1398-10-231398-11-03bool(false) تاریخ نهاوند مدفون در بافت فرسوده همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 3 بهمن 1398 - شماره 3676
 
امروز : پنجشنبه ، 3 بهمن 1398

Today : Thu, January 23, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


پیشنهاد ما برای داوطلبان انتخابات
logo-samandehi
 
کد مطلب:  69111 تاریخ انتشار:  1394-12-06 - 05:45 تعداد بازدید:  2800
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

تاریخ نهاوند مدفون در بافت فرسوده

گردشگری

  گمانه‎زنی قرارگیری معبد تاریخی لائودیسه در بافت فرسوده محله دوخوهران در نهاوند و نبود اعتبار کافی برای کاوش در آن، مردم این منطقه را بلاتکلیف کرده است.به گزارش فارس ، 30 درصد از جمعیت شهری نهاوند در بافت فرسوده تمرکز دارند که همپوشانی این بافت با بافت تاریخی باعث بلاتکلیفی مردم این منطقه شده است.از طرفی نیز گمانه‎زنی‎هایی در خصوص وجود معبد لائودیسه در این بافت وجود دارد که ساخت و ساز در این منطقه با 8/171هکتار را ممنوع کرده است.
در هر حال از آنجا که شهرستان نهاوند یک منطقه زلزله‎خیز است و اکثر خانه‎های این مناطق از استحکام لازم برخوردار نیستند، وجود بافت فرسوده در آن زندگی مردم را به مخاطره انداخته است. از همین رو بهسازی و نوسازی بافت فرسوده از ضروریات اساسی به شمار می‎رود؛ ناگفته نماند اداره میراث فرهنگی نهاوند نیز اظهار کرده که اعتبار لازم برای کاوش معبد لائودیسه را ندارد.
کمبود اعتبار و ناهماهنگی نهادها مشکل بافت فرسوده نهاوند
سرپرست شهرداری نهاوند در این زمینه به فارس گفت: شهرستان نهاوند دارای 8/171هکتار بافت فرسوده است که در سه نقطه از شهر نهاوند واقع شده است. عباس حسنوند گفت: 3/133هکتار از بافت فرسوده نهاوند در بخش مرکزی شهر واقع شده است و 5/38هکتار آن نیز در حاشیه شهر شامل 5/6 هکتار در منطقه گوشه سرآسیاب، 8/24هکتار در منطقه گل زرد و 2/7 هکتار در منطقه شاطرآباد است.
سرپرست شهرداری نهاوند تصریح کرد: مهمترین مشکل در زمینه ساخت و ساز و احیای بافت فرسوده شهر نهاوند همپوشانی این بافت با بافت تاریخی است.وی تأکید کرد: با توجه به اینکه بیشترین وسعت بافت فرسوده در مرکز شهر نهاوند واقع شده است، تمرکز خدمات‎رسانی در این بخش بوده و این به یک معضل در شهر نهاوند تبدیل شده است. حسنوند به عملکرد شهرداری در بافت فرسوده اشاره کرد و افزود: شهرداری نهاوند تاکنون عملیاتی را با 5 میلیارد تومان در مناطق بافت فرسوده انجام داده که شامل زیرسازی و آسفالت معابر خیابان دوخواهران، جدول‌گذاری خیابان دوخواهران، ساخت پل در خیابان فاطمیه، اصلاح هندسی میدان ابوذر و میدان شریعتی، بهسازی میدان طالقانی و میدان پای قلعه، ساماندهی بازار قدیمی، تملک و بازگشایی معبر دوخواهران و معبر جنب مسیر و ... بوده است.
وی اضافه کرد: همچنین در بحث نوسازی و بهسازی در بافت فرسوده شهرداری در سال 93 تعداد 14 پروانه صادر شده است. سرپرست شهرداری نهاوند با بیان اینکه 28 واحد مسکونی نیز نوسازی شده است، تأکید کرد: تا پایان مرداد ماه سال 94 تعداد پنج پروانه صادر کرده و 9 واحد مسکونی نوسازی شده است.
وی تأکید کرد: برای نوسازی و بهسازی بافت فرسوده، ابتدا باید محدوده و مساحت دقیق معبد لائودیسه توسط اداره میراث فرهنگی مشخص شود. حسنوند بیان داشت: برای حل مشکلات بافت فرسوده نهاوند ابتدا باید زیرساخت‌های لازم انجام شود زیرا در غیر این صورت خدمات‌رسانی به مردم این مناطق غیرممکن است.
وی به مشکلات بافت فرسوده نهاوند اشاره کرد و گفت: فقدان تسهیلات زیربنایی، کمبود امکانات رفاهی، فقر و محرومیت مردم این مناطق، آسیب‎پذیری ساختمان‌های بافت فرسوده، معضلات اجتماعی، مشکلات زیست‌محیطی و ... از جمله مشکلات اساسی در مناطق بافت فرسوده نهاوند است.
این مسئول خاطر نشان کرد: بافت فرسوده نهاوند دارای فرسوده‎ترین و قدیمی‎ترین شبکه آب و فاضلاب است که تاکنون نوسازی 30 درصد فاضلاب شهری در این بافت انجام شده است. وی ادامه داد: کم‌عرض بودن کوچه‌ها در این مناطق در مواقع بروز خطرات احتمالی برای ارائه خدمات باعث ایجاد وضعیت دسترسی نامناسب و ایجاد معبر در این مناطق را با مشکل مواجه کرده است.حسنوند اظهار کرد: با توجه به اینکه اکثر ساختمان‌های بافت فرسوده شهر نهاوند بیشتر از 30 سال قدمت دارند و مصالح به کار رفته در آنها اکثراً خشت، چوب و آجر است، همین امر موجب آسیب‏‌پذیری این ساختمان‌ها به ویژه در برابر زلزله شده است.
وی با بیان اینکه شهرداری نیز به خاطر درآمد کمی که دارد نمی‎تواند برای بازگشایی معابر مناطق این بافت اقدام کند، تصریح کرد: برای نوسازی و رفع مشکلات بافت فرسوده باید تمام ادارات و نهادهای مربوطه از جمله شهرداری، اداره راه و شهرسازی، میراث فرهنگی، اداره توزیع نیروی برق، آب و فاضلاب شهری و ... با هماهنگی هم وارد کار شوند.
سرپرست فرمانداری نهاوند ادامه داد: باید زیرساخت‌های لازم برای نوسازی و بهسازی بافت‎های فرسوده شهر نهاوند فراهم شود، چراکه شهرداری به تنهایی نمی‌تواند همه این مشکلات را حل کند.وی ادامه داد: مشکل اصلی بافت فرسوده نهاوند کمبود اعتبار و ناهماهنگی ادارات ذی‎ربط است، چراکه فقط با اقدامات شهرداری مشکل بافت فرسوده نهاوند حل نخواهد شد. حسنوند افزود: همه ادارات و نهادهای مربوطه باید با هم متحد باشند و در حیطه کاری خودشان اقدامات لازم را در این خصوص انجام دهند.
کشف معبد لائودیسه ساکنان بافت فرسوده را از بلاتکلیفی نجات می‌دهد
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نهاوند نیز در این خصوص گفت: بر اساس شواهد و آثار کشف‌ شده از محله دوخواهران به عنوان یکی از مناطق بافت فرسوده نهاوند، محل احتمالی معبد لائودیسه را در این محله می‎دانیم.محسن جانجان افزود: در سال‌های پيش از انقلاب با توجه به اینکه محل دقیق معبد لائودیسه مشخص نشده بود کل محله دوخواهران نهاوند ثبت آثار ملی شده است.وی ادامه داد: در تمام اماکن و محله‎هایی که ثبت آثار ملی شده‌اند ساخت و ساز باید بر اساس قوانین و ضوابط خاص صورت گیرد.رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نهاوند تصریح کرد: بر اساس سه فصل کاوش که طی سال‌های 84، 90 و 91 در محله دوخواهران صورت گرفته است به نتایجی دست پیدا کردیم که به احتمال قوی محل معبد لائودیسه در این منطقه است.
وی ادامه داد: البته پژوهش‌های ما در این زمینه قطعی و تکمیل نیست و نیاز است کاوش‌های باستان‌شناسی را در این محل ادامه دهیم، از همین رو ساخت و ساز برای اهالی این منطقه ممنوع شده است.
جانجان گفت: طی چند سال اخیر به دلیل کمبود اعتبارات اداره میراث فرهنگی، نتوانستیم کاوش‌ها را ادامه بدهیم و به یک نتیجه قطعی برسیم. وی تأکید کرد: با توجه به رویکرد دولت در اهمیت به گردشگری، امسال 400 میلیون تومان برای کاوش این معبد در نظر گرفته‎ایم که در صورت تخصیص صددرصدی اعتبار، کار کاوش را در این منطقه انجام خواهیم داد، در غیر این صورت کار به سال آینده موکول خواهد شد.
این مسئول خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه ما از محل دقیق معبد لائودیسه اطلاع نداریم طی کاوش‎ها 50 گمانه زدیم و در این گمانه‎ها سفال‌های شاخص دوره سلوکی، ستون‎ها، پایه ستون‎های معبد و چندین مجسمه مربوط به خدایان یونانی را کشف کردیم. وی افزود: اگر بخواهیم به نتیجه قطعی برسیم باید در کاوش‎ها آثاری را که کشف می‌کنیم در جای اصلی‎شان باشند که متأسفانه این آثار کشف‌شده از جای اصلی‌شان کشف نشده‎اند اما سرنخ‎هایی از مکان این معبد به دست آورده‎ایم.
جانجان بیان داشت: این معبد متعلق به دوران سلوکیان است و با توجه به اینکه رویکرد ما گردشگری است کشف این معبد بسیار مهم خواهد بود، چراکه می‎تواند به عنوان یک زیرساخت گردشگری در نهاوند محسوب شود. وی افزود: این معبد می‌تواند به عنوان یک برند گردشگری نه تنها در شهرستان بلکه در استان نیز مطرح شود.
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نهاوند اظهار کرد: از آنجا که مردم این محله در بلاتکلیفی به سر می‎برند، چراکه مجوز ساخت و ساز ندارند و خانه‎های این محله نیز مستحکم نیستند، بنابراین کاوش هرچه سریع‌تر این منطقه از ضروریات است.
وی به پیشینه تاریخی معبد لائودیسه اشاره کرد و گفت: آنتیوخوس سوم یکی از پادشاهان دوره سلوکی است که به مندلوس حاکم وقت نهاوند در لوحی دستور می‌دهد معبدی در خور و شأن همسرش لائودیسه در این منطقه بسازند که این معبد در همان زمان و به سبک و سیاق معماری یونانی ساخته می‎شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com