ساخت موزه بالتازاردر«اکنلو» همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 24 مرداد 1398 - شماره 3546
 
امروز : سه شنبه ، 29 مرداد 1398

Today : Tue, August 20, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  88818 تاریخ انتشار:  1397-10-23 - 09:32 تعداد بازدید:  334
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور عمرانی کبودرآهنگ خبر داد
ساخت موزه بالتازاردر«اکنلو»

گزارش
روستای «اکنلو» از توابع بخش شیرین‌سو یکی از روستاهای هدف گردشگری کبودراهنگ دارای یک حمام تاریخی است که امسال میراث فرهنگی؛ صنایع دستی و گردشگری استان مقرر کرد پس از پایان دادن به مرمت آن طرح ایجاد موزه فرهنگی- پزشکی به نام بالتازار را در حمام تاریخی روستا اجرا کند.
معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور عمرانی کبودرآهنگ ؛ در این زمینه عنوان کرد : از آنجا که این اثر تاریخی می تواند در عرصه گردشگری تاثیر مطلوبی در معرفی منطقه داشته باشد در سالهای اخیر تصمیم بر این شد،  پس از اتمام مرمت حمام تاریخی روستای «اکنلو» موزه فرهنگی- پزشکی بالتازار در روستای اکنلو ایجاد شود. حبیبی با بیان اینکه این حمام تاریخی با اعتبارات سال 96 مرمت شد و 160 میلیون تومان در این زمینه هزینه شده است یادآور شد : قدمت حمام تاریخی روستای «اکنلو» به دوره قاجاریه برمی‌گردد . حبیبی به بازدید مدیرکل میراث فرهنگی از روستای اکنلو نیز اشاره کرد و افزود: چندین پروژه گردشگری در روستای هدف گردشگری «اکنلو» در حال اجراست که مقرر شد ضمن بازدید اعتبارات مورد نیاز آنها نیز پیگیری شود.
فاطمه حبیبی با بیان اینکه حمام تاریخی روستای «اکنلو» توسط میراث فرهنگی مرمت و بازسازی شد، افزود:  قرار بر این بود  پس از مرمت این حمام تاریخی با همکاری دهیاری روستا و انستیتو پاستور ایران (پایگاه اکنلو) این حمام تبدیل به موزه فرهنگی- پزشکی شود که در حال حاضر برنامه های مدون در این زمینه در حال پیگیری و اجرا است  و بر این اساس حمام تاریخی روستای هدف گردشگری «اکنلو» مرمت شد كه برای تبدیل به موزه در اختیار دهیاری روستا قرار می‌گیرد.
وی گفت : روستای اکنلو در فاصله  138 کیلومتری استان همدان و 73کیلومتری کبودراهنگ و 32 کیلومتری شیرین سو واقع شده  که بعلت بهره بردن از نعمت  قنات ها و چشمه ها روستای سرسبزی با درختانی برافراشته و تاکستانها و چمنزارهای فراوان بی نظیرترین روستا را از لحاظ فضای سبز و طبیعتی عالی در سطح شهرستان کبودراهنگ را فراهم نموده است . این روستا که در شمال غربی مرکز استان همدان واقع شده میزبان خیلی از متخصصان و پزشکان و محققانی از جمله پروفسور بالتازار بوده که از جهات زیادی مردم این منطقه و حتی غرب کشور بوده است  وی گفت :  اکنلو ، روستایی است که  نه فقط از لحاظ طبیعت بکر ، زیبا و سرسبز زبان زد بوده بلکه با داشتن اهالی فهیم و مهماندوست و خونگرم همه ساله بخصوص در ایام نوروز و تابستان  پذیرای هزاران گردشگر طبیعت دوست از استانهای همجوار از قبیل استان زنجان ،کردستان ،تهران و استانهای دیگر می باشد و قدمتی بیش از هزار ساله دارد پس احیای ظرفیتهای گردشگری در منطقه می تواند این روستا را به یک منطقه هدف گردشگری در بین روستاهای شهرستان کبودرآهنگ تبدیل کند . 
معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور عمرانی کبودرآهنگ با اشاره به تحلیل های علمی در حوزه توانمندیهای اقتصادی در گردشگری گفت : ایجاد چنین انگیزه هایی میتواند موجب سفر گردشگران به مناطق روستایی باشد   ، گردشگری روستایی به‌عنوان فرآیندی در توسعه روستایی در نظر گرفته می‌شود که می‌تواند در قالب سیاست‌های توسعه منطقه‌ای و محلی امکان توزیع عادلانه خدمات و تسهیلات عمومی را در مناطق روستایی ایجاد کند.
فاطمه حبیبی گفت :  نتیجه این فرآیند بهبود کیفیت زندگی، کاهش مهاجرت از روستاها به شهرها و در نتیجه پایداری معیشت خانوارهای روستایی خواهد بود. بر این اساس، در رویکردهای جدید توسعه روستایی بر جایگاه گردشگری خیلی تاکید شده است.
وی تاکید کرد : در واقع از آنجا که ایجاد انگیزه برای سفر به روستاها و خروج از شلوغی روستاها ، گردشگری روستایی می‌تواند فرصتی برای حمایت از فعالیت‌های سنتی از جمله کشاورزی، صنایع دستی و... باشد. 
معاون برنامه ریزی و هماهنگی امور عمرانی کبودرآهنگ گفت : براساس پژوهش های متعدد در حوزه گردشگری  ، در ساده‌ترین شکل، تاثیر اقتصادی گردشگری روستایی از طریق تفاوت در اندازه‌گیری رفاه اقتصادی بین سطوح درآمدی بدون وجود فعالیت‌های گردشگری و سطوح درآمدی با وجود فعالیت‌های گردشگری مشخص می‌شود.
به هر ترتیب ؛  اگر صنعت گردشگری بتواند در مناطق روستایی با عمل کردن به‌صورت مشارکت گسترده در فرآیند توسعه روستایی توسعه یابد، در این صورت اثرات صنعت گردشگری بر بهبود توزیع درآمد تقویت می‌شود.
اما نتایج برآورد ضرایب فزاینده درآمد خانوارهای روستایی و تجزیه آنها در پژوهش های متعدد  نشان داد که در بین بخش‌های تولیدی گردشگری نه تنها به لحاظ پتانسیل بالا در ایجاد اشتغال در خود بخش و در سایر بخش‌های اقتصادی در خور توجه است، بلکه به دلیل آنکه بخش قابل توجهی از آثار توسعه این بخش بر ایجاد درآمد خانوارهای روستایی ظاهر می‌شود، از اهمیت بالایی برخوردار است. به علاوه نتایج برآورد ضرایب فزاینده درآمدی نیز بازگو‌کننده این واقعیت است که توسعه بخش گردشگری نه تنها توان بالایی در افزایش درآمد خانوارهای روستایی دارد، بلکه از جهت ایجاد درآمد برای گرو‌ه‌های کم و متوسط درآمد روستایی و کاهش شکاف درآمدی نسبت به بخش خدمات حمل‌ونقل‌ و صادرات کالا دارای اولویت است.  این نتایج به خوبی جایگاه بخش گردشگری را در بین سایر بخش‌های اقتصادی به ویژه زیربخش‌های صنعتی، از لحاظ پتانسیل بالا در کاهش معضل بیکاری و نابرابری توزیع درآمد آشکار می‌سازد.
این نتایج می‌تواند راهنمایی برای هدایت کارآی سرمایه در توسعه بخش‌های اقتصادی باشد و به این ترتیب سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان کشور را در جهت دستیابی به بخشی از اهداف برنامه‌های توسعه یاری بخشد.  محققان در این پژوهش با توجه به نتایج به دست آمده، پیشنهاد می‌کنند که سرمایه‌گذاری در بخش خدمات و به ویژه سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری به‌طور عام و گردشگری روستایی به‌طور خاص در اولویت سیاست‌های دولت قرار گیرد و در این میان ایجاد مراکز بهداشت و امکانات ارتباطی و حمل‌ونقل‌ مناسب در نواحی روستایی یکی از مهم‌ترین‌ اقدامات در راستای فرآیند توسعه روستایی خواهد بود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com