پذیرش منع عبور و مرور همدان پیام
 
 
سه شنبه - 6 آبان 1399 - شماره 3884
 
امروز : چهارشنبه ، 7 آبان 1399

Today : Tue, October 27, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  112597 تاریخ انتشار:  1399-07-24 - 09:15 تعداد بازدید:  49
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

پذیرش منع عبور و مرور

یادداشت


 1- ورود کرونا به ایران توسط تاجری ایرانی از چین با دگرگون شدن شرایط زندگی مردم همراه شد، دگرگونی جدیدی که این‌بار برای رعایت محدودیت‌ها و پروتکل‌های بهداشتی بود و فشار اقتصادی را افزایش داد و رکود کرونایی را به رکود تحریمی اقتصاد تورمی ایران افزود.
اما این تنها حوزه اقتصادی و اجتماعی نبود که از آمدن این ویروس آسیب دید؛ بلکه درگیر شدن شبکه بهداشت و درمان کشور با این ویروس و افزایش شمار مبتلایان و فوتی‌ها، این شبکه را مانند بیشتر حوزه‌ها به فرسودگی نزدیک کرده است.

2- کرونا برای نخستین‌بار در چین مشاهده شد و چین هم داستان انتقال از خفاش را برای آن ابداع کرد؛ هرچند هرگز اجازه تحقیق درباره منشأ ویروس را نداد و حتی در گزارش‌هایی از مشاهده ویروس در سال‌های گذشته در معادن کشورهای دیگری خبر داد تا منشأ ویروس بودن چین را نیز رد کند.
چین برای مقابله با کرونا هر آنچه انجام می‌داد به کشورهای دیگر هم ارائه می‌کرد تا آنها هم انجام دهند اما نتیجه در چین با سایر کشورها متفاوت شد تا هر کشوری علاوه بر پروتکل‌های ثابت شده، بهداشت جهانی روش خود را برای مقابله، با اتکا به توان دانشمندان و متخصصان خبره خود انتخاب کند.

3- تلویزیون، مدیریت کرونا در کشور را در مقایسه با کشورهای بزرگ جهان و کشورهای اروپایی بررسی می‌کند و نتیجه آن بهتر بودن مقابله با کرونا در ایران با جهان است.
اما در این میان انتشار تصاویری از چین که ویروس کرونا را به جهان صادر کرده و در مظان اتهام قرار دارد، با رئیس جمهوری که در میان مردم بدون ماسک و فاصله و ... حضور یافته و خوشحال و خندان زندگی عادی خود را می‌گذرانند، بسیار قابل تأمل است.

4-  این تصاویر نشان می‌دهد چین در درمان و کنترل هم راهی را رفته که شاید فرمول آن را به دیگران نداده باشد.
اینکه کشوری با جمعیت و تراکم جمعیتی چین بتواند بیماری کشنده و با شیوع بالای کرونا را کنترل کند و ادعا کند با کنترل شدید و رعایت دستورالعمل‌هایی بهداشتی چنین کرده، اگر این ادعا درست هم نباشد، انجام آن برای ایران ممکن و بی‌ضرر است.

5-  در روزهای آغازین آمدن ویروس کرونا از چین به ایران و مشاهده آن فقط در 2 استان، بسیاری بر این باور بودند که دولت باید با قرنطینه کامل این 2 استان و اجرای منع آمد و رفت، از انتشار ویروس به سایر استان‌ها پیشگیری کند.
اما دولت قرنطینه را کاری امروزی نمی‌دانست و شیوه‌هایی را به‌کار گرفت که امروز در موج سوم کرونا نگرانی‌ها از جهش‌های ویروس و وحشت‌آفرینی آن افزایش یابد، هر چند در تمام این مدت کادر درمان و پزشکان مجاهدانه به میدان آمدند و ایثارگری‌ها کردند.

 6- چند روز پس از اینکه رهبر معظم انقلاب درباره دستور خود به مسئولان برای اعمال محدودیت در سفرها و پیشگیری از انتقال ویروس، بیاناتی داشتند، حالا وزیر بهداشت از اعمال منع عبور و مرور در ۵ کلانشهر تهران، کرج، مشهد، اصفهان و ارومیه که شیوع بالایی به‌لحاظ کرونا دارند، در ایام تعطیلی پیش‌ر‌و با موافقت رئیس جمهور خبر داده است.
همچنین برخی استان‌ها همچون مازندران از افزایش محدودیت‌ها برای جلوگیری از قرارگیری در موج سوم کرونایی خبر داده‌ و واحدهای گردشگری و تفریحی شامل پارک‌ها و مراکز تفریحی را تا پایان هفته آینده در سطح استان تعطیل کرده‌اند.

7-پذیرش منع عبور و مرور و افزایش محدودیت‌ها برای کنترل کرونا و قطع زنجیره انتقال در موج سوم کرونا و با رکورد زدن مبتلایان و تعداد درگذشتگان روزانه، هر چند می‌توانست زودتر انجام شود اما باز هم امیدواری به کنترل این بیماری را افزایش می‌دهد.
در استان نیز می‌توان این محدودیت‌ها را در شهرستان‌ها و مناطقی اعمال کرد و از پذیرش مسافر نیز با مصوبه‌ای استانی پیشگیری کرد.
متصور است که اگر چین، راست گفته باشد و صادق باشد که دلیل بازگشت مردم در این کشور به زندگی عادی، کنترل، ایجاد محدودیت و قطع زنجیره انتقال بوده، می‌توان امیدوار بود که با اجرای این محدودیت‌ها و بیشتر شدن آنها، ویروس، کنترل و زنجیره انتقال آن قطع و زندگی عادی مردم ایران بدون ماسک و فاصله‌گذاری و استرس همه‌گیری بیماری، از سر گرفته شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com