پهلوانان همدانی را بشناسید همدان پیام
 
 
يكشنبه - 10 مهر 1401 - شماره 4421
 
امروز : دوشنبه ، 11 مهر 1401

Today : Sun, October 2, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  125847 تاریخ انتشار:  1401-05-26 - 13:58 تعداد بازدید:  63
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

پهلوانان همدانی را بشناسید

گردشگری

 
هشتمین جلد از مجموعه «قصه‌های پهلوانی» نوشته خسرو آقایاری با محوریت پهلوانان همدانی از سوی انتشارات نیستان منتشر شد.

به گزارش خبرآنلاین، کتاب «قصه های پهلوانی» با هدف معرفی پهلوانان کهن ایرانی، در هر جلد به سراغ یک شهر ایران می‌رود. جلد هشتم این کتاب به پهلوانان شهر همدان پرداخته است.
همدان شهر افسانه‌ای ایران است، نخستین پایتخت ایران و مدفن بسیاری از بزرگان فرهنگ و هنر ایران. اما شاید مهم‌ترین جاذبه همدان را بتوان در حس پهلوانی و تاریخی نسبت داد که بر روح این شهر حاکم است. چه از زمان هگمتانه بودنش و چه در زمان تاریخ‌سازی کوه الوندش و چه در دوران بازنمایی بخشی از سرنوشت مردمان این سرزمین در شاهنامه.
گرچه نمی‌توان و نباید تمام تاریخ همدان را در یک دوره خاص محدود کرد، اما پهلوانی پدیده‌ای است که بخشی لاینفک از زیست اجتماعی مردمان این سرزمین به شمار می‌رود و در تمامی دوره‌های تاریخی حیات آنها می‌توان سراغی از آن گرفت.
خسرو آقایاری در هشتمین مجلد از مجموعه قصه‌های پهلوانی، با عنوان «رخصت مرشد 8. همدان» به سراغ مرور بخشی از این تاریخ اجتماعی رفته است. او در کتابش شرحی از زندگی و زمانه برخی از پهلوانان نامدار این سرزمین را در قالب روایت‌های داستانی بازگو کرده تا چراغ راهی برای مردمانی باشد که راه سعادت و کامروایی در زندگی را از دل سنت‌ها و باورهای اجتماعی قدیمی می‌جویند.
آقایاری در این کتاب و از میان پهلوان همدانی، به سراغ زندگی و زمانه پهلوان فيله‌ همدانی، پهلوان نايب‌علی ملک نهاوندی، پهلوان شعبان‌علی آقا نوری ملايری و پهلوان علي ميرزای همدانی رفته و داستان‌های خود را از دل زندگی و زمانه آنها برگزیده است.
روایت نخست کتاب درباره پهلوان فیله همدانی است، پهلوانی که باید به همراه 29 پهلوان ایرانی دیگر و به منظور حراست از حیثیت پهلوانان ایران به دربار پادشاه مغول بروند و با او صحبت کنند. فیله همدانی سرپرستی این کاروان را بر عهده می‌گیرد. او و پهلوانان ایرانی عازم مسابقاتی هستند تا بار دیگر پرچم و علم پهلوانی ایران را به ایرانیان باز گردانند. روایت چگونگی مواجهه آنها با پادشاه مغول و مبارزه با پهلوان او نیز دیگر بخش‌هایی است که در ادامه این روایت با آن مواجه می‌شویم.
در داستان دوم شرحی از زندگی نایب علی ملک نهاوندی عرضه شده است. پهلوانی که در دوره قاجار و عهد ناصری به دنیا می‌آید. پدرش مسئول یکی از آبدارخانه‌های ویژه قصر است، اما پسرش را برای دور شدن از فضای کاخ و آنچه در آن می‌گذرد به یکی از تجار شهر می‌سپرد تا کسب و کار آموخته و در همین اثنا به واسطه شمایل و بدن ورزیده‌اش مشق پهلوانی نیز بکند تا در آینده به یکی از پهلوانان بنام ایران مبدل شود.
سومین داستان این کتاب نیز به زندگی پهلوان شعبان‌علي آقا نوری وارد می‌شود و روایت ساخته شدن یک زورخانه در شهر را روایت می‌کند که محلی برای بروز و ظهور پهلوانان جوان شود. علی میرزای همدانی نیز آخرین پهلوان این خطه است که در کتاب نگاهی به زندگی او شده است. داستان با شرح حضور علی میرزای جوان به زورخانه شهر شروع می‌شود و توصیفی از توانمندی او را پیش چشم مخاطب می‌کشد و در ادامه شرحی از مبارزات وی را در کنار رفتار و سکنات وی روایت می‌کند.
خسرو آقایاری در این کتاب که جلد هشتم از مجموعه قصه‌های پهلوانی است با توانایی زیاد، تبحر خود در داستان‌پردازی و خلق روایت‌های مستند بر مبنای حقایق تاریخی را به ثبت رسانده و نشان داده که فنون و رموز بازنمایی شخصیت‌های تاریخی به شکلی دلچسب را به خوبی می‌داند و می‌تواند از آن برای جذب مخاطب به موضوعاتی در ذیل این بازنمایی، بهترین بهره را ببرد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com