1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) ثبت نام کلاس اولي‌ها آغاز شد همدان پیام
 
 
سه شنبه - 4 تير 1398 - شماره 3504
 
امروز : سه شنبه ، 4 تير 1398

Today : Tue, June 25, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84418 تاریخ انتشار:  1397-03-10 - 05:45 تعداد بازدید:  178
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

ثبت‌نام و دغدغه والدین
ثبت نام کلاس اولي‌ها آغاز شد

اجتماعی

 با شروع خردادماه و برگزاری امتحانات در مدارس، والدين دانش‌آموزان دغدغه ثبت‌نام فرزند خود را در پايه بالاتر دارند و اين موضوع در ارتباط با والدين دانش‌آموزان كلاس اولي به مراتب بيشتر است.
آغاز ثبت‌نام كلاس اولي‌ها هميشه دغدغه‌هاي بسياري را براي والدين ايجاد كرده است؛ دغدغه‌هايي از قبيل انتخاب مدرسه مناسب، قابليت پرداخت شهريه مدرسه مورد نظر و مسائل و مشكلات ديگري که براي والدین در مدارس مختلف، متفاوت است.
 شروع نام نویسی از دانش آموزان پایه اول ابتدایی همدان
در همین ارتباط مدیرکل آموزش و پرورش همدان گفت: نام نویسی از دانش آموزان پایه اول ابتدایی استان آغاز شد.
محمد پورداود افزود: دانش آموزان میان ‌پایه بدون حضور آنان و اولیای دانش آموزان در فرصت مقرر ثبت نام می شوند.
وی با تاکید بر اجرای دقیق مفاد دستورالعمل ثبت نام و خودداری از دریافت هرگونه وجه به غیر از پول کتاب و بیمه در هنگام ثبت نام، اظهار داشت: تمامی وجوه دریافت شده قانونی به سرعت به حساب آموزشگاه ها واریز می شود.
مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان با اشاره به اهمیت محدوده جغرافیایی در هنگام ثبت نام دانش آموزان بیان کرد: برای رعایت محدوده جغرافیایی، در زمان ثبت نام علاوه بر قولنامه، ارائه تصویر سند موجر نیز الزامی است. پورداود اضافه کرد: ثبت نام دانش آموزان در مدارس غیر دولتی، شاهد، استعدادهای درخشان، مدارس استثنایی و هيأت امنایی براساس دستور العمل های مربوط انجام می شود. وی اظهار داشت: در مدارس نمونه دولتی نیز هزینه کلاس های فوق برنامه با پیشنهاد انجمن اولیا و مربیان و تصویب در شورای آموزش و پرورش مشخص می شود.
پورداود انجام هرگونه مصاحبه، آزمون ورودی و تعیین شرط معدل برای ثبت نام در مدارس را ممنوع اعلام و اضافه کرد: زمان حضور مدیر و عوامل اجرایی در فصل ثبت نام بر اساس ماده 96 آئین نامه اجرایی است.
مدیرکل آموزش و پرورش استان با اشاره به ثبت نام دانش آموزان دیرآموز و تلفیقی - فراگیر نیز گفت: ثبت نام دانش آموزان تلفیقی فراگیر در مدارس عادی پس از تایید آموزش و پرورش کودکان استثنایی بدون رعایت محدوده جغرافیایی صورت می گیرد.
در همين ارتباط براي پيگيري اوضاع ثبت‌‌نام دانش‌آموزان به مدارس شهر همدان سر زدم تا وضعيت ثبت‌نام دانش‌آموزان را از نزديك مشاهده كنم. مشاهدات عيني حاكي از آن بود كه ثبت‌نام كلاس اولي‌ها هنوز شروع نشده بود ولي والدين در يكي از مدارس بالاي شهر در مدرسه حاضر بودند تا با ابلاغ بخشنامه به مدارس هرچه زودتر فرزند خود را در اين مدرسه ثبت‌نام كنند.
زارعي يكي از والدين دانش‌آموزان با بيان اين موضوع كه من چند روز است كه در مدرسه هستم تا وقتي كه بخشنامه آمد، هرچه زودتر ثبت‌نام كنم و گاهی اوقات شب‌ها تا ساعت 1 شب در مدرسه ماندم و لیستی از اسامی فرزندان خود و دیگران می‌نوشتیم تا برای ثبت‌ نام اسم آنها در اولویت باشد.
وي ادامه داد: اين مسأله كروكي داشتن ثبت‌نام مدارس يك مشكل جدي است. به اين دليل كه ما فقط در آن طرف نزدیک‌ترین خيابان به این مدرسه زندگي مي‌كنيم و امکان ثبت نام فرزندمان در اين مدرسه كه از همه نزديك‌تر است وجود ندارد به این دلیل که در بخش‌نامه اولويت را به ساکنین در مناطق داخل محدوده كروكي داده است، البته طبق اعلام مدیر بعد از اين افراد از ديگر دانش‌آموزان كه به اين مناطق نزديك هستند، ثبت‌نام به عمل خواهد آمد ولی اولویت همچنان با افراد ساکن در محدوده کروکی است.
محمدي يكي ديگر از والدين بود و گفت: هميشه در مراحل ثبت‌نام دانش آموزان، اعلام مي‌شود كه فقط مناطق محدوده كروكي را ثبت‌نام مي‌كنيم در حالي كه با شروع سال تحصيلي و آغاز فصل مدارس وقتي در مدرسه حاضر مي‌شويم تا فرزندمان را به منزل ببريم با سرويس‌هاي مدارس در جلوي مدرسه مواجه مي‌شويم و از آن طرف معاونان يا خودِ راننده‌هاي سرويس‌ها، دانش‌آموزان را به طبقه‌بندي در سرويس‌ها بر اساس مناطق فرا مي‌خوانند. مناطقي كه در دورترين نقطه شهر هستند و اين حركت كاملاً با شرايط ثبت‌نام اين مدارس در فصل ثبت نام متفاوت است.
كريمي از والدين ديگري است كه شهريه مدارس برايش دغدغه بود و گفت: بعضي مدارس غیر دولتی شهريه بالايي دارند و امکان ثبت نام در این مدارس برای ما وجود ندارد در عین حال با قرار دادن محدود کروکی باید فرزند خود را به منطقه پایین‌تر ببریم تا در آنجا ثبت نام شود ولی آنجا هم خیلی دور است و باید هزینه سرویس کنیم در حالی که این مدرسه در نزدیکی ما وجود دارد.
‌این در حالی است که در مدارس پایین شهر، والدین دغدغه شهریه داشتند با اینکه به مدارس دولتی برای ثبت نام مراجعه کرده‌ بودند ولی در این مدارس نیز شهریه‌هایی با عناوین هزینه کلاس‌های فوق برنامه و کمک به تامین هزینه‌های مدارس از والدین گرفته می‌شود.
به همین دلیل است که این روزها حتی در مدارس دولتی نیز خبری از تحصیل کاملاً رایگان نیست و در بسیاری موارد و به عناوین مختلف از دانش‌آموزان اینگونه مدارس هزینه‌هایی طلب می‌شود که در توان بسیاری از خانواده‌ها نیست.
در کنار این موضوع والدین دانش‌آموزان در این مدارس نگران ثبت نام نشدن فرزندشان نیز بودند و یکی از والدین گفت: ظرفیت این مدارس بالا است در عین حال که متقاضی هم در این منطقه زیاد است چون در این شهرک فقط این مدرسه دولتی وجود دارد و والدین تمایل دارند تا فرزند خود را در این مدرسه ثبت‌نام کنند.
چنین دغدغه‌هایی در همه مدارس شهر، استان و حتی کشور وجود دارد و امیدواریم با تدبیرهای درست مدیران هرچه سریعتر چنین مشکلاتی از جامعه رخت بربندد و نگرانی‌های والدین از بین رود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com