1398-01-231398-02-02bool(false) ذخیره‌سازی خانگی تورم را بيشتر مي‌کند همدان پیام
 
 
دوشنبه - 2 ارديبهشت 1398 - شماره 3453
 
امروز : دوشنبه ، 2 ارديبهشت 1398

Today : Mon, April 22, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85037 تاریخ انتشار:  1397-06-21 - 06:00 تعداد بازدید:  127
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

■ در لزوم جلب توجه اعتماد مردم به دولت
ذخیره‌سازی خانگی تورم را بيشتر مي‌کند

نویسنده : غزل اسلامي

اقتصادی

 هرچند که در مواردي شايعات باعث شده تا مردم به سمت خريد برخي کالاها هجوم بياورند اما تجربه نشان داده که چنین تصوری عموما اشتباه است و رفتارهای هیجانی مردم برای خرید کالاها، گاه در کنار بی‌برنامگی و مدیریت ناصحیح دولت، کمبودها را تشدید کرده و در نهایت، زیان آن به خود مردم بازمی‌گردد.
بسیاری از تولیدکنندگان و حتی دولتمردان از وضعیت کنونی که مردم پیش روی بازار قرار داده‌اند، خوشحال هستند؛ چون رکودی که مدتها بازار را دربر گرفته بود به یکباره با موجی از هیجان خرید کالا از سوی مردم برطرف شده و دولت را در آرامش بیشتری نسبت به تامین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم در ماه‌های سخت پیش‌رو در نیمه دوم سال جاری قرار داده است.
طی سال‌های گذشته، مشکل اصلی اقتصاد ایران نبود تقاضا برای خرید کالاهای ایرانی بوده و همواره دولت تلاش می‌کرد تا با ارایه طرح‌های تحریک‌کننده تقاضا، از سبد کالایی گرفته تا ارایه کارت اعتباری به کارمندان دولت، زمینه‌ساز خرید کالاهای ایرانی شود. اما اکنون آنها آنقدر با استقبال از عرضه کالاهای ایرانی مواجه شده‌اند که شاید برایشان به نوعی غیرمنتظره بوده است.
اکنون هم آنها در مظان اتهام قرار گرفته‌اند که با احتکار یا عدم عرضه کالاهایشان تقاضای بازار را پاسخ نمی‌دهند.
بنابراين مردم با هجوم به فروشگاه‌ها و مراکز خرید، باعث شده‌اند که هم تولیدکنندگان سود ببرند و هم دولت. به این جهت که تولیدکنندگان کالاهای خود را که شاید مدت‌ها باید انتظار می‌کشیدند و با تخفیف‌های بالا برای مردم، در فروششان جذابیت ایجاد می‌کردند را بعضا با قیمت‌های بالاتر از قبل، به فروش می‌رسانند و دولت هم، تا مدتی از بابت تامین کالاهای مورد نیاز مردم آن هم در شرایط سخت پیش‌رو، خیالش راحت شده است، چراکه به اعتقاد کارشناسان، حداقل تا یکی دو ماه، بازار تقاضای موثری را در بخش کالاهای اساسی نخواهد دید.
نکته حائز اهمیت دیگر، آن است که دولت تا مدتها براي تامین بخشی از نقدینگی مورد نیاز تولید تقاضایی را از سوی تولیدکنندگان به صورت جدی نخواهد دید، چراکه فضای پیش‌رو و آنچه که طی هفته‌های گذشته بر بازار کالاهای اساسی گذشته است، زمینه‌ساز آرامش و به گردش درآمدن سرمایه بسیاری از تولیدکنندگان شده است.
جوان حدوداً 30 ساله‌اي که در يک سوپرمارکت در سطح شهر در حال خريد بود رفتار هجومي مصرف‌کنندگان در بازار را بخاطر بی‌اعتمادی به آینده بازار عنوان کرد و گفت که دليل این بی‌اعتمادی ترس از تامین نشدن به موقع کالاها و بالا رفتن قیمت‌ها است که مردم را مجبور به خریدهای زياد کرده است.
خانم 40 ساله‌اي که در يکي از فروشگاه‌هاي بزرگ همدان در حال خريد بود مي‌گفت: من مثل بسياري از مردم بیش از حد مورد نیازم خريد مي‌کنم و در چند هفته اخير انبار کوچکي در خانه‌ام ايجاد کرده‌ام که اگر واقعا کمبودي در بازار به‌وجود آمد مجبور نشوم آن را با چند برابر قيمت خريداري کنم.
وي ادامه داد: خيلي از اقلامي را که در خردادماه خريده‌ام امروز مي‌بينم که از يک‌ونيم برابر هم بيشتر شده و مطمئنم که ماه بعد از امروز گرانتر مي‌شود، درصورتي که حقوق ما تغييري نکرده و نمي‌کند. با اين کارم مي‌خواهم موردنياز چند ماهم را بخرم تا با در آينده با اين درآمدمان حداقل از پس تحصيل بچه‌هايم بربيايم. واقعا فکر مي‌کنم در آينده‌اي نه چندان دور ممکن است درآمد ما به تحصيل 3 فرزندم در مدرسه و دانشگاه هم نرسد.
یکی دیگر از خریداران مي‌گفت: هجوم بسياري از مردم تنها در مورد برخی از کالاهایی دیده می‌شود که زمزمه کمبود آنها در بازار پیچیده است، اما بعضي‌ها هم هستند که مواد فاسدشدني مانند گوشت را هم به مقدار نياز چند ماه مي‌خرند که بعدا مجبور نشوند پول بيشتري بابت همان مقدار بپردازند.
مرد مسني که با همسرش در فروشگاهي در همدان درحال پر کردن سبدش از دستمال کاغذي و اقلام بهداشتي ديگر بود هم گفت: من به اجبار همسرم امروز به فروشگاه آمدم چون گفت که مردم مي‌گويند اين اقلام در فروشگاه‌ها تمام شده و ممکن است قحطي آنها بيايد. درصورتي که از صبح به هر کجا سر مي‌زنم همينطور قفسه ها پر است. به‌نظر من اين‌ها شايعات دلال‌ها و بعضي از توليدکننده‌ها است که بين مردم انداخته‌اند تا هم قيمت را بالا ببرند و هم فروششان را چند برابر کنند. وي مي‌گفت: معمولاً‌در چنين شرايط ناپايدار بسياري موج‌سواري مي‌کنند و جيب مردم را تا مي‌توانند خالي مي‌کنند.
خانم جواني مي‌گفت: هروقت به فروشگاه مي‌آمدم اغلب دستمال کاغذي ها 40 درصد تخفيف خورده بود و کسي به اين تخفيف‌ها توجه نمي‌کرد و اصلا باعث نمي‌شد که مردم مقدار بيشتري بخرند اما حالا که تخفيف‌ها را برداشته و قيمت‌ها را هم بالاتر برده اند مردم به‌خاطر شايعات به‌وجود آمده براي خريد آنها هجوم آورده و با اين حرکت جيب دولت و دلال‌ها را پرتر مي‌کنند. درصورتي که به‌نظر من اگر حتي قحطي آن بيايد هم نبايد مردم هراسي به‌دل بدهند بلکه بايد مردم ياد بگيرند که از اين همه مصرف‌گرايي و اصراف دست بردارند و بسياري اقلام مانند دستمال کاغذي که امروزه مردم واقعا بي‌رويه از آن استفاده مي‌کنند را ترک کنند.
مرد حدوداً 60 ساله‌اي مي‌گفت: من کارمند هستم و تا امروز هم بيشتر از مورد نيازم نخريده و نخواهم خريد، ما بايد کمي فرهنگمان را بالا ببريم و بدانيم با هجوم به سمت خريد کالايي به خودمان ضربه مي‌زنيم و جيب آنها که قصد سودجويي دارند را پرمي‌کنيم و به هدفشان مي‌رسانيم. بايد بدانيم که اگر مثلا قرار است قحطي برنج بيايد و محتکران همه برنج موجود را احتکار کنند و قيمت آن سرسام‌آور بالا برود حتي يک کيلو بيشتر از موردنياز يا توانمان بخريم، اتفاقاً ‌برعکس اگر ديديم براي کالايي چنين اتفاقي رخ مي‌دهد مصرف آن کالا را تحريم کنيم و به سمت خوردن اقلام ديگر روي بياوريم تا سودجويان فکر موج سواري از سرشان بيفتد.
وي مي‌گفت: هجوم مردم براي خريد اقلام اساسي باعث شد که يک تعداد استفاده خوبي ببرند و واقعاً گراني به‌وجود بيايد درصورتي که اگر مردم به گران شدن‌ها و شايعات از اين دست توجه نمي‌کردند اينهمه گراني به‌وجود نمي‌آمد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com