسرکان، نهاوند و اسدآباد از برنامه‌های سفر  مونسان به همدان بود.بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com