سودجويان در کمين باغات شهر همدان همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 24 مرداد 1398 - شماره 3546
 
امروز : يكشنبه ، 27 مرداد 1398

Today : Sun, August 18, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  93568 تاریخ انتشار:  1398-02-25 - 09:06 تعداد بازدید:  52
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

سودجويان در کمين باغات شهر همدان

نویسنده : غزل اسلامي

یادداشت


 همان بلايي که سر باغات بغل‌دستي اردوگاه فجر آمد سر باغات اردوگاه نيايد.
تاکنون در همدان تجربه نشان داده وقتي در جايي درختان آن قطع مي‌شود يعني قرار است زمين‌هاي آن نيز تفکيک و براي ساخت‌وساز آماده شوند. از اين دست اتفاقات کم در همدان رخ نداده است. تا يک دهه قبل باغات گسترده‌اي در اعتماديه وجود داشت اما بخشي از آن را نهادي خاص با گرفتن مجوز از وزارت کشور به زمين‌هاي تفکيک شده‌اي تبديل و آن را به برخي از کارمندان خود تحويل داد که اکنون در حال خريدوفروش و ساخت‌وساز هستند.
باغات روستاهاي ديوين و دره نيز در دو دهه گذشته سرتاسر ساخته شده‌اند، حتي کوه‌هاي اين روستاها توسط برخي سودجويان ساخته شده‌ و دره را به شهر همدان الحاق کردند که اين اتفاقات موجب بهم ريختن طبيعت‌شان شده‌است. چند وقت پيش بود که تعداد زيادي درخت نيز در جاده ديوين قطع شد. اين موضوع تنها محدود به اين چند روستا و منطقه‌ها محدود نمي‌شود و در جاي‌جاي همدان اين اتفاقات به‌چشم مي‌خورد.
چند سال پيش بود که بخشي از روستاي قاسم آباد نيز توسط بنياد مسکن و دهياري تفکيک و به شهر الحاق شد.
در اين چند دهه هرگاه که قلع‌وقمعي صورت گرفته مسئولان وعده جايگزيني و کاشت درختان جديد را داده‌اند اما تابه‌حال اين دست قول‌ها محقق نشده‌اند.
حالا گويي اتفاق‌هاي مشابه براي باغات تحت مالکيت کميته امداد در اردوگاه فجر در حال رخ دادن است. از چند ماه گذشته زمزمه‌هاي قطع درختان آن به‌گوش مي‌رسيد تا اينکه دو هفته قبل بدون گرفتن مجوز تعداد 140 اصله درخت آن را قطع کردند. درختاني که بار ميوه داشتند و بخشي از مجموعه کميته امداد از آن بهره مي‌بردند.
تاکنون پسِ هر قلع‌وقمعي ساخت‌وسازهايي در کمين بوده است. مردم همدان خسته شده‌اند از اينهمه بي‌تدبيري، از اينهمه قانون‌شکني و از اينهمه سودجويي برخي‌ها که در نهايت روبه‌روز تنفس‌گاه آنها را کوچکتر مي‌کنند.
اردوگاه فجر در بهترين و خوش‌آب‌وهواترين نقطه همدان قرار گرفته و دامنه کوه است. آنجا هرچند که تفريگاه عموم نيست اما بخشي از اکسيژن شهر را تأمين مي‌کند. اگر يکي‌يکي تنفس‌گاه‌هاي شهربا قطع درختان آن از بين بروند، در نهايت شهري مي‌ماند با ساخت‌وسازهاي قوطي کبريتي که در آن هم آثاري از سليقه ديده نمي‌شود.
ريشه اغلب ساخت‌وسازهايي که در همدان صورت گرفته سوداگران هستند. اين حق مردمي نيست که در شهر زيباي همدان که روزگاري پرباغ‌ترين شهر خاورميانه بوده زندگي مي‌کنند.
مردم همدان خواهشي از سوداگراني که در کمين باغات همدان نشسته‌اند، دارند و آن اينکه اجازه بدهيد باغات همدان دست‌نخورده براي آيندگان بماند و تنها سودجويي خود را درنظر نگيريد که در آينده بايد پاسخگو باشيد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com