1399-08-251399-09-05bool(false) 1399-08-251399-09-05bool(false) 1399-08-251399-09-05bool(false) 1399-08-251399-09-05bool(false) 1399-08-251399-09-05bool(false) 1399-08-251399-09-05bool(false) 1399-08-251399-09-05bool(false) گرانی توجیه مراکز درمانی برای نگرفتن آزمایش همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 5 آذر 1399 - شماره 3908
 
امروز : چهارشنبه ، 5 آذر 1399

Today : Wed, November 25, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
بالا بردن ضریب هوشی کودکان
logo-samandehi
 
کد مطلب:  110696 تاریخ انتشار:  1399-05-11 - 08:44 تعداد بازدید:  186
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

PCR، با شرط انجام می‌شود
گرانی توجیه مراکز درمانی برای نگرفتن آزمایش

اخبار

 حالا با گسترش شیوع کرونا و بالا رفتن تعداد مبتلایان در همدان انجام تست PCR برای تشخیص در مراکز درمانی زیر نظر علوم پزشکی به شرایطی خاص بستگی پیدا کرده است.
این درمانگاه و مراکز ۱۶ ساعته که پیش از این علوم پزشکی همدان آنها را برای تشخیص و پذیرش بیماران مشکوک به کرونا معرفی کرده بود، حالا حتی با داشتن علائم مشکوک، مشروط تست تشخیص را می‌گیرند.
PCR همان آزمایش نمونه‌گیری از مخاط است که امکان تشخیص ورود ویروس به بدن را فراهم می‌کند حالا به‌دلیل مشروط شدن انجام آن در مراکز ۱۶ ساعته  افراد مشکوک به بیماری که ۲ شرط بارداری و سن بالای ۶۰ سال را ندارند، مجبورند به مراکز دیگر آزمایشگاهی خصوصی و نیمه‌خصوصی مراجعه و برای انجام این آزمایش مبلغی بیش از ۶۵۰ هزار تومان را هزینه کنند.
جالب آنکه مسئولان مراکز ۱۶ ساعته حتی برای ویزیت معمولی افراد مشکوک ابتدا پرسش‌هایی را توسط پرستاری مشخص شده مطرح می‌کنند و سپس درصورت صلاحدید وی امکان ویزیت پزشک برای بیمار فراهم می‌شود!
مسئولان این مراکز معتقدند به‌دلیل کمبود کیت‌های تشخیص و گرانی تهیه آن به دستور علوم پزشکی داشتن سن بالای ۶۰ مهم‌ترین فاکتور برای گرفتن این تست است.
یکی از این مراکز مرکز بهداشتی دیباج در خیابان کمال‌آباد همدان است که مسئول آن به خبرنگار ما می‌گوید: گرانی تست دلیل مشروط بودن انجام آن است، تا جایی‌که حتی اجازه نداریم از همکاران خود که در بیمارستان در معرض آسیب هستند هم این آزمایش را بگیریم. وی معتقد است تا پیش از بالا رفتن تعداد آمار ابتلا در همدان حتی از مواردی که مشکوک خفیف بودند هم این تست گرفته شده است اما اکنون با شرایطی که هر روز شیوع بیماری بیشتر می‌شود امکان آن نیست.
جالب است که مشروط شدن آزمایش PCR نه‌تنها در مراکز بهداشتی بلکه در بیمارستان‌های همدان از جمله بهشتی، سینا و بعثت هم حاکم است.
نکته مهم در این داستان قیمت‌های متفاوتی است که آزمایشگاه‌های سطح شهر برای گرفتن PCR از بیماران دریافت می‌کنند.
این مبالغ از ۷۰۰ هزارتومان تا ۴۵۰ هزار تومان متفاوت است و پرسشی که ایجاد می‌کند این است، بالاخره قیمت اصلی این آزمایش چقدر است؟
رضا یکی از بیماران مشکوک به کرونا است که حالا پس از 14روز قرنطینه برای گرفتن آزمایش سلامت به مرکز بهداشت خیابان تختی همدان مراجعه کرده است او به خبرنگار ما می‌گوید: کرونا با درد در ناحیه کمر به سراغش آمده و پس از کرختی شدیدی که در بدنش احساس کرده برای تست به مرکز درمانی ۱۶ ساعته علوم پزشکی مراجعه کرده است که از وی آزمایش مخاطی گرفته نشده و با انجام تست خونی کرونای وی را مثبت اعلام کرده‌اند.
او می‌افزاید: حالا هم که برای گرفتن نامه سلامت بازگشت به محل کارم آمده‌ام به من گفته‌اند این مرکز نمی‌تواند تست سلامت شما را انجام دهد و باید به مرکزی مراجعه کنید که آزمایش اولیه تشخیص بیماری شما را انجام داده‌اند.
سحر یکی دیگر از مبتلایان به کرونا است که حالا هفتمین روز قرنطینه خود را پشت سر می‌گذارد، او در گفت‌و‌گوی تلفنی می‌گوید: در آزمایش اولیه که از خون انجام شد، کرونای من منفی بود اما پس از چند روز با شدید شدن علائم در بدنم مجدد به مرکز بهداشت امام سجاد مراجعه کردم و به من گفتند که امکان انجام تست PCR به‌دلیل پایین بودن سنم وجود ندارد اما برای تشخیص بیماری لازم است که این تست را انجام دهم و مرا به آزمایشگاه خصوصی در خیابان بوعلی بالا معرفی کردند.
او می‌افزاید: این آزمایشگاه با دریافت ۶۵۰ هزار تومان از من تست مخاطی PCR گرفتند و پس از ۴۸ ساعت تلفنی به من اعلام کردند که مبتلا به کرونا هستم.
او گفت: پرداخت این هزینه برای خانواده من تا حدود زیادی سنگین بود با این حال برای اطلاع از وضعیت بیماری مجبور به پرداخت آن بودم.
او افزود: درحال‌حاضر زیر نظر متخصص عفونی در قرنطینه خانگی هستم اما حتی برای ویزیت پزشک هم که به مراکز معرفی شده ۱۶ گانه علوم پزشکی مراجعه کردم موفق نبودم و به‌دلیل مثبت بودن بیماری من پرستار مرکز از ویزیت مجدد من توسط پزشک خودداری کرد.
این شرایط درحالی است که طبق اعلام علوم پزشکی همدان تاکنون ۲ هزارو ۹۷۸ نفر به کرونا مبتلا شدند و ۳۵۹ نفر نیز جان خود را از دست دادند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com