1400-01-211400-01-31bool(false) 1400-01-211400-01-31bool(false) فردا برای باور کردن کرونا خیلی دیر است همدان پیام
 
 
سه شنبه - 31 فروردين 1400 - شماره 4015
 
امروز : سه شنبه ، 31 فروردين 1400

Today : Tue, April 20, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  116780 تاریخ انتشار:  1400-01-19 - 07:00 تعداد بازدید:  33
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

فردا برای باور کردن کرونا خیلی دیر است

نویسنده : مهدی ناصرنژاد

یادداشت

 آمار و ارقام رسمی وزارت بهداشت و درمان مربوط به همه‌گیری ویروس کرونا در روز سه‌شنبه(هفدهم فروردین‌ماه) بیانگر بیشترین مبتلایان روزانه به کرونا از ابتدای شیوع این بیماری در ایران در حدود 14 ماه گذشته است.
بنابر اعلام مسئولان ستاد ملی مقابله با کرونا، آمارهای افزایشی روزهای اخیر حاکی از موج تهاجمی جدید و بسیار خطرناک و جهش‌یافته ویروس کرونا در کشورمان است و بیشترین علت آن نیز عدم پایبندی بسیاری از هموطنان به شیوه‌نامه‌های بهداشتی مقابله با کرونا است.
چالش ادامه‌دار و روبه گسترش ویروس کرونا در جهان موضوع بحث و اظهارنظرهای گوناگون در محافل علمی و کارشناسی است و سردرگمی دانشمندان در ریشه‌یابی علت اصلی و منشأ شیوع ویروس هزارچهره کرونا نیز به‌ظاهر به معمایی حل‌نشدنی تبدیل شده است. در همین حال از کارشناسان حوزه جامعه‌شناسی هم در این ارتباط اظهارنظرهایی شنیده می‌شود که در این اوضاع و احوال بحرانی و پیچیده قابل تأمل است.
به گفته اربابان نظر، خسته‌شدن کادر درمان در تمام نقاط جهان در مقابله با این بحران در کنار فرسودگی روح و روان مردمان عادی و آسیب‌دیده از هر نژاد و ملیت و همچنین هزینه‌های بسیار سنگین و دور از ذهن مسئولان مربوطه برای پیشگیری و نجات جان بیماران روزافزون کرونایی در تمام جوامع انسانی یک طرف و اما از طرف دیگر و دشوارتر از همه، ناباوری و رفتارهای منفی گرایانه بسیاری مردم دیگر که کرونا را باور ندارند، یا برای رعایت بهداشت پیشگیرانه فردی و اجتماعی لجاجت به خرج می‌دهند، چالش کرونا را سخت‌تر و طولانی‌تر کرده است که ادامه این وضعیت جهان را به سراشیبی سقوط و نابودی کامل سوق می‌دهد. به‌عبارتی دیگر هم‌اینک، این ذهنیت در نزد بسیاری افکار عمومی شکل گرفته است که مقصر اصلی طولانی شدن بحران کرونا ناباوری و واکنش‌های بازدارنده افراد بیشمار در هر کشوری است که توصیه‌ها و هشدارهای بهداشتی و امنیتی سلامت جوامع را نادیده می‌گیرند. در این ارتباط قشرهای مردم و هموطنان ایرانی که از ادامه این وضعیت به‌ ستوه آمده و زندگی خود را مختل می‌بینند، از دولتمردان انتظار دارند روش‌های سختگیرانه و تنبیهی بیشتر و جدی‌تری برای مقابله با افراد ناآگاه و مخل اتخاذ کند و اجازه ندهد معدودی بی‌خبر و خودسر بیش از این سلامت مردم و منابع ملی را به خطر بیندازند.

واقعیت این است که هر هموطنی اطلاع دارد و از موضوع کرونا و علت‌های کش‌وقدس آن آگاه است که چگونه مسئولان وزارت بهداشت و درمان و شخص وزیر تا پیش از روند اوج‌گیری و شتاب خیز جدید کرونا چقدر به مردم هشدار دادند و توصیه کردند و خانواده‌ها را از سفرهای نوروزی و دورهمی‌های تعطیلات سال نو منع کردند؛ اما متأسفانه گویا گوش و هوش شنوا و کارآمدی وجود نداشت. مگر یک وزیر و یک دولتمرد چقدر باید از مردم خود خواهش کند و بود و نبود و واقعیت یک جریان و بحران و بیماری همه‌گیر و خطرناک را شرح دهد تا افکار عمومی آن جامعه قبول کنند که خطر جدی است و هیچ‌کس در مقابل ویروس کرونا امان‌نامه ندارد. این ناباوری و خوداختیاری آزاردهنده برخی هموطنان سهل‌انگار است که جان آشنا و ناآشنا را به خطر انداخته و هزینه‌های سنگین را بر جامعه تحمیل می‌کند. هزینه‌ای که بدون استثنا از جیب تک‌تک مردم جامعه بیرون می‌آید و فقیر و غنی هم نمی‌شناسد ولیکن این قشرهای ضعیف و بدبخت هستند که بیشتر آسیب می‌بینند و تن رنجورشان رنجورتر می‌شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com