سفرهای بی‌اثر همدان پیام
 
 
شنبه - 1 آبان 1400 - شماره 4157
 
امروز : يكشنبه ، 2 آبان 1400

Today : Sat, October 23, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  119745 تاریخ انتشار:  1400-06-29 - 08:15 تعداد بازدید:  64
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

سفرهای بی‌اثر

یادداشت


 ۱- با تغییر دولت، به نوعی ارتباط مرکز با استان‌ها از طریق وزارتخانه‌ها دچار اختلال شده است، زیرا زمانی صرف معرفی کابینه و سپس مستقر شدن وزرا شده و البته هنوز برخی وزرا به خوبی در وزارتخانه‌ها مستقر نشده‌اند.
روشن است تا زمانی که وزرا انتصابات و تغییرات وزارتخانه را به سرانجام نرسانند و از طرفی دیگر وضعیت استانداران تعیین‌تکلیف نشود، سفرهای استانی وزرا، چندان جدی نخواهد بود.

۲- روند تغییرات در دولت کند است و وزرا هنوز نتوانسته‌اند درباره معاونان خود در وزارتخانه‌ها به جمع‌بندی و اقدام رسیده و سپس برای تغییرات در استان فکر کنند.
این روند کند با آنچه انتظار مردم است، یعنی پایان یافتن تغییرات به سرعت و ورود به ارائه خدمت همه‌جانبه و پرتوان همخوانی ندارد.
۳- روش وزارت کشور در انتخاب استانداران نیز با چالش جدی روبه‌رو است و بیش از آنکه نشاط سیاسی در استان‌ها ایجاد کند، به حواشی و درگیری ‌و رقابت‌های منفی دامن زده است.
این روش یعنی دریافت پیشنهاد از نمایندگان دلیلی شده تا در مجامع استانی اختلافات بسیاری بروز کند و از طرفی دیگر هر نماینده به دنبال انتصاب گزینه خود به استانداری باشد.

۴- روش وزارت کشور که اکنون با اعتراض برخی نمایندگان نیز همراه شده، مجلس را از وظیفه نظارتی خود دور کرده و نمایندگان را مشغول آوردن و بردن استاندار کرده است.
در واقع این روش هم به زیان دولت و هم به زبان مجلس تمام شده است و بهتر است وزارت کشور این روش را پایان داده و تعامل با نمایندگان را جایگزین سوق دادن آنها به امور اجرایی کند.

۵- با این اوصاف و در این مدت روشن نبودن تکالیف، 2 وزیر به همدان سفر کرده‌اند که به دلیل آماده نبودن مدیران و نبود هماهنگی‌های لازم مرکز و استان این سفرها از تأثیر کافی برخوردار نبوده‌اند.
از این 2 سفر، سفر وزیر علوم به استان به منظور شرکت در کنگره بزرگداشت شهیدمدنی بیشتر یک سفر علمی بوده و بیش از آن از این سفر انتظار نمی‌رود، اما سفر وزیر بهداشت که به دلیل کرونا به تمام استان‌ها درحال انجام است یک سفر کاری بوده که انتظار دستاوردهای بیشتری از آن بوده است.

۶- ادامه این روند و سفر وزرا و مسئولان کشوری به استان در شرایطی که آمادگی دوطرفه برای همکاری نباشد، به نفع توسعه استان نخواهد بود و تنها سفری بی‌اثر را در کارنامه وزرا و حواشی سفر را برای استان‌ها ثبت خواهد کرد.
این نوع سفرها که درصورت استقرار کامل دولت و ایجاد هماهنگی‌ها و تفاهم مشترک معمولاً با تسریع در توسعه استان همراه است در نبود این فضا تنها یأس آفرین و حاشیه‌‌ساز خواهد بود همچنان که استان هنوز درگیر حاشیه‌های سفر وزیر بهداشت است.

۷- ارتباط با مرکز، حضور مدیران در پایتخت برای پیگیری و دریافت اعتبارات متمرکز با ارائه طرح و برنامه و حل‌وفصل مشکلات مردم در کنار دعوت از وزرا و مدیران مرکز‌نشین برای حضور در استان و استفاده از این حضور برای پیشبرد توسعه استان و افزایش خدمات وزارتخانه‌ها و مراکز و سازمان‌ها به مردم از اصول اولیه تعامل مدیران استان با مدیران ارشد دولتی در پایتخت است.
این روند زمانی از تأثیر لازم برخوردار خواهد بود که سایه تغییر مدیریتی گسترده برای چند سال از کشور جمع شده باشد وگرنه این آمدن و رفتن‌ها تأثیری نخواهد داشت و تصمیماتی که توسط وزرا از راه دور هم می‌شود اتخاذ شود در استان و با حواشی و هزینه بیشتر اتخاذ خواهد شد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com