1398-03-191398-03-29bool(false) 1398-03-191398-03-29bool(false) 1398-03-191398-03-29bool(false) رابطه دو سویه حاشیه نشینی و افزایش جرم همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 29 خرداد 1398 - شماره 3499
 
امروز : چهارشنبه ، 29 خرداد 1398

Today : Wed, June 19, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85332 تاریخ انتشار:  1397-07-17 - 06:00 تعداد بازدید:  173
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

رابطه دو سویه حاشیه نشینی و افزایش جرم

نویسنده : بخشعلی کامرانی صالح*

یادداشت

 حاشیه‌نشینی به عنوان یک معضل اجتماعی علاوه بر تحمیل هزینه‌های زیاد به جامعه، از نظر امنیتی نیز زمینه‌ساز بروز آسیب‌های متعددی است که بی‌توجهی به این معضل موجب افزایش نرخ جرم می‌شود.
حاشیه نشین‌ها بیشتر افراد تهی‌دست و فقیر جامعه هستند که به دلیل فقر به اسکان در حاشیه شهرها تن می‌دهند. حاشیه نشینی را می‌توان اسکان غیررسمی گروهی از افراد در کنار شهرهای بزرگ تعریف کرد که بیشتر به صورت شهرک‌نشینی و آلونک‌نشینی است. هرچند این موضوع سابقه طولانی در کشورهای مختلف دارد اما در عصر تکنولوژی و ماشین، متأسفانه به دلیل فاصله طبقاتی ایجاد شده در جامعه، شاهد گسترش حاشیه‌نشینی هستیم.
عمده دلیل حاشیه‌نشینی را می‌توان وضعیت نامناسب اقتصادی دانست به نحوی که حاشیه‌نشینان به دلیل ضعف مالی، قوانین جامعه را در حوزه‌های مختلف نادیده می‌گیرند. در این رهگذر می‌توان ساخت و سازهای غیرقانونی در حاشیه شهرها که شکل و ساختار حاشیه شهرها را به نحو چشمگیری نامناسب کرده و در مواقعی مانع گسترش شهرها می‌شود را مثال زد.
عمده عوامل بروز حاشیه‌نشینی را می‌توان توزیع ناعادلانه ثروت و درآمد در جامعه، بیکاری و در نتیجه فاصله طبقاتی دانست. عواملی نظیر ضعف مدیریت در حوزه مسکن و پیش‌بینی نکردن فضای مسکونی کافی برای اقشار کم‌درآمد، نبود امکانات رفاهی لازم در روستاها، خشکسالی و کم‌آبی، کشاورزی نامناسب و غیرمدرن و در نتیجه مهاجرت روستاییان به شهر نیز در گسترش حاشیه‌نشینی موثر هستند.
فقر فرهنگی و تأثیرپذیری افراد کم‌بضاعت از تبلیغات نامناسب در شهرهای بزرگ، ضعف در اقدامات فرهنگی توسط دستگاه-های متولی فرهنگ از دیگر عوامل حاشیه‌نشینی است. عوامل دیگری نیز در بروز این معضل اثرگذار هستند اما به جرأت می توان گفت عمده عامل اصلی حاشیه‌نشینی فقر اقتصادی و فرهنگی است. اما در حاشیه‌نشینی علاوه بر تعارض فرهنگی که وجود دارد موضوعاتی مثل کسب درآمد به هر نحو ممکن، باعث بروز جرایم متعددی در حاشیه شهرها می‌شود.
گزارش‌های دریافتی موید این است که اعتیاد، سرقت، قتل، نزاع و درگیری، جرایم اخلاقی در مناطق حاشیه شهرها از فراوانی بیشتری برخوردار هستند. اعتیاد و قاچاق مواد مخدر، اختلال در روابط خانوادگی و به طورکلی گرایش به هر یک از جرایم در مناطق حاشیه شهر ناشی از موضوعاتی است که ضرورت دارد مورد توجه ویژه مسئولان و جامعه شناسان قرار گیرد.
بروز آسیب های اجتماعی متأثر از خانواده، مدرسه و جامعه به دلیل اختلال در مناسبات اجتماعی در حاشیه شهرها از نمود و بروز بیشتری برخوردار است. اختلال در روابط خانوادگی، خانواده بی‌نظم، کاهش تمایل به تحصیل و افت تحصیلی، فقدان بهداشت لازم، زمینه آسیب‌های اجتماعی را فراهم کرده و تخلف و جرم را افزایش می‌دهد.
در حاشیه‌نشینی شاهد تهدید امنیت هستیم؛ امنیتی که یکی از اولویت‌های اساسی جامعه و شهروندان به شمار می‌رود از این رو برای ایجاد امنیت مطلوب و پایدار در جامعه، برطرف کردن ریشه‌ها و عوامل بوجود آورنده حاشیه‌نشینی یک ضرورت انکارناپذیر است. بدون شک نیروهای امنیتی و انتظامی از نظر کمی به اندازه‌ای نیستند که بتوانند تمام شهرها را پوشش دهند و این توقع و انتظار بجا و درست نیست.
وقتی همه صاحب‌نظران و جامعه‌شناسان بر این اعتقاد و باور هستند که حاشیه‌نشینی از عوامل عمده و اصلی بروز ناامنی و آسیب‌های اجتماعی و نهایتاً افزایش جرم و تخلف است، ضرورت دارد تا مسئولان به صورت خاص و ویژه با این پدیده مقابله کنند.
با این تفاسیر می‌توان گفت مناطق حاشیه‌نشین، مناطق فقرنشین اطراف شهر هستند که افراد ساکن در آن به دلیل فقر فرهنگی و اقتصادی نتوانستند از اقتصاد جامعه به طور کامل بهره‌مند شوند و به دلیل ناتوانی مالی و پایین بودن سطح سواد، درگیر حاشیه‌نشینی شده و مستعد ارتکاب جرم و تخلف شده‌اند و گرایش به سمت ناهنجاری مشکلاتی را از نظر امنیتی و انتظامی ایجاد کرده‌است.
بر اساس ماده 154 بند «ج» لایحه برنامه چهارم توسعه اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی، دولت موظف به شناسایی نقاط آسیب پذیر و بحران‌زای اجتماعی در حاشیه شهرها و حمایت‌های اجتماعی، اشتغال، مشاوره اجتماعی- حقوقی، بهداشتی و درمانی در مناطق یاد شده‌است.
با وضع قوانین و مقررات جدید برای جلوگیری از حاشیه نشینی، ایجاد تحول اساسی در ساختار شهرها، توانمندسازی افراد ضعیف، ایجاد فرصت شغلی با تشویق افراد به سرمایه‌گذاری در مناطق حاشیه‌ای و در نهایت ارائه آموزش‌های لازم در حوزه فرهنگی، اجتماعی و حقوقی می‌توان از آسیب‌های اجتماعی ناشی از حاشیه‌نشینی جلوگیری کرد و یا آنها را کاهش داد.

*  فرمانده انتظامی استان همدان


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com