پیاده‌راه‌ باباطاهر در پیچ‌وخم‌کاوش‌ها همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : شنبه ، 30 تير 1403

Today : Fri, July 19, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  138665 تاریخ انتشار:  1403-04-17 - 11:46 تعداد بازدید:  87
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

پیاده‌راه‌ باباطاهر در پیچ‌وخم‌کاوش‌ها

گردشگری


تقریباً طراحی بیشتر شهرها به طور کامل حول خودروها انجام شده است که این کار آنها را به محیطی خاکستری آسفالتی و بتنی و نه‌چندان قابل‌زندگی برای مردم تبدیل کرده است. امروزه برنامه‌ریزان شهری در سراسر دنیا به دنبال راهکارهایی برای کاهش تسلط خودروها بر خیابان‌ها و افزایش قابلیت زندگی برای مردم هستند.

با صنعتی‌شدن و گسترش شهرنشینی و تغییر سبک زندگی در جهان، دولت‌ها برای تأمین امنیت و سلامتی مردم کشورشان به فکر تبدیل خیابان‌ها به پیاده‌راه افتادند.
 ایجاد پیاده‌راه‌ها اثرات مثبت اجتماعی و سلامت روانی دارد و سبک زندگی سالم را تشویق می‌کند، محیطی محرک برای تشویق تعامل بین افراد ایجاد می‌کند و متعاقباً انسجام جمعی را افزایش می‌دهد.

 به گفته سازمان بهداشت جهانی، پیاده‌راه نه‌تنها ایمنی خیابان‌ها را بهبود می‌بخشد، بلکه به کاهش سطح آلودگی صوتی و هوا کمک می‌کند و محیط‌های قابل زندگی‌تری ایجاد می‌کند. علاوه بر این موارد، ایجاد پیاده‌راه‌ها می‌تواند فعالیت‌های اقتصادی یک خیابان را به میزان قابل‌توجهی افزایش دهد.

در جهان هم نمونه‌های موفق زیادی وجود دارد که خیابان تبدیل به پیاده‌رو شده که در این راستا می‌توان به میدان تایمز نیویورک، نیهاون در کپنهاگ، خیابان Rainbow Row در چارلستون، کارولینای جنوبی و.. اشاره کرد.

 در ایران نیز ‌شهرهای زیادی همچون اصفهان، تهران، تبریز و.. با تبدیل برخی خیابان‌ها به پیاده‌راه به رونق صنعت گردشگری شهری خود کمک شایانی کرده‌اند.

همدان هم این از قاعده مستثنی نبوده و در چند سال اخیر با تبدیل 2 خیابان اصلی خود به پیاده‌راه در مسیر پیاده‌راه‌ کردن خیابان‌ها گام برداشته است، هر چند انتقاداتی همچون وجود مراکز درمانی و مطب‌های پزشکان در پیاده‌راه بوعلی و مشکلاتی که با تبدیل شدن این خیابان برای بیماران ایجاد شده، وارد است.

 اما بدون شک این خیابان هم اکنون به‌عنوان یک جاذبه گردشگری در کشور تبدیل شده که لازم است برای تأثیرگذاری بیشتر پیاده‌راه‌ها زیر ساخت لازم را درآن افزایش داد.

 چند ماهی است که موضوع پیاده‌راه‌سازی یکی دیگر از 6 خیابان اصلی میدان امام (ره) شهر همدان مطرح است؛ پروژه‌ای که درهمان ابتدا به دلیل پیدا شدن آثار تاریخی درآن متوقف ماند و بنابر آخرین اخبار هنوز کاوش‌ها در خیابان باباطاهر ادامه دارد.

 بسته‌شدن خیابان باباطاهر و گودال‌هایی که درآن خیابان ایجاد شده دردسرهایی را برای کسبه و مردم ایجاد کرده که با گذر از آن می‌توان به‌راحتی متوجه شد.

 در همین راستا یکی از کسبه خیابان باباطاهر به ایسنا گفت: توقف این پروژه سبب نابه‌سامانی این مکان که محل تردد کاسبان و عابران پیاده است شده به طوری‌که بر وضعیت درامدی کاسبان هم تأثیر منفی گذاشته است.

 وی افزود: از طرفی همه‌روزه شاهد ازدحام و شلوغی خیابان باباطاهر که یکی از خیابان‌های اصلی و گردشگرپذیر همدان است، هستیم تا جایی‌که برخی گردشگران که برای دیدن بازار سنتی همدان به این خیابان مراجعه می‌کنند با دیدن اوضاع نابه‌سامان از ادامه مسیر منصرف می‌شوند.

  یکی دیگراز شهروندان همدانی نیز گفت: جابه‌جایی تاکسی‌ها و وسایل حمل‌و نقل عمومی سبب نارضایتی و سردرگمی مردمی که مسیر منزل آنها از این خیابان می‌گذرد شده است، بنابراین از مسئولان تقاضا داریم هرچه زودتر فکری به حال این خیابان کنند.

کاوش‌ها برای کشف آثار بیشتری از دوران هخامنشی ادامه دارد

کارشناس باستان‌شناسی اداره کل میراث‌فرهنگی استان همدان با بیان اینکه در خیابان باباطاهر تاکنون شواهدی از یک یا چند واحد معماری از دوره اسلامی را به دست آمده است، اظهارکرد: بخشی از ترانشه‌ها برای گذشته است که در صورت تصویب برای نمایش در سایت موزه کنار گذاشته شده که به طبع آن سبب توقف پروژه شده است.

محمد شعبانی با بیان اینکه تاکنون انباشت‌ها و لایه‌های دوران تاریخی اشکانیان و سلوکی همدان به‌دست‌آمده است، به ایسنا گفت: کاوش‌ها برای اینکه دوره‌ها اثبات شود و آثار بیشتری از دوران هخامنشیان ومادها هم کشف شود ادامه خواهد یافت.

 کارشناس باستان‌شناسی اداره کل میراث‌فرهنگی استان همدان با بیان اینکه کاوش‌ها تا 2هفته دیگر هم ادامه خواهد یافت، تصریح کرد: البته ادامه ‌یافتن کاوش‌ها بستگی به نوع کاوش و تصمیم بر ایجاد سایت موزه در خیابان باباطاهر دارد.

 شعبانی درباره مقارن بودن این کاوش‌ها با ثبت جهانی، گفت: تعیین شده است که این نتایج کاوش‌ها به‌عنوان پیوست باستان‌شناسی در اجلاسیه ثبت جهانی هگمتانه در تاریخ ۳۱ مردادماه سال جاری ارائه شود.

 وی ضمن اشاره به چالش‌ها و مشکلاتی که در مسیر ثبت جهانی هگمتانه وجود داشت، افزود: در دوره نخست ارزیابی مشکلاتی در حوزه باستان‌شناسی مطرح شد که با کاوش و اطلاعات جدید خوشبختانه هم اکنون حل شده است.

 کارشناس باستان‌شناسی اداره کل میراث‌فرهنگی استان همدان خاطرنشان کرد:  امیدواریم کاوش‌هایی که در خیابان باباطاهر انجام می‌شود در مسیر جهانی‌شدن هگمتانه تأثیر به‌سزایی داشته باشد.

به‌گزارش ایسنا، باتوجه‌به اینکه درحال حاضر در فصل گردشگری و حضور گردشگران و مسافران در شهر همدان بیشتر شده و ازطرفی برای پیشرفت ثبت جهانی هگمتانه لازم است که مسئولان هر چه زودتر فکری به حال این خیابان کنند.

 موضوع مهم دیگری  اینکه خیابان باباطاهر محل عبور و مرور شهروندان، ساکنان و بازاریان است که در حال حاضر این اوضاع نابه‌سامان موجود نارضایتی آنها شده است.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com