این قطار مسافر می‌خواهد همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 2 اسفند 1396 - شماره 3139
 
امروز : پنجشنبه ، 3 اسفند 1396

Today : Thu, February 22, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  80014 تاریخ انتشار:  1396-04-27 - 05:46 تعداد بازدید:  207
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

روایت نخستین تجربه سفر با قطار از همدان
این قطار مسافر می‌خواهد

اجتماعی

سال‌ها بود كه مي‌شنيديم "بزودي همداني‌ها صداي سوت قطار را خواهند شنيد". اما هر سال كه مي‌گذشت اين وعده به سرانجام نمي‌رسيد. سال 83 در سفر مقام معظم رهبري به استان همدان، راه‌اندازي قطار براي اين استان مصوب شد و از آن سال به بعد تلاش‌ براي تحقق اين مصوبه ادامه پيدا كرد تا اينكه به همت دولت يازدهم مردم اين استان صداي سوت قطار را شنيدند.
20 تيرماه امسال حركت نخستين قطار مسافربري استان همدان به سمت مشهد مقدس بر روي ريل‌ها نشست تا مسافران آن كه شامل نماينده ولي فقيه و امام‌جمعه همدان، مدیر کل امور بانوان استانداری، مشاور استاندار در امور ایثارگران، جمعی از مسئولان مسکن و شهرسازی به همراه 50 خبرنگار و 130 نفر از خانواده معظم شهدا بود، به پابوس امام هشتم(ع) شيعيان بروند.
خبرنگاراني كه قرعه به نامشان خورده بود با خوشحالي مي‌گفتند كه امام‌ رضا (ع) آنها را طلبيده است و دراين طلبيدن حكمتي هست كه بايد در هر شرايطي آن‌را پذيرفت.
ايستگاه قطار واقع در «رباط شورين» محل تجمع مسافران نخستين قطار بود. همه بي‌قرار اما خوشحال چمدان‌ها و ساك‌هاي مسافرتي خود را بسته بودند تا راهي سفری شوند كه مسيرش متفاوت بود. مراسم راه‌اندازي قطار مسافربري همدان- مشهد با سخنراني استاندار همدان كليد خورد.
محمدناصر نيكبخت از برجام حمايت كرد و در خصوص قطار همدان گفت كه قرار است اين قطار پس از طی مراحل آزمایشی خود، به صورت سريع‌السير و با مسيري متفاوت در كمترين زمان مسافران را جابه‌جا كند. وي از لوكوموتيوران خواست كه مسافران را با سلامت به مقصد برساند.
فرهاد فرزانه، مديركل راه و شهرسازي نيز ديگر سخنران اين مراسم بود. فرزانه با بیان اینکه مشکلی برای آغاز سفرها وجود ندارد، اظهار داشت: اواخر تیرماه و یا در نهایت اوایل مردادماه فروش آزاد بلیت قطار همدان آغاز خواهد شد.
وی با بیان اینکه ایستگاه راه‌آهن همدان در منطقه رباط شورین برای آغاز سفر آماده شده است، عنوان کرد: طراحی ایستگاه درون شهری نیز در حال انجام است و امید می‌رود ساخت آن به زودی آغاز شود.
مدیرکل راه و شهرسازی استان همدان با بیان اینکه قطار همدان- مشهد از قطارهای شرکت راه آهن است، گفت: واگن‌های این قطار چهار تخته با کیفیت مناسب است که خبرنگاران و خانواده‌های شهدا در نخستین سفر می‌توانند شاهد این کیفیت باشند.
وی با اشاره به فروش بلیت از طریق آژانس‌های گردشگری طرف قرارداد با شرکت راه‌آهن، عنوان کرد: بعد از این سفر، آژانس‌های مجاز به فروش بلیت مشخص خواهد شد و مردم می‌توانند برای خرید بلیت به این آژانس‌ها مراجعه کنند.
وی ادامه داد: حد نهایت سرعت قطار در راه آهن همدان- تهران به ۱۶۰ کیلومتر خواهد رسید که چون سفرها در ۳ ماه اول آزمایشی است، سرعت ۱۰۰ تا ۱۲۰ کیلومتر خواهد بود اما در مسیر تهران- مشهد سرعت قطار همان سرعت همیشگی در این خط است.
پس از این مراسم، مسافران با نثار شاخه گل از سوي مسئولان از زير قرآن رد شده و سفر معنوی خود را به دیار ضامن آهو آغاز كردند.
قطار با ظرفيت 180 مسافر (بجز خدمه و مسئولان) داراي كوپه‌هاي 4 و 6 نفره از نوع قطار درجه يك بوده كه امكانات آن براي راحتي مسافران درخور توجه بود.
اين قطار با سرعت 120 كيلومتر در ساعت حدود 14 ساعت طول مي‌كشد تا به مقصد مشهد مقدس برسد و قيمت بليت آن براي كوپه‌هاي 6 نفره هر نفر 120 هزار تومان و براي كوپه‌هاي 4 نفره هر نفر 99 هزار تومان مي‌باشد كه اين رقم براي رفت و برگشت 2 برابر مي‌شود و عموم مردم مي‌توانند به‌زودي از طريق كانال‌هاي فروش شركت رجا بليت سفر را تهيه كنند.
اين قطار در مسير خود از شهرهاي همدان، فامنين، ساوه، رباط‌كريم و تهران عبور مي‌كند و طول مسير آن تا تهران 267 كيلومتر است.
خبرنگارانِ مسافرِ مشهد در حالي که به سمت قطار حركت مي‌كردند در مسير با مصاحبه با هر مسئولي که می‌دیدند يك خبر را از وي ضبط و به خبرگزاري خود ارسال مي‌كردند تا همچنان حتي در سفر هم به رسالت خود عمل كرده باشند.
بالاخره مسافران در هياهوي راه‌اندازي نخستين قطار همدان- مشهد با خداحافظي از كساني كه به بدرقه آنان آمده بودند، با ارائه بليت در ايستگاه انتظار سوار بر قطار شدند و در كوپه‌هايي كه بر اساس شماره بليت براي آنها تدارك ديده شده بود، سر جايشان نشستند.
كوپه‌ها داراي 4 تخت بود كه 2 تا از آنها در فضاي بالاي كوپه نصب شده بودند. مجهز بودن قطار به LCD، امكانات بهداشتي، فضاي رستوران و... ديگر امكانات اين قطار بود. حين حركت مسافران با گرفتن عكس‌هاي سلفي متعدد و فرستادن آن براي دوستان و آشنايان سفر خود را به استان خراسان رضوي اعلام كردند.
برخي با جابه‌جايي كوپه‌هاي محل استقرار خود خواهان آن بودند كه با دوستان خود در يك مكان باشند. ميان‌وعده‌ها و پذيرايي قطار هم مناسب مسافران بود. برخورد شايسته خدمه، مهمانداران و حتي مديريت قطار با مجموعه آنچنان بود كه گويي از قبل اين جماعت را مي‌شناختند.
قطار در برخي مسيرها سرعت خود را كاهش مي‌داد و در ايستگاه‌ها هم مي‌ايستاد تا اينكه در ايستگاه تهران به مقصد اقامه نماز براي نيم ساعتي توقف كرد تا مسافران نماز مغرب و عشاء را ادا كنند.
پس از آن هم صرف شام و بعد خوش‌وبش مسافران در كوپه‌ها آغاز شد. برخي‌ها هم خواب زودهنگام را به بيداري شبانگاهي ترجيح دادند. يكي از پرسنل قطار، خبرنگاران بيدار را به رستوران موجود در قطار دعوت كرد.
خبرنگاران هم با طي كردن راهروي باريك قطار و واگن‌هاي موجود، خود را به آنجا رساندند و باز هم شروع به گرفتن عكس‌ يادگاري، صرف چاي و... كردند.
خوشبختانه برخلاف تصور، تكان‌هايي كه قطار در مسير خود داشت، شدت چنداني نداشت و مسافران در آن راحت بودند.
گويا پس از اين سفر قرار است قطار همدان- مشهد، دوم مردادماه نيز براي دومين‌بار در این مسیر  قرار گيرد و در کل هفته‌اي 2 بار به مقصد مشهد مقدس به حركت درآيد. از آنجا كه مردم همدان عاشق سفرهاي زيارتي هستند، انتظار مي‌رود با استقبال از اين قطار شاهد رشد و توسعه آن در استان و به تبع آن رونق گردشگري در همدان باشيم.
"همسفران قطار همدان- مشهد" نام گروهي بود كه در فضاي مجازي تشكيل شد. مسافران دل‌نوشته‌ها، عكس‌ها و خلاصه مباحث مربوط به اين سفر را در اين گروه به اشتراك مي‌گذاشتند تا ديگر دوستان خود را هم در جريان روند اين مسافرت 4 روزه قرار بدهند.
قرار بود پس از حركتِ مسافرن از مبدا در بعدازظهر روز سه‌شنبه 20 تيرماه كه ساعت 5:30 دقيقه آغاز شد، مسافران ساعت 9 روز جمعه به مقصد همدان حركت كنند.  در راه، سين برنامه‌ها به صورت مكتوب ارائه شد. قرار بود كه در ايستگاه  مشهد مسافران مورد استقبال مقامات آستان قدس رضوي قرار گيرند. صبح روز چهارشنبه بود. همه در تب‌وتاب رسيدن به مقصد بودند و هر از چندگاهي مي‌پرسيدند "كي مي‌رسيم؟". سفر كمي طولاني شده بود. پس از اقامه نماز صبح و صرف صبحانه، مسافران چشم‌ها را به بيرون از قطار دوخته بودند تا اينكه اعلام شد مسافران آماده باشند كه ايستگاه بعدي، ايستگاه مشهد مقدس است. همه ساك‌ها را آماده كردند. تا اينكه ساعت 9:30 دقيقه صبح روز چهارشنبه قطار در ايستگاه مشهد مقدس متوقف شد و مسافران پس از پياده شدن با گل مورد استقبال قرار گرفتند. پس از آن حركت به سمت «هتل آراد» جایی که برای مسافران رزرو شده بود، را داشتيم كه در اين مكان همگي ساك و چمدان‌هايشان را بر زمين گذاشتند و پس از اسكان و استراحت راهي مرقد مطهر امام هشتم خود شدند. در وهله نخست شوق ديدن گنبد طلايي امام رضا(ع) مسير 10 دقيقه‌اي هتل تا آرامگاه را كمتر كرده بود. هر كس به صورت جمعي و يا 2 يا چند نفره خود را به حرم مطهر رساند و آغاز به راز و نياز با امام خود كرد. قرائت دعاي زيارت، اداي نماز و مهمتر از همه صرف غذاي حرم مطهر كه بيش از هر چيزي خوشحالي هر زائري را برمي‌انگيزد، مهمترين قسمت اين ماجرا بود.
غذای حرم صرف شد و پس از آن ديده شد كه بسياري از مردم براي بهره‌مندي از اين غذاي معنوي بيرون از رستوران حرم در صف ايستاده‌اند تا حتي اگر شده توشه‌اي از آورده زائران از اين سفره معنوي را از آنها بطلبند.
حركت به سمت هتل و استراحتي دوباره و خلاصه تكرار دوباره زيارت‌هاي روزانه و شبانه به همراه دعاها و ادای نذرها در این چند روز به وفور دیده شد در كنار آن هم بازديد از اماكن و مراكز، رفتن به فروشگاه‌ها و خريد سوغاتي، جزئی از برنامه سفر مسافران بود که در نهایتامسافران را با کوله باری از معنویت و چمدان‌های پر از سوغاتی راهي استان همدان كرد.
قطار دوباره حركت كرد و گویا مسير مشهد تا همدان را با سرعتي بيش از زمان آمدن سپري كرد.
دوروزي، مديركل امور بانوان استانداري هم كه در جمع خبرنگاران بود، اظهار اميدواري كرد كه در سفرهاي آتي اين قطار بانوان منتخب را همراهي خواهد كرد.
قطار شب‌هنگام وقتي چراغ‌هاي شهر هنوز روشن بودند از ميان ريل راه‌آهن عبور كرد و خاطره يك سفر خوش را همچنان در ذهن باقي گذاشت.
هيچكس ميل آمدن نداشت و هر كس كه ساعت را مي‌پرسيد و مي‌ديد كه تا چندي ديگر به همدان خواهد رسيد، مي‌گفت كه «اي كاش اين سفر ادامه داشت».
عكس يادگاري با پرسنل قطار و استقبال مسئولان اداره راه و شهرسازی در ایستگاه رباط شورین بخش آخر اين سفر بود و در نهايت با كلمه «زيارت قبول» دوستان راهي امامزاده عبدا... محل استقبال اعضاي خانه مطبوعات و ساير خبرنگاراني شدند كه منتظر ديدن همكاران خود بودند.
پس از این استقبال و گرفتن عکس یادگاری همگی راهی خانه خود شدند.
سفر پايان يافت اما قطار همچنان به حركت خود  ادامه خواهد داد تا همدان، استان پايتخت تاريخ و تمدن ايران‌زمين همچنان شاهد توسعه ريلي و پیشرفت همه جانبه باشد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com