محجوبیت زنان شهر را دریابید همدان پیام
 
 
دوشنبه - 22 مهر 1398 - شماره روزن
 
امروز : سه شنبه ، 23 مهر 1398

Today : Tue, October 15, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  96110 تاریخ انتشار:  1398-04-20 - 09:22 تعداد بازدید:  61
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

به‌مناسبت روز عفاف و حجاب بررسی شد:
محجوبیت زنان شهر را دریابید

اجتماعی

■ صدای تفاوت‌ها را بشنویم

هر عکسی در زمان ثبت شدن با صدایی در ذهن عکاس ثبت می‌شود. عکس را در یکی از پارک‌های شهر گرفتم، صدای این عکس، خنده بی‌غل و غش این دو کودک بود، اما غصه آنجاست که فروپاشی مهر و اعتماد درست از فردای این عکس آغاز می‌شود. آنجا که جبر قوانین وارد زندگی خصوصی آن دو می‌شود و یکسان‌سازی را فرمان می‌دهد و نمی‌گذارد مردم در کنار هم با تفاوت‌ها زندگی کنند.
جامعه‌شناسان هشدار می‌دهند جامعه‌ای که از آن اعتماد را بگیرند افراد را به هم بدگمان و بی‌مهر کرده‌اند. به باور بیشتر آنها مهمترین نیاز برای توسعه مدنی اعتماد و دوست داشتن یکدیگر است با تمام تفاوت‌ها، یکی از همین متفاوت به نظر رسیدن‌ها شاید نوع پوشش و حجابی باشد که افراد جامعه خواه زن و خواه مرد برای خود انتخاب می‌کنند و ویترین ظاهری خود را در قالب این پوشش چیدمان می‌کنند.
شاید قاب تصویری که دو دختر بچه را نشان می‌داد با ابلاغ نوشتن سوژه‌ای تحت عنوان هفته عفاف و حجاب میزگردی را به‌مناسبت روز عفاف و حجاب خلق کرد که پای درد و دل نسل جوان و دغدغه‌‌ آنها با مسأله حجاب بنشینیم.
جامعه هدف ما برای نگارش این گزارش دو نگاه متفاوت از گروه زنان محجبه و گروهی از دختران با ظاهری معمولی‌تر بود که بنا به درخواست افراد شرکت کننده در این میزگرد از آوردن نام آنها معذور هستیم، در این نشست همچنین مریم رضایی به‌عنوان کارشناس حوزه اجتماعی که معطوفیت فعالیت خود را در حوزه زنان می‌داند، نیز حاضر بود.
کارشناس حاضر در جمع، رابطه حجاب با مفهوم زن در جوامع مدرن و مسأله حقوق زن و جایگاه اجتماعی زنان را از مواردی می‌داند که مسأله حجاب را به‌عنوان یکی از مسائل مهم در عرصه دین و جامعه مطرح ساخته است.
رضایی با بیان این موضوع که در مسائل اجتماعی، وقتی می‌خواهیم مسأله‌ای را بررسی کنیم باید تمامی ابعاد را درنظر بگیریم، با شاره به اینکه در رسیدن حجاب به این مرحله، نباید نقش رسانه‌ها را نادیده گرفت، گفت: اصلا این به اینجا رسیدن یعنی چه و افق مطلوب ما از حجاب چه بوده و چه چیزی است؟
فعال حوزه زنان، ادامه داد: پس از انقلاب حجاب به قانون و  از جنبه فردی به اجتماعی تبدیل شد. پس با یک مسأله‌ اجتماعی مواجهه هستیم که ابعاد مختلفی دارد. پس از انقلاب و در ده‌های گذشته، وارد عصر مدرن شدیم اما نمی‌دانیم اقتضائات حجاب در دوران مدرنیته چیست؟ نخست باید به این سوال پاسخ داد که حجاب و پوشش را در این دوره به چه شکلی می‌توانیم تعریف کنیم.
م.ر یکی از زنان حاضر در این نشست نسبت به تعریف حجاب درحال حاضر، معتقد است: متاسفانه در جامعه امروزی ما از حجاب طوری تعریف شده که بیشتر باعث دلزدگی است تا جذب شدن دخترانمان. در‌حالی‌که به نظر من می‌توان با راهکار کارشناسی تعبیری در نظر گرفت که زنان خود‌جوش به مسأله حجاب حساس شده و دغدغه‌مند آن باشند.
وی ادامه داد: برخوردهای سلیقه‌ای در برخورد با حجاب و بی‌حجابی به‌قدری بالا گرفته که به جامعه فشار وارد کرده و همچنان این برخوردها وجود دارد.امروزه بسیاری از دختران و زنان ما نسبت به نوع پوشش و حجاب زنانگی خود با رد کردن و پاک کردن مسأله، لجبازانه به این برخورد‌ها واکنش نشان می‌دهند.
م.ر، با بیان اینکه فضای حجاب در جامعه مدرن امروزی ذائقه انسان تنوع طلب شده است، افزود: ما هنوز به تعریف دقیقی از این فضا نرسیده‌ایم و به عبارتی در این موضوع در یک خلا جدی به سر می‌بریم. هنوز با این قضیه کنار نیامده‌ایم اما این مسأله را که رسانه‌ها چه تاثیری در بی‌حجابی دارند را مطرح می‌کنیم.
این در حالی است که ف.ا، نماینده زنان محجبه در این نشست، معتقد است: در دوره‌های مختلف، انواع متنوعی از لباس‌ها و پوشش‌ها را می‌بینیم که نسبت به گذشته متفاوت است و سال به سال تغییر می‌کند. باید پرسید لباس ایده‌آل چه لباسی است؟
وی افزود: وقتی بستر را مشخص کنیم و به تعریف خوبی در این مورد برسیم، آن وقت تاثیر عوامل مختلف از جمله گروه دوستان، خانواده، رسانه و اجتماع  را در عفاف و حجاب بیشتر درک می‌کنیم. برای نمونه وقتی در جنگ هستید و این محیط را بشناسید بهتر می‌توانید رقیب را کنترل و مدیریت کنید اما وقتی فضای گیجی در این مورد وجود دارد، موفق نخواهیم شد. رسانه نیز اثر دارد اما مهمترین مسأله این است که فضای موجود را باید درک کرد.
ف. الف با اشاره به تبعات بی‌حجابی در جامعه، گفت: بی‌حجابی زمینه سستی بنیاد خانواده را فراهم می‌کند و اگر زنان ما با پوشش وارد جامعه شوند بسیاری از مشکلاتی که اکنون برای خانواده‌ها پیش می‌آید دیگر اتفاق نمی‌افتد. نظام آموزشی به‌عنوان یک بازوی قانون و آموزش وظیفه تربیت بچه‌ها ‌را دارد تا امنیت و آرامششان را فراهم کنند.
م.ر در ادامه بیان کرد: پیشنهاد می‌دهم همه افرادی که می‌توانند برای وضعیت موجود کاری انجام دهند با بررسی کارشناسانه و جامعه‌شناسانه و بهره‌گیری از متخصصان و اهل فن جلو بیایند تا پیش از اینکه این مسأله بزرگ‌تر نشده، راه‌حل و چاره‌ای برای آن اندیشیده و اجرا شود.
ف.الف، در ادامه صحبت‌های م.ر گفت: ما نباید طلبکار باشیم. چرا نگاهمان مهربان نیست؟ و چون چادری هستیم، خوب هستیم. این نوع نگاه مشکل دارد و ممکن است به دلیل اینکه نمی‌توانیم پیام را به درستی منتقل کنیم، از سوی مخاطب نیز پذیرفته  نشود.
وی تاکید کرد: زمانی که از میانه موضوع را بررسی کنیم، به جواب خاصی نمی‌رسیم. عواملی مانند رسانه‌ها و گروه دوستان می‌توانند به تاثیرات حجاب در جامعه جهت دهند و در عمق بخشی به آن نقش مهمی دارند که باید این عوامل را بررسی کرده و به دنبال جذب راهکار‌های مناسب برای اجرای آن بود.
رضایی نیز با بیان اینکه هر عملی که افراد جامعه انجام می‌دهند، در نگاه کلان اثر مستقیم در اجتماع دارد، عنوان کرد: همان‌گونه که رفتار فرد در جامعه موثر است، اشخاص نیز از اجتماع و قوانین آن تاثیر می‌پذیرند. حجاب علاوه بر آثار شخصی و شخصیتی، دارای آثار اجتماعی است. جامعه‌ای که در آن بانوان با حفظ حدود و حقوق دیگران ظاهر می‌شوند، محیط آرام و امنی را برای جوانان فراهم ساخته و به سوی سعادت و سلامت روانی پیش خواهند رفت.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com