نیاز ضروری همکاری مردم همدان در بیابان زدایی همدان پیام
 
 
يكشنبه - 10 مهر 1401 - شماره 4421
 
امروز : دوشنبه ، 11 مهر 1401

Today : Sun, October 2, 2022
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1401،تولید، دانش بنیان ، اشتغال آفرین
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  125843 تاریخ انتشار:  1401-05-26 - 13:36 تعداد بازدید:  111
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

نیاز ضروری همکاری مردم همدان در بیابان زدایی

اخبار


رئیس اداره امور مراتع و بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان بر نیاز ضروری همکاری مردم همدان در بیابان زدایی تاکید کرد و خواستار ورود جدی به عرصه آموزش در این حیطه شد.

سعید الیاسی در گفتگو با مهر با اشاره به وضعیت بیابانی شدن به سبب تغییرات اقلیمی و وضعیت کاهشی بارندگی‌ها، عنوان کرد: طی چند سال اخیر و علی رغم عدم تخصیص اعتبارات کافی ملی و استانی، بیش از ۷۰۰ هکتار از اراضی ملی به منظور بیابان زدایی در عرصه‌های شهرستان کبودراهنگ، قسمت‌هایی از شهرستان ملایر، فامنین و بخش قهاوند شهرستان همدان تحت اجرای عملیات‌های اصلاحی قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه به منظور مقابله با پدیده بیابان زایی، عملیات اصلاحی و احیایی در شهرستان‌های بیابانی استان همدان از طریق کاشت نهال آتریپلکس و قره‌داغ انجام گرفته؛ افزود: با توجه به مشارکت جوامع محلی در روستای شاوه و گنده جین کبودراهنگ، تحول بی نظیری ایجاد گردیده و حالت مرتعی این عرصه‌ها در حال بازگشت است.

رئیس اداره امور مراتع و بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان یادآور شد: یکی از عمده‌ترین مشکلات منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان در زمینه بیابان زدایی و احیای مراتع وجود تراکم بالای دام و دامدار در عرصه‌های ملی و به تبع بروز مشکلات اجتماعی و عدم همکاری و مشارکت نکردن مردم در برخی از مناطق است.

الیاسی در ادامه صحبت‌های خود با تاکید بر اینکه با کمک عوامل اجرایی از قبیل تخصیص لازم و به موقع اعتبارات، به کارگیری تعداد کافی کارشناسان متخصص در بخش بیابان و همچنین کاشت و انتخاب گونه‌های مقاوم به خشکسالی و کم آبی بتواند شرایط پوشش گیاهی را در آینده به مراتب بهبود بخشیم؛ اضافه کرد: باید از ایجاد آنچه که به عنوان پدیده ریزگردها یادمی شود نیز جلوگیری شود.

این مسئول بر نیاز ضروری همکاری مردم همدان در بیابان زدایی تاکید کرد و گفت: انجام فعالیت‌های ترویجی و آموزشی به طور قطع باعث ایجاد روحیه همکاری و همیاری در جوامع محلی با پروژه بیابان زدایی خواهد شد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com