1397-02-231397-03-02bool(false) لزوم خدمات‌رسانی کتابخانه‌ها به عشایر همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 2 خرداد 1397 - شماره 3200
 
امروز : چهارشنبه ، 2 خرداد 1397

Today : Wed, May 23, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  83218 تاریخ انتشار:  1396-09-04 - 05:45 تعداد بازدید:  89
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مدیرکل کتابخانه های عمومی استان همدان مطرح كرد
لزوم خدمات‌رسانی کتابخانه‌ها به عشایر

فرهنگی
 ■ از 29 شهر همدان 28 شهر داراي كتابخانه است
 مدیرکل کتابخانه های عمومی استان همدان بر لزوم خدمات‌رسانی کتابخانه‌ها به عشایر تأكيد كرد و گفت: از 29 شهر استان همدان، 28 شهر دارای کتابخانه عمومی است و آخرین شهر نیز از منظر جمعیت در حال بررسی است.
عاطفه زارعی در آیین بزرگداشت بیست و پنجمین دوره کتاب و کتابخوانی و کتابدار استان همدان با بیان اینکه همه افرادی که در حوزه فرهنگ پیشتاز هستند نقش اساسی در پیشرفت دارند، اظهار کرد: پیش‌زمینه همه پیشرفت‌ها، مسائل فرهنگی است.
وی با بیان اینکه اگر مردم از وجود کتابخانه‌ها در محله‌هایی آگاه نیستند، باید آن را برطرف کرد، خاطرنشان کرد: باید خدمات به جامعه سوم یعنی عشایر نیز ارائه شود  بر این اساس امیدواریم در سال‌های آتی بتوانیم به بسیاری از شاخص‌های فرهنگی دست یابیم و این شاخص‌ها نتیجه اثرگذاری کتابخانه‌ها را نشان خواهد داد.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با اشاره به اینکه بیست و هشتمین کتابخانه شهری فرسفج در استان همدان افتتاح شد، افزود: از 29 شهر استان، 28 شهر دارای کتابخانه عمومی است و آخرین شهر نیز از منظر جمعیت در حال بررسی است. وی با بیان اینکه 111 کتابخانه عمومی در استان وجود دارد، تصریح کرد: از این تعداد 47 کتابخانه روستایی و 64 کتابخانه شهری است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استاندار همدان نیز در این مراسم گفت: ماهیت فرهنگی همدان نقش این استان در مبارزه با داعش را برجسته کرد.رضا قیاسی با بیان اینکه پیروزی بر داعش در سوریه مدیون سردار شهید حاج حسین همدانی است، اظهار کرد: اگر ساماندهی سردار همدانی نبود داعش تا نزدیکی کاخ ریاست جمهوری روسیه نیز پیش رفته بود.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه وقتی خداوند معجزه خاتم پیامبر را کتاب قرار می‌دهد جایگاه کتاب را تثبیت می‌کند، تصریح کرد: اما متاسفانه در کشور ما بسیار پایین است و باید دید این تکنولوژی جدید می‌تواند نقش کتاب را در حال و آینده بگیرد یا اقناع‌کننده هست یا خیر؟
مدیرکل توسعه کتابخانه‌ها و مشارکت‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور نیز در این مراسم گفت: در استان همدان وضعیت کتابخانه‌ها مطلوب است به طوری که در 16 گروه بررسی شده همدان در 13 گروه صاحب عنوان است.
محمد ربیع احمدخانی با بیان اینکه استان همدان از منظر خیرین در سطح کشور خدمات ارزنده‌ای انجام دادند، اظهار کرد: 13 بار در مراسم هفته کتابخوانی در تهران نام همدان به عنوان برتر و نمونه در حوزه کتاب و کتابخوانی مطرح شد.
مدیرکل توسعه کتابخانه‌ها و مشارکت‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با تاکید بر اینکه درباره کتاب هرچقدر سخن بگوییم باز هم کم است، تصریح کرد: فرهیختگی، دانایی، دانش و معرفت نتایج کتاب و قلم است.
احمدخانی با بیان اینکه هر کتابدار به 650 نفر خدمات بدهد، خاطرنشان کرد: که در سطح کتابخانه‌ها این شاخص را نیز کاهش دادیم تا افراد بتوانند شرکت کنند.وی با بیان اینکه 2.6 جمعیت کشور در استان همدان سکونت دارند، افزود: 3 هزار و 395 باب کتابخانه در کل کشور وجود دارد که  4.56 درصد کتابخانه های کشور در همدان است.رئیس هیأت مدیره انجمن خیرین کتابخانه‌ساز همدان گفت: از آنجا که تجهیز همدان به کتابخانه‌های استاندارد به سرمایه‌گذاری سالانه 100 میلیارد تومان برای 45 سال متوالی دارد و این امر ممکن نیست، انجمن کتابخانه‌ساز به دنبال استفاده حداکثری از امکانات موجود برای نهضت مطالعه مفید است
هادی ضرابی با اشاره به اینکه اگر استان همدان بخواهد در شهرستان‌ها به اندازه مناسب و در روستاها به اندازه نیاز کتابخانه استاندارد داشته باشد دولت سالانه 100 میلیارد تومان باید سرمایه‌گذاری کند، افزود: در این شکل 45 سال دیگر استان همدان موفق خواهد شد در همه مناطق خود دارای کتابخانه استاندارد شود؛ که غیر ممکن است.
وی با اشاره به اینکه در طول 9 ماه گذشته انجمن کتابخانه‌ساز به مقوله اساسی نهضت کتابخوانی و انتقال سطح کتابخوانی مفید توجه کرده است، افزود: امکانات را در حال شناسایی هستیم تا بتوانیم حداکثر استفاده را از امکانات موجود داشته باشیم چراکه دولت امکان این سرمایه‌گذاری کلان را ندارد و بخش خصوصی نیز رغبتی برای ورود در این حوزه نخواهد داشت.

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com