1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) طرح تحول سلامت آمار سزارین را کاهش داد همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 4 ارديبهشت 1398 - شماره 3455
 
امروز : چهارشنبه ، 4 ارديبهشت 1398

Today : Wed, April 24, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  86000 تاریخ انتشار:  1397-08-09 - 12:07 تعداد بازدید:  78
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مدیر مرکز آموزشی درمانی فاطمیه :
طرح تحول سلامت آمار سزارین را کاهش داد

گزارش
مرکز درمانی-آموزشی فاطمیه نخستین بيمارستان در سطح استان همدان است كه موفق به اخذ گواهينامه ( ISO9001-2000 ) شده است.
این بیمارستان از مهمترین مراکز ارائه خدمات تخصصی و فوق‌تخصصی زنان و زایمان در استان و غرب کشور است که از همه نقاط استان و استان‌هاي مجاور مانند كردستان، كرمانشاه، مركزي و قزوين مراجعه‌كننده دارد. با  اجرای طرح تحول سلامت که در آن به زایمان طبیعی تاکید می‌شد، تعداد مراجعان به این مرکز هم به لحاظ ترویج زایمان طبیعی به طور چشمگیری افزایش یافت. 
با توجه به توانمندی‌های علمی و برجستگی‌های پژوهشی و درمانی اساتید و متخصصین این مرکز در حوزه علم ناباروری، بکارگیری بهترین تجهیزات در بخش‌های مختلف (آندرولوژی – جنین شناسی، زنان و زایمان، نوزادان ، مشاوره ناباروری، تصویر برداری باروری، اپیدمیولوژی  و بهداشت باروری و روان شناسی) افزایش  زایمان طبیعی در این بیمارستان را بارها در خبرها شنیدیم چنانچه در سه ماهه دوم سال 97 گزارشی مبنی بر افزایش 9% این نوع زایمان گزارش شد.
بنابراین گزارش تعداد زایمان طبیعی در بیمارستان فاطمیه در سه ماهه دوم 97 نسبت به سه ماهه اول افزایش یافته است.
مدیر مرکز آموزشی درمانی فاطمیه در توضیح این موفقیت اظهار داشت: درصد زایمان طبیعی در سه ماه دوم سال 49% شده که نسبت به سه ماهه اول سال  9% افزایش داشته است.
جواد جوزی عواملی  اصلی که باعث افزایش زایمان طبیعی و موفقیت این بیمارستان در ترویج این مهم شد را، آگاه سازی مردم نسبت به عوارض سزارین دانست و اظهار کرد: آگاهی بانوان نسبت به احتمال عفونت رحم، عفونت‌های ادراری، خطرات ناشی از بیهوشی، خطر عفونت محل بخیه ها، خطر پارگی رحم در مادران سزارین شده، احتمال چسبیدن جفت به محل بخیه‌های رحم در حاملگی‌های بعدی،در نتیجه خطر برداشتن رحم در مادران سزارینی که بیشتر از مادران با زایمان طبیعی است به همراه میزان خونریزی که در سزارین تقریبا” دو برابر زایمان طبیعی است،باعث شد تا خانواده ها نسبت به زایمان طبیعی تشویق شوند.
وی با اشاره به اینکه طول مدت بستری در بیمارستان در مادران سزارین شده بیشتر  از طبیعی است بیان کرد: عوارضی که ممکن است بعد از گذشت چند هفته، چند ماه و یا حتی چند سال بعد از سزارین دیده شود، شامل دردهای شکمی بعلت نفخ شکم، انسداد روده بدلیل چسبندگی ناشی از جراحی و باز شدن محل برش جراحی در حاملگی‌های بعدی است.
به گفته جوزی این مادران بعلت حالت بیهوشی و درد زیاد بعد از عمل نمی‌توانند یک ارتباط عاطفی مناسب و زود هنگامی با نوزادشان داشته باشند و  بطور کلی میزان مرگ و میر در عمل سزارین بعلت خونریزیها، عفونت‌ها و یا خیلی از موارد دیگری که ممکن است در حین عمل پیش آید،چندین برابر زایمان طبیعی است.
وی در خصوص عوارض جنینی سزارین نیز گفت: داروهای بیهوشی می‌تواند روی جنین عوارض داشته باشند این عوارض شامل احتمال زیاد مشکلات تنفسی در نوزادان سزارینی، احتمال بروز صدمات جنینی مانند شکستگی جمجمه جنین یا سایر استخوانها و فلج باز است.
مدیر مرکز آموزشی درمانی فاطمیه در ادامه عوامل و فعالیت‌هایی که باعث افزایش زایمان طبیعی در این بیمارستان شده را استقرار متخصص زنان و زایمان در بخش لیبر، اسقرار مقیم متخصص زنان و زایمان در اورژانس، برگزاری مستمر و مداوم کلاس‌های آمادگی زایمان فیژیولوژیک در صبح و بعدظهر، افزایش تعداد ماماهای همراه در مرکز، افزایش روشهای بی‌درد مانند استفاده از گاز آنتونوکس در مرکز، آموزش ماماهای همراه برای افزایش‌ ارتقاء مهارتهای بالینی، افزایش کار تیمی متخصصین زنان و زایمان و ماماهای مرکز دانست.
وی همچنين در زمینه برنامه‌های ترویج زایمان طبیعی اقدامات انجام شده را به شرح زیر اعلام کرد  و گفت: رایگان بودن فرانشیز زایمان طبیعی بیماران بیمه شده، برگزاری کلاسهای زایمان فیزیولوژیک، راه اندازی زایمان بی‌درد با گاز آنتونوکس، برگزاری جشنواره‌های ترویج زایمان طبیعی، برنامه حضور مامای همراه بمنظور حمایت‌های روحی روانی از بیماران، برگزاری کلاس‌های آموزشی برای ماماها وتوانمندسازی آنها درامر زایمان طبیعی از جمله برنامه های ترویجی فاطمیه برای ترویج زایمان طبیعی بوده است. 
جوزی در ادامه گفت: بسیاری از زنان به دلیل ترس از درد خودشان را در معرض سزارین قرار می‌دهند که هم بیهوشی و هم عوارض جراحی دارد، اما می‌توان با استفاده از زایمان‌های بی‌درد دارویی پروسه درد را مدیریت کرد تا مادر بدون درد، زایمان کند. 
مدیر مرکز آموزشی ادامه داد: در این روش بدون اینکه دارویی استفاده شود،  با استفاده از روش‌های حمایتی و استفاده از تکنیک‌های دستی و بدون نیاز به دارو که توسط ماماها بکار می‌رود، می‌توان درد مادر را در حین زایمان کاهش داد.
وی همچنین گفت: در بارداری و زایمان گاهی با مسائل غیرطبیعی روبه رو می‌شویم که با توجه به بیماری‌های زمینه‌ای مادر حکم می‌کند مداخلاتی برای تولد و زایمان انجام شود؛ سزارین و زایمان به روش جراحی یکی از مداخلات مفید و نجات بخش  در این زمان محسوب می‌شود.
مدیر مرکز آموزشی درمانی فاطمیه در پایان آمار 6 ماه سال 97 زایمان در مرکز فاطمیه را اعلام کرد و اظهار داشت: در این مدت زایمان طبیعی به تعداد 2180 نفر، زایمان سزارین به تعداد 2535 نفر، دوقلو زایی 114 نوزاد و چند قلویی 42 نوزاد بوده است

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com