مهمترین اصل در موفقیت کسب و کارها چیست؟ همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 13 بهمن 1401 - شماره 4521
 
امروز : دوشنبه ، 4 تير 1403

Today : Sun, June 23, 2024
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * شعار سال ۱۴۰۳ جهش تولید با مشارکت مردم
ورود کاربران


عکس چاپخانه
logo-samandehi
 
کد مطلب:  135481 تاریخ انتشار:  1402-08-29 - 15:17 تعداد بازدید:  148
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مهمترین اصل در موفقیت کسب و کارها چیست؟

اقتصادی


 برای موفقیت در کسب و کارها هرکسی از دریچه ذهنی خود عاملی یا عواملی را بعنوان عامل موفقیت در کسب و کارها معرفی می کند برخی رضایت مشتریان را عامل موفقیت معرفی می کنند ، برخی دیگر داشتن مشاور کسب و کار را عامل موفقیت می دانند و برخی نیز  عواملی همچون سختکوشی ، ارتباطات و مذاکره و داشتن سیستم مدیریت مالی بهینه و... را معرفی می کنند.

ولی باید بدانیم در فضای پرچالش اقتصاد و کسب و کارهای امروزی  تهدیدهای متعدد و فرصت هایی وجود دارد. لذا باید راه های موفقیت در کسب و کار را  در پتانسیل های موجود کسب و کارتان جستجو کنید.

تجربه اینجانب در گفتگو با افراد موفق ، می گوید یک موضوع مهم و عامل اساسی وجود دارد که برخی کسب و کارها را موفق کرده  و برخی دیگر که فاقد آن بوده اند را در مسیر نابودی و فنا قرار داده و آن عاملی است بنام مهارت حل مساله.

مهارت حل مساله یا (problem solving) به عنوان برخورد فعالانه در جستجو و تشخیص مساله ها ، مشکلات و فرصت ها ، استفاده از منطق و مهارت قضاوت در جمع آوری و تحلیل اطلاعات و جستجو و خلق راهکارها، مقایسه ی راهکارهای مختلف و انتخاب بهترین شیوه مواجهه با یک مسئله تعریف می شود.

بنابراین شما چه مدیر کسب و کار باشید یا در مرحله راه اندازی کسب و کار ،  باید این ویژگی مهم و اساسی  داشته باشید که در صورت دارا بودن و تقویت آن موفق خواهید شد تا کشتی کسب و کار خود را به ساحل امن برسانید و اگر این ویژگی را نداشته باشید  موفقیت چندانی کسب نمی کنید. لذا تاکید می کنم شما باید مهارت حل مسئله داشته باشید تا مانع سقوط کسب و کار خود در شرایط بحرانی شوید، پس در ذات وجودی هرکسب و کار  حل مساله است شما از لحظه ای که اقدام به راه اندازی کسب و کار می کنید تا ابد ، با مسائل ، مشکلات و چالش ها مواجه خواهید بود که باید آنها را حل کنید از استخدام نیرو که یک چالش بزرگ است تا سیستم سازی تا مارکتینگ و فروش و طلب وصول ، تولید کردن و ارائه خدمات، بسته بندی کردن با لیستی بلند بالا از چالش ها مواجه هستید و علاوه بر آن  با مسائل کلان که در نتیجه بحران های اقتصادی و اجتماعی بوجود می آید مثل تورم ، رکود ، نرخ ارز , عدم ثبات در قوانین و .... از شما انتظار می رود روحیه حل مساله داشته باشید و بدور از حواشی، با مسئولیت پذیری با طرح صورت مساله، بدنبال راه حل آن باشد.

اگر چنین روحیه ای دارید وارد کسب و کار شوید ، در غیر اینصورت قدم گذاشتن در کسب و کار  و کارآفرینی با شکست مواجه خواهید شد چرا که اولین اصل در مدیریت کسب و کار ، حل مساله است که همواره با آن مواجه خواهید بود.

در باب حل مساله و جایگاه و اهمیت آن  رهبر معظم انقلاب در دیدار با نخبگان فرمودند: شاخص ارزیابی استاد و نخبه باید حل مسأله باشد، این توقع که امروزه دانشگاه‌ها باید در میدان حل مساله حضور جدی داشته باشند؛ به سبب افزایش قابل توجه سهم دانش در اداره اقتصاد و جامعه امروزی است.

بنابراین باید هنر حل مساله را در خود چگونه تقویت کنیم و همانطوری که اشاره شد توانایی حل مساله یکی از مهارت های مهم زندگی و کسب و کار  است، البته  پیش شرط آن  مسولیت پذیری است یعنی هر آنچه در کسب و کارتان اتفاق می افتد مسئولیتش با شماست حتی اگر خارج از کنترل شما باشد و نتایج آن کسب و کارتان را تحت تاثیر قرار می دهد.

در گام بعدی شما باید صورت مساله تعریف کنید ، تعریف مساله به شما این امکان را می دهد  تا مسیر را گم نکنید شما باید صورت مساله ها را بنویسیدچند تا چالش دارم کجای کسب و کارم مشکل دارد در فروش یا مالی و یا بازاریابی ، منابع انسانی ، تولید یا خدمات پس از فروش.

از نتایج مهم  نوشتن صورت مساله احساس قدرت و اعتماد به نفسی است که بدست می آورید وقتی به مسائل کسب و کارتان مشرف می شوید، کم کم گره هایی ذهنی  باز می شوند و چالش های بزرگ تبدیل به مسائل کوچک خواهد شد که بر خورد مسئولانه با مسائل ، حل آنها آسانتر خواهند شد.

 جمع بندی

اصلی ترین ویژگی که از شما یک مدیر خوب و کارآفرین خواهد ساخت "هنر حل مساله است" که  شرط آن این است که  بدون فرافکنی و با احساس مسئولیت در قبال مسائل ، دنبال راه حل باشید، با کسب مهارت در حل مسائل ، بتدریج مسیر های میانبری کشف خواهید کرد که راهبردهای کسب و کار شما خواهد بود و این راهبردها به شما  کمک می کند تا در زمان کوتاه تری مسائل کسب و کار خود را حل کنید.

نکته پایانی اینکه با مطالعه زندگینامه افراد موفقی که شرکتها و سازمانهای زیر را راه اندازی کرده اند متوجه وجه مشترک این افراد یعنی مهارت حل مسئله خواهیم شد  ، وب سایت اشتراک فیلم "آپارات" ، بنیانگذاران دیجی کالا ، بنیانگذار "تخفیفان" ، بنیانگذار "دیوار و کافه بازار" ،شرکت اسنپ ، "فرش عظیم زاده"،  خالق "زر ماکارون" ، موسس گلرنگ ، آیس پک ، بنیانگذار علی بابا، موسس گلرنگ، موسس کاله.

حسن سالک
پژوهشگر اقتصادی و مدرس کارآفرینی

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com