مادستان میزبان مسافران ابریشم همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 14 آذر 1398 - شماره 3634
 
امروز : جمعه ، 15 آذر 1398

Today : Fri, December 6, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  97540 تاریخ انتشار:  1398-05-22 - 08:19 تعداد بازدید:  78
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

25 کشور برای مناسبات تجاری در راه همدان
مادستان میزبان مسافران ابریشم

نویسنده : مریم مقدم

اخبار


 همدان در چند قدمی یک رویداد جهانی دیگر ؛ به بهانه همایش بین‌المللی «راه ابریشم» نماینده هایی از 25 کشور از یکم تا 8 مهر ماه 1398 در همدان  حضور پیدا خواهند کرد .
 معاون عمران استاندار همدان در نشست هماهنگی همایش بین المللی جاده ابریشم  گفت:  به هرحال نام جاده ابریشم و ظرفیت جاده ابریشم برای جمهوری اسلامی ایران فرصت مناسبی است تا داشته های فرهنگی، علمی، ادبیات و آثار تاریخی که در مسیر جاده ابریشم قرار دارد زودتر و بهتر به جهان معرفی کنیم.
محمودرضا عراقی افزود :‌نگاه قالب به جاده ابریشم اقتصادی است درصورتی که علاوه بر اهمیت کارکرد اقتصادی، این جاده دارای ارزش و ظرفیت فرهنگی است.
وی یادآور شد: جاده ابریشم راه تبادل فکر، فرهنگ و اندیشه بوده؛ از این رو برپایی همایش جاده ابریشم، شامل برنامه های متعددی همچون کنفرانس گفت وگو، معنویت و ادیان و صلح نوشته های جاده ابریشم نیز خواهد شد.عراقی در این جلسه اظهار داشت: بخش اصلی جاده ابریشم، ایران است و همدان در این مسیر قرار دارد و میزبانی همدان مهم است و می توان برای ثبت آثار ملموس و غیرملموس و گردشکری فرهنگی اطلاعاتی را در این همایش ارائه داد.
وی  ادامه داد: جلسه هماهنگ کننده ثبت مشترک جاده ابریشم، برنامه اصلی این همایش است و این جلسه در سال های مختلف در کشورهای مختلف انجام شده و همواره برنامه های متنوعی در این همایش برپا شده است.
معاون عمرانی استاندار یادآور شد: مسیر جاده ابریشم طولانی است و بخش به بخش ثبت این جاده تاریخی اتفاق می افتد. مرحله اول بین قزاقستان و قرقیزستان و چین در سال 2011 ثبت شد و این روند ادامه یافت و آخرین نشست برای ثبت بخش های مختلف این جاده مربوط به سال گذشته بود.
وی تصریح کرد: تمرکز جلسه آتی روی محورهایی است که از ایران عبور می کند. شاهراه جهانی از خراسان تا ری را طی می کند و در ری دو شاخه می شود که یکی به تبریز و یکی به همدان می رود و سپس به جنوب ترکیه و سوریه می رسد.
عراقی  یادآور شد: از نظر مشاهیر علمی و دینی، همدان شهر مهمی محسوب می شود و همدان از جمله شهرهایی است که با ویژگی های منحصر به فرد در مسیر جاده ابریشم قرار گرفته است. در ادامه عبدالمهدی مستکین مدیر گروه فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو- ایران، درباره ثبت آثار در مسیر جاده ابریشم توضیحاتی را ارائه کرد.
وی یادآور شد: ثبت آثار ملموس در یونسکو پرونده ای جداگانه است. سال 2011 ، 11  کشور برای ثبت جاده ابریشم اقدام کردند که چینی ها در این فهرست به عنوان کشور اول و ایران به عنوان کشور دوم محسوب می شوند.
شهردار همدان  با بیان اینکه به دنبال برگزاری موفقیت‌آمیز نشست‌های بین‌المللی سال قبل به دنبال توسعه مباحث بین‌المللی، گردشگری و توسعه شهر همدان چند نشست برگزار شد اظهار کرد: این اقدامات به منظور معرفی همدان به مجامع بین‌المللی برگزار می‌شود.
عباس صوفی با بیان اینکه همدان یکی از راه‌های جاده ابریشم بوده است گفت: همایش جهانی «راه ابریشم» در جهان برگزار می‌شود که امسال این همایش با رویکرد توسعه گردشگری و گفت‌وگوی ادیان در همدان برگزار خواهد شد که باید از این ظرفیت استفاده کنیم.
شهردار همدان با تأکید بر اینکه باید در دو حوزه معرفی همدان به عنوان «شهر خلاق» و «برند همدان در گردشگری» کار کنیم بیان کرد: ظرفیت‌های همدان باید به دنیا شناسانده شود؛ سال گذشته نشست جهانی گردشگری را در این راستا برگزار کردیم.
وی به برگزاری همایش «راه ابریشم» با حضور 25 کشور اشاره کرد و افزود: ثبت جهانی آثار همدان به عنوان یکی از موضوعات قابل پیگیری در کنار برگزاری این همایش دنبال می‌شود.
صوفی با بیان اینکه با وجود یک‌هزار و 800 اثر تاریخی تاکنون یک اثر ثبت جهانی نداشته‌ایم تصریح کرد: این رویکرد یکی از اهداف ثبت زنجیره‌ای ثبت جهانی است که برگزاری این همایش می‌تواند در این روند موثر بوده و کمک کند.  
وی با تأکید بر اینکه برای معرفی همدان باید بهانه‌های مختلفی داشته باشیم ادامه داد: از یک‌میلیارد و 200 میلیون گردشگر خارجی در جهان سهم ایران 7 میلیون و سهم شهر همدان 7 هزار گردشگر است و در این خصوص نیز همدان مظلوم است. شهردار همدان با بیان اینکه همایش «راه ابریشم» یک نشست کاملا مدیریتی، فرهنگی و تخصصی است خاطرنشان کرد: این همایش با حضور بزرگان دنیا در مباحث فرهنگی برگزار می‌شود.
وی در ادامه برگزاری جایزه «اخلاق در علم» را با توجه به وجود ابوعلی سینا در همدان حق این شهر دانست و یادآور شد: باید برگزاری این برنامه مهم به نحوی مرتبط با همدان باشد.
صوفی با تأکید بر اینکه باید همدان را در حوزه گردشگری برندسازی کنیم اظهار کرد: پیگیری ثبت همدان به عنوان «شهر خلاق در حوزه گردشگری» نیز مهم است و درخواست پیگیری آن را داریم؛ کشف شهر همدان نیز موضوع مهمی است که در این حوزه نیز باید وارد شویم.
 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com