خانه میرابیان هنوز جان دارد همدان پیام
 
 
سه شنبه - 13 خرداد 1399 - شماره 3769
 
امروز : چهارشنبه ، 14 خرداد 1399

Today : Wed, June 3, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  92650 تاریخ انتشار:  1398-02-07 - 08:44 تعداد بازدید:  722
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

هشدار! تاریخ معماری زیر سقف خانه های تاریخی نفس نفس میزند
خانه میرابیان هنوز جان دارد

نویسنده : مریم مقدم

گزارش


 طومارهایی که برای حیات میراث تاریخی امضا میشوند را دوست دارم اما اینکه حواس امضا کننده ها به بازمانده تاریخ زیر آسمان شهر در کوچه پس کوچه ها جمع نباشد آزارم میدهد .
نفس تاریخ همدان به عمارتهای نورمهال و جنانی و نراقی بسته نیست جان تاریخ همدان به حیات خانه هایی گره خورده است که هنوز جان دارند .
بازمانده تاریخ در محله کبابیان شهر همدان بر سر دو راهی تخریب و حیات نفس نفس می‌زند. این حکایت خانه‌ای است که در یکی از کنج‌های محله قدیمی و به ثبت ملی رسید شهر جای خوش کرده است .
دیماه سال 1396  بود که خبر تخریب خانه ی شمسیان، اخلاصی و بهرامی در این محله کبابیان  دوستداران میراث فرهنگی و فعالان گردشگری را شوکه کرد خانه‌هایی که قدمت آنها ریشه در دوران قاجار و پهلوی اول داشت و میتوانست آیینه تمام نمای معماری ایرانی قدیم باشد .
این خانه‌ها در حالی تخریب شد که اعتبار مرمت آنها نیز آنروزها تأمین شده بود اما شهرداری در یک تصمیم ضرب‌الاجلی چوب تخریب را به جان آنها کشید و وقتی ویرانه این بناها خبر ساز شد که کار از کار گذشته بود .
 پس از مدتی تلی خاک از این خانه‌ها به جای ماند  و حصاری از دیوارهایی که حکایت از آغاز پروژه‌ای می‌دهد با عنوان پارکینگ‌سازی بازمانده این اتفاق شد که حالا 16 ماه از قدمت تخریب آن میگذرد .
تخریب این سه خانه باعث ایجاد یک رانش محسوس در خانه تاریخی همجوار که تحت مالکیت خانواده میرابیان است ؛ شد .
خانه میرابیان از آن دست میراث های ماندگاری است که اگر برای حفظ و نگهداری آن سازمان میراث فرهنگی پا پیش نگذارد در آینده‌ای نه چندان دور به سرنوشت تلخ خانه‌های خراب شده تبدیل خواهد شد.
 خانه میرابیان را دریابید
روز گذشته برای بازدید از وضعیت موجود خانه میرابیان راهی محله کبابیان شدیم. خانه‌ای که با عبور از دالانی بلند طبقه هم سطح و شاه نشین را با پله هایی با معماری خاص به هم گره می زند . خانه ای که حالا به لطف ترک های عمیق روی دیوار و کف خانه صاحبان خود را هم از سکونت در آن فراری میدهد . خانه ای که گرچه گرد و خاک رخوت روی آن نشسته است اما هنوز جان دارد . خانه ای که به لطف نفس حیوانات خانگی و حوض وسط حیات برای زنده ماندن دست و پا میزند . خانه ای که اگر متولیان امر به داد آن نرسند خواهد مرد ....
صاحب خانه میرابیان می‌گوید: متراژ این بنا 450 مترمربع است که قدمت ساخت آن به دوران پهلوی اول باز می‌گردد، او می‌گوید ترک‌هایی که در دیوارهای خانه ایجاد شده است دستاورد ساخت و سازها و تخریب خانه‌های دیگر که در اطراف خانه میرابیان قرار گرفته است.
ساکن و صاحب فعلی خانه میرابیان می‌گوید در سال‌های متمادی مدام این خانه را به دلیل اهمیت حفظ و نگهداری مرمت کرده‌ایم ولی در سال‌های متمادی به دلیل اتفاقات پیاپی که موجب آسیب به جداره‌های آن شده است دیگر توان اقتصادی هزینه کردن برای آن را نداریم به همین دلیل این میراث فرهنگی و خواستار ورود این خانه به فهرست ملی را داریم و یا آنکه بنا را از ما خریداری و حفظ کنند.
میرابیان ساکن و صاحب فعلی این خانه معتقد است: هر گوشه و کنار این خانه حرفی از معماری قدیمی و تاریخی ایران می‌زند خانه‌ای که با حیاط و حوض و معماری خاص راه پله‌ها حرف‌های زیادی برای معماران امروز دارد.
این عمارت ها که  یادآور زندگی های ساده اما توام باهنر معماری که قرین با فرهنگ خانواده های ایرانی بود حالا با تغییر ذائقه ها رخ تغییر می دهند و رو به نابودی می گذارند  . این خانه ها قربانی اند قربانی نوع نگاه عده ای دیگر که نه تنها هویت تاریخی یا دلربایی عمارت را درک نمیکنند ، بلکه به ارزش زمین گسترده و موقعیت شهری ممتاز آن برای ساختن مجتمع های مسکونی، تجاری، پزشکی و اداری می اندیشند. این عمارت های تاریخی که حالا گوشه و کنار شهر لکه های دست خورده اشان باقی مانده است  ؛ بیانگر امتداد و عدم گسست در زندگی شهری همدان در گذشته های تاریخی همدان  است .
  83خانه با شناسنامه
در شهر  همدان تعداد 83 خانه تاریخی ثبت شده  وجود دارد که تاریخ اغلب آنها ریشه در دوران قاجار و پهلوی دارد . این خانه های قدیمی و نقش و نگارهای زیبای آن معرف فرهنگ و تمدن غنی مردم ایران به عنوان اصیل ترین میراث گذشتگان این مرز و بوم است.  با حفظ و نگهداری خانه های با ارزش تاریخی و همچنین امکان سازی مناسب برای بازدید گردشگران خارجی می توان فرهنگ، آداب و سنن مردم ایران زمین را به دنیا معرفی کرد اما حالا حکایت این خانه ها شده است آغاز داستانهای یکی بود و یکی نبود .....
با وجود ارزش و اهمیت بناهای تاریخی اما متاسفانه برخی بافت ها و خانه های  تاریخی مورد غفلت قرار گرفته اند.
آثار باستانی و بناهای تاریخی هر کشور پیشینه آن کشور به حساب می آید که این آثار دارای ارزش و اهمیت فراوانی هستند و هر شخصی موظف است برای حفظ این تمدن چند هزار ساله تلاش بسیاری انجام دهد. چگونگی حفظ هویت تاریخی در شهرهای مدرن یا شهرهای در حال پیشرفت، دغدغه ای است که نه تنها در ایران بلکه در کشورهای دیگر نیز وجود دارد. در تمام شهرهای معاصر که به سرعت پیشرفت می کنند بیشترین نگرانی ها در نگهداری از هسته های تاریخی شهرهاست که باید بتوانیم میان این دو مسئله داشتن شهر مدرن و حفظ بناهای تاریخی تعادل ایجاد کنیم.بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com