1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) سافاری، از گردش تا امداد و ورزش همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 4 ارديبهشت 1398 - شماره 3455
 
امروز : چهارشنبه ، 4 ارديبهشت 1398

Today : Wed, April 24, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85938 تاریخ انتشار:  1397-08-07 - 11:26 تعداد بازدید:  65
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

سافاری، از گردش تا امداد و ورزش

گزارش

به گزارش ايرنا و براساس اطلاعات منتشر شده، کشورهاي غربي اين واژه را ابتدا براي تورهاي بيابان گردي و دشت گردي در آفريقا به کار برده و از واژه عربي سفر که در زبانهاي آفريقايي به صورت سافاري ادا ميشود، استفاده کردند.

اين رشته ورزشي گردشگري امروزه در کشور از استقبال بسيار خوب خانواده ها به ويژه جوانان برخوردار است و توانسته جايگاه خوبي در بين دوستداران گردشگري به ويژه در مناطق مرتفع، شن زار، کويري و جنگلي پيدا کند.

در واقع سافاري يکي از ظرفيت هاي جديد حوزه گردشگري - ورزشي به شمار مي رود که به رونق صنعت گردشگري کمک شاياني کرده است.

 ماجرا جويي در دل طبيعت

سافاري در واقع يک ماجرا جويي است که به صورت زميني بوده و امروزه در کشورمان ظرفيت هاي بالقوه اي را براي فعاليت دوستداران اين رشته گردشگري - ورزشي مهيا ساخته است.اين ورزش از قاره آفريقا رواج يافت و در حاليکه ابتدا با برنامه شکار همراه بود اما با گذر زمان تبديل به ماجراجويي در دل طبيعت تغيير رويه پيدا کرد.

امروزه سافاري در کشورمان در دل کويرهاي مرکزي و شرق، جنگل هاي شمال و کوهستان و طبيعت غرب مورد استقبال چشمگير خانواده ها است.

در همدان نيز اين رشته مهيج طرفداران پرشمار دارد و توانسته در مدت فعاليت خود حدود 800 عضو را جذب کند.

 سافاري در همدان

رئيس کميته تورينگ و سافاري هيأت موتورسواري و اتومبيلراني همدان با اشاره به وضعيت سافاري در اين استان گفت: هم اکنون يکصد خودرو عضويت ثابت در برنامه هاي ورزشي، گردشگري و امدادي اين کميته در همدان را دارند.

محمدرضا حميدي افزود: 12 عضو ثابت در کميته تورينگ و سافاري هيأت موتورسواري و اتومبيلراني همدان مسئوليت بخش هاي مختلف را برعهده دارند و در يکسال گذشته ده ها برنامه در عرصه هاي امدادرساني، گردشگري و ورزشي داشته ايم.

وي با بيان اينکه فعاليت گسترده اي نيز در فضاي مجازي وجود دارد 800 عضو فعال جذب شده است ادامه داد: به لحاظ آماري جايگاه خوبي در کشور داريم.

حميدي بيان کرد: اکنون نيز يکي از فعالترين کميته هاي زير مجموعه هيأت موتورسواري و اتومبيلراني همدان است و هر هفته چندين برنامه متنوع در اين زمينه اجرا مي شود.

وي با اشاره به اينکه عضويت در کميته براي عموم مردم علاقمند آزاد است، خاطرنشان کرد: خودروهاي فعال در سافاري 2 ديفرانسيل هستند و اغلب مدل آنها نيز پاترول است.حميدي يادآور شد: حتي افرادي که خودرو اين چنيني ندارند نيز مي توانند عضو کميته شوند و در برنامه ها مشارکت کنند.

 امداد داوطلبانه

رئيس کميته تورينگ و سافاري هيأت موتورسواري و اتومبيلراني همدان يکي از مهمترين برنامه هاي اين کميته را امدادرساني داوطلبانه دانست و گفت: در طول فصل به ويژه نيمه دوم سال که شرايط آب و هوايي نامساعد است، کمک رساني به خودروهاي در راه مانده را انجام مي دهيم.

حميدي افزود: همه سال با شروع فصل پاييز اين کميته با ارسال نامه کتبي از طرف هيأت موتورسواري و اتومبيلراني همدان خطاب به جمعيت هلال احمر آمادگي خود را براي کمک به امدادرساني در مواقع حوادث غيرمترقبه همانند زلزله، سيل، آتش سوزي هاي انبوه و ساير حوادث اعلام مي کند.

وي بيان کرد: خودروهاي 2 ديفرانسيل قابليت عبور از مسيرهاي صعب العبور را دارد و تجربه امدادرساني هاي مختلف نظير زلزله سرپل ذهاب را داشته ايم.

حميدي يادآور شد: حتي در مواقع بارندگي برف به نجات رانندگان گرفتار در برف مي رويم به ويژه در کوچه باغ ها، روستاها و جاده هاي فرعي که نياز به امدادرساني بيشتر است.

 سافاري دوستدار محيط زيست

حميدي با تاکيد بر اينکه فعالان سافاري همدان از دوستداران واقعي محيط زيست هستند گفت: يکي از برنامه هاي مهم کميته در طول سال پاکسازي طبيعت و کوهستان است.

وي افزود: طرح پاکسازي کوهستان از زباله ها را در هر مناسبتي با همکاري برخي ارگان ها انجام مي دهيم و فعاليت گسترده در اين زمينه داريم.

حميدي بيان کرد: اهميت اين ورزش به لحاظ هيجان و حس ماجراجويي باعث شده تا درآمد خوبي در حوزه گردشگري ايجاد کند.

وي اضافه کرد: ساخت پارک سافاري گام بسيار بزرگي در جهت توسعه گردشگري ملي خواهد بود و اميدوارم مسئولان به اين مهم توجه کنند.

حميدي خاطرنشان کرد: همدان داراي گستره کوهستاني بسيار خوبي است که مي توان بسترهاي لازم را براي گردشگري سافاري ايجاد کرد.

 رالي هيجان انگيز سافاري

وي با اشاره به اينکه سافاري داراي رالي و مسابقات رسمي است گفت: سافاري رشته جديد ورزشي در گردشگري سفري محسوب مي شود و علاقه بخش خصوصي براي برگزاري مسابقات آن زياد است.

حميدي خاطرنشان کرد: مسابقات سافاري رقابتي بين اتومبيلرانان است که در جاده ها، مناطق شهري و محيط هاي طبيعي برگزار مي شود و در تمام مسيرهاي طراحي شده رعايت قوانين راهنمايي و رانندگي و احترام به قوانين محلي ضروري است.

 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com