سهم ۴۰ درصدی ملایر در کشت زعفران همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : جمعه ، 29 تير 1403

Today : Fri, July 19, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  138691 تاریخ انتشار:  1403-04-19 - 13:31 تعداد بازدید:  50
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

سهم ۴۰ درصدی ملایر در کشت زعفران

مادستان


سهم ملایر در کشت زعفران استان همدان۴۰ درصد است.

مدیر اداره جهاد کشاورزی ملایر گفت: در حال حاضر ۳۱۳ هکتار از اراضی استان همدان زیر کشت زعفران است که از این میزان ۱۲۵ هکتار در این شهرستان کشت شده و سهمی حدود 9/39 تا ۴۰ درصدی را در کشت این محصول به خود اختصاص داده‌است.

علیرضا زنگنه اظهار کرد: از ۱۲۵ هکتار سطح زیر کشت زعفران در شهرستان، ۱۱۸ هکتار آن بارور و 7هکتار غیربارور است.

وی میانگین تولید زعفران در این شهرستان را در هر هکتار 5کیلوگرم عنوان کرد و افزود: ملایر رتبه نخست استان همدان را در تولید و کشت زعفران دارد.

مدیر اداره جهاد کشاورزی ملایر با اشاره به استقبال کشاورزان در کشت زعفران، بیان کرد: سالانه بیش از ۵۹۰ تُن زعفران در این شهرستان تولید می‌شود که متوسط عملکرد تولید در برخی مزارع به حدود ۱۰ تُن در هکتار نیز می‌رسد.

زنگنه اصلاح الگوی کشت و توسعه کشت محصولات کشاورزی با استفاده از محصولات کم‌آب‌بر را یکی از سیاست‌های مهم دولت عنوان کرد و ادامه داد: با توجه به شرایط مناسب آب و هوایی و کم‌آب‌بر بودن و ارزش افزوده بالا، توصیه ما به کشاورزان کشت زعفران به عنوان یک گیاه دارویی پرسود است.

وی با بیان اینکه کشت گیاهان دارویی و روغنی در تناوب کشت غلات قرار گرفته‌اند، بیان کرد: در حال حاضر ۱۴۵ هکتار از اراضی این شهرستان در تناوب کشت محصولات گیاهان دارویی و محصولات کم‌آب‌بر قرار دارد.

مدیر اداره جهاد کشاورزی ملایر میزان پیش‌بینی تولید گیاهان دارویی در این شهرستان را ۳۴۸ تُن در سال عنوان کرد و گفت: علاوه بر کشت زعفران به عنوان یک نوع گیاه دارویی و کم آب‌بر، گل محمدی نیز در سطح ۱۴۳ هکتار از اراضی شهرستان ملایر کشت شده که از این میزان ۱۳۵ هکتار بارور و 8 هکتار آن غیر بارور است.

زنگنه با بیان اینکه ملایر ۳۰ درصد از کشت گل محمدی استان را به خود اختصاص داده و در جایگاه نخست تولید این محصول ایستاده، افزود: میانگین تولید گل محمدی در هر هکتار، ۲ هزار و ۱۰۰کیلوگرم است که سالانه حدود ۳۰۰ تُن گل محمدی از اراضی این شهرستان تولید می‌شود.

وی یادآور شد: علاوه بر این محصول کم آب‌بر کلزا نیز در تناوب کشت قرار گرفته و در حال حاضر ۲۲۰ هکتار از اراضی این شهرستان زیر کشت گیاه روغنی کلزا است.

به گزارش ایرنا؛ مساحت اراضی آبی شهرستان ملایر ۳۷ هزار و ۵۲۰ هکتار و مساحت اراضی باغی ۱۶ هزار و ۶۱۶ هکتار است که در مجموع کل اراضی کشاورزی آبی و دیم این شهرستان حدود ۶۰هزار هکتار است.

۱۲۵ هکتار از این میزان اراضی کشاورزی شهرستان ملایر زیر کشت زعفران است که رتبه نخست استان همدان را به خود اختصاص داده است.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com