1398-01-231398-02-02bool(false) مسئوليت مدیران ديروز و امروزدر مقابل فساد همدان پیام
 
 
دوشنبه - 2 ارديبهشت 1398 - شماره 3453
 
امروز : دوشنبه ، 2 ارديبهشت 1398

Today : Mon, April 22, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85031 تاریخ انتشار:  1397-06-21 - 06:00 تعداد بازدید:  84
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مسئوليت مدیران ديروز و امروزدر مقابل فساد

نویسنده : امیر بختیاریان

یادداشت

حضور نمادین مدیران در مراسم افتتاحیه بر این واقعیت دلالت می‎کند که آنها تمام موفقیت‎های شهرداری را متعلق به خود می‎دانند و مردم و عوامل اجرائی را حداکثر به عنوان عامل دست دوم و فرعی در اجرای یک پروژه تلقی می‎کنند.
اما همیشه اخبار شهرداری، اخباری خوش مبنی بر افتتاح نیست. برخی مواقع خبر فساد از این نهاد درز می‎کند و در این مواقع کارکنان متخلف در نوک پیکان اتهام واقع شده و تمامی کیفر و ضربه را تحمل می‎کنند. در واقع در چنین شرایطی مدیری را نمی‎توان یافت که سینه سپر کند و مسئولیت وقوع فساد را بپذیرد و این اتفاق را ناشی از ناتوانی خود در نظارت بر این نهاد بداند. مدیران ما بر این باورند تا زمانی که خودشان آلوده فساد نشده‎اند، مسئولیتی در قبال وقوع فساد ندارند. با اینکه آنها برای حضور در مراسم افتتاحیه، سفرهای خارجی و گرفتن پاداش رغبتی خاص از خود نشان می‎دهند، ولی در زمان وقوع فساد خود را مبرا و فاقد مسئولیت می‎دانند. این رفتار دوگانه نشان می‎دهد که نهاد شهرداری در شرایط یک بام و دو هوا به سر می‎برد. هر گاه که منافعی بر یک ماجرا متصور است، مدیران خود را صاحب حق می‎دانند و هر گاه که سخن از مسئولیت و ضرورت پاسخ گفتن مطرح می‎شود همه تلاش می‎کنند عقب نشینی کنند و در این مورد مسئولیتی را متوجه خود ندانند.
اما واقعیت این است که مسئولیت وقوع فساد با مدیران است. اگر فسادی یک بار رخ دهد باید مدیر مستقیم کارمند متخلف را بازخواست نمود. اگر فسادی برای مدتی چند ماهه رخ دهد باید مسئولان معاونتی را که فساد در آنجا رخ داده مسئول دانست و اگر فسادی برای مدتی طولانی تکرار شود باید مدیران ارشد سازمان از گذشته تا امروز را زیر سوال برد ومديران گذشته و حال را بازخواست کرد.
نظارت یکی از مهم‎ترین وظایف هر مدیر عالی مقام است. زمانی که فساد برای مدتی طولانی در سازمان رخ دهد نشان‎گر آن است که ساختار آن سازمان ناسالم و مولد فساد است. در چنین حالتی اصلاح ساختار فاسد وظیفه کارکنان نیست. این وظیفه بر عهده مدیران عالی است تا ترتیب انجام کار را به گونه‎ای طراحی و اجرا کنند که فساد رخ ندهد و اگر هم رخ دهد سریع کشف شود.
بر این اساس خبر مختصری که در مورد وقوع فساد در شهرداری همدان در رسانه‎ها منتشر شده است و شایعات مفصلی که در فضای مجازی و محافل، نقل مجالس شده است، نیازمند نگاه ویژ‎ه‎ای به فساد است. شکی نیست که تمام مرتکبین و متخلفین فساد اخیر باید شناسائی و مجازات شوند. اما شکی نیست که همان‎ها که مشتاق حضور در برنامه‎های تشریفاتی، ایراد سخنرانی، بریدن روبان و مسافرت به خارج بوده هستند، امروز در قبال وظیفه نظارتی خود نباید عقب نشینی کنند. عذرخواهی، پذیرش مسئولیت و استعفا بخش مغفول مدیریت در سازمان‎های ماست. سازمانی که با این رفتارها بیگانه باشد اگر چه ممکن است گاهی با فاسد مبارزه کند اما هیچ وقت توان و قابلیت مبارزه با فساد را نخواهد داشت.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com