1400-07-151400-07-25bool(false) 1400-07-151400-07-25bool(false) شورا برای جبران فرصت دارد همدان پیام
 
 
يكشنبه - 25 مهر 1400 - شماره 4152
 
امروز : يكشنبه ، 25 مهر 1400

Today : Sun, October 17, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  120011 تاریخ انتشار:  1400-07-20 - 09:50 تعداد بازدید:  46
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

شورا برای جبران فرصت دارد

یادداشت

سال مهم انتصابات است، سالی که شوراهای تازه منتخب در تکاپوی انتخاب شهردار هستند و وزارتخانه تازه شکل گرفته در تکاپوی انتخاب مسئولان ارشد استانی. دهم شهریورماه 1400 شورای ششم پس از اجماع آرای خود با 10رأی موافق سیدمسعود حسینی را که تحصیلکرده حوزه اقتصادی بود به عنوان شهردار همدان انتخاب کردند.
این انتخاب حاصل 19جلسه بود که منجر شد وی از  بین 60 نامزد برای تصاحب سکان شهرداری همدان انتخاب شود.
در نخستین مرحله به نظر می‌رسد شورای ششمی‌ها در آزمون خود تلاش کردند با حداکثر آرای موافق هم رأی بودن خود را به مردمی که آنها را به عنوان نماینده انتخاب کرده بودند نشان دهند، اما آنچه نگاه تحلیلگران به این همگرایی را نگران‌کننده جلوه داد محصول این انتخاب بود که به دلیل نداشتن سابقه مدیریت وی در بدنه شهرداری و نداشتن مدرک تحصیلی مرتبط جای اما و اگر داشت.
در بین گزینه‌هایی که آن زمان مطرح شد، رضا ابرارخرم، درویشی، سید مسعود حسینی، مجید شاکری و علیرضا عقیقی افراد جدی‌تری برای شهردار شدن، بودند که بالأخره در بین آنها حسینی توانست با اقبال بالاتری به صندلی مدیریت شهری با حداکثر رأی  شورای ششمی‌ها نزدیک شود.
از همان ابتدا، نبود مدرک تحصیلی مرتبط و سابقه مدیریت از جمله نکاتی بود که در مورد گزینه منتخب(حسینی) مورد تذکر رسانه‌ها و کارشناسان به شورای شهر قرارگرفت. اما هیچ یک از عوامل موجب نشد شورای ششم در نخستین انتخاب جدی خود کمی دست به عصاتر اقدام کند.
انتخاب حسینی، با آن جدیت در آرای شورای شهر نشان داد که اصولگرایان حاکم بر شورای شهر بیشتر از تخصص، گرایشات سیاسی برایشان مهم است.
در بین گزینه‌های مطرح افرادی بودند که دارای سابقه مدیریت شهری و قابل قبول‌تر بودند، اما به هر دلیلی اجماع در آرای شورای ششم نتیجه انتخاب به سمت‌وسوی فردی رفت که حالا پس از 40 روز پرونده تأیید آن از سوی وزارت کشور به استانداری همدان ارجاع پیدا کرد.
گرچه شورای ششم می‌تواند بر تصمیم و انتخاب خود پافشاری کند و مراتب اعتراض خود در رد شدن شهردار منتخبشان را به وزارت کشور بار دیگر اعلام کند، اما پیش‌بینی‌ها می‌گوید آنها  اقبال بالای برای برگرداندن نظر وزارت کشور در این زمینه نخواهند داشت.
حالا انتظار می‌رود پس از روبه‌رو شدن شورای ششم با چنین اتفاقی که قطع به یقین می‌تواند بر نگاه مردم شهر از منظر قدرت شورا در تصمیم‌گیری‌های مهم تأثیرگذار باشد، لازم است آنها در اصلاح نوع نگاه مردم به خود یک قدم محکم بردارند و جبران مافات را تا دیر نشده رقم زنند. چراکه این نخستین انتخاب تا همیشه در پرونده آنها به یادگار خواهد ماند.
شاید شایسته‌تر آن است که در پافشاری بر این انتخاب صرفنظر کرده و به دنبال انتخاب گزینه‌ای اصلح بروند.
گزینه‌ای که این‌بار نواقص انتخابی همچون مدرک مرتبط و سوابق مدیریتی را نداشته باشد.  قطع به یقین تجدیدنظر بر این انتخاب خواهد توانست تضمینی بر اعتماد دوباره مردم به شورایی باشد که به نمایندگی از آنها بر مسند تصمیم‌گیری شهری نشسته‌اند. تجربه انتخاب شهرداری همدان توسط شورای ششم نشان داد استان در مرحله انتخاب استاندار که انتخاب حساس‌تری نیز هست باید بیش از پیش درایت و اعمال‌نظر کارشناسان و تصمیم‌گیران را جدی بگیرد تا این تجربه بار دیگر در همدان تکرار نشود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com