1399-02-291399-03-08bool(false) 1399-02-291399-03-08bool(false) 1399-02-291399-03-08bool(false) 1399-02-291399-03-08bool(false) 1399-02-291399-03-08bool(false) 1399-02-291399-03-08bool(false) بیمه بیکاری کرونا به همه کارگران پرداخت نمی‌شود همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 8 خرداد 1399 - شماره 3765
 
امروز : پنجشنبه ، 8 خرداد 1399

Today : Thu, May 28, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


عید سعید فطر مبارک
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  107222 تاریخ انتشار:  1399-01-17 - 16:08 تعداد بازدید:  240
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

بیمه بیکاری کرونا به همه کارگران پرداخت نمی‌شود

اقتصادی

 

به‌منظور کاهش سرعت انتقال ویروس، ستاد مبارزه با کرونا محدودیت‌هایی را در نظر گرفت که به موجب آن فعالیت‌های همچون رفت و آمد، مدارس و دانشگاه‌های تعطیل شد.

فعالیت‌های گردشگری، اقامتی، پذیرایی، حمل و نقل هوایی، ریلی و جاده‌ای، صنعت فرهنگی، هنری و تفریحی، خدمات آموزشی و غذا از مهمترین صنایعی هستند که بیشترین آسیب را دیدند.

یکی از اقشاری که با کاهش فعالیت‌های اقتصادی آسیب دیدند قشر کارگری بودند. کارگران که یکی از مهمترین ارکان تولید هستند با تعطیلی واحدهای تولیدی با مشکل روبه‌رو شدند.

اما با همه این احوال هنوز تکلیف بسیاری از زیان‌ها مشخص نشده است و صرفا آن طور که اعلام شده فقط برای تعدادی از کارگران مشمول قانون کار تعیین تکلیف شده است.

بیمه بیکاری متاثر از شیوع کرونا تنها به کارگران مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی که به صورت غیرارادی و موقت بیکار شده‌اند، پرداخت می‌شود و آن طور که در اخبار آمده هنوز تصمیمی برای کارگران روزمزد و دستفروش‌ها گرفته نشده است.

بیمه بیکاری کرونا بر اساس شیوهنامه اجرایی دستورالعمل مشترک معاونت روابط کار و سازمان تأمیناجتماعی ابلاغ ۲۷اسفند سال گذشته تعیین و پرداخت می‌شود.

بنابراین صرفا بیکاران غیرارادی مشمول قانون کار که بیمه شده تأمیناجتماعی و مشمول قانون بیمه بیکاری بوده و درحالحاضر به دلیل شیوع ویروس کرونا به طور موقت بیکار هستند، از مزایای بیمه بیکاری بهرهمند می‌شوند.

بر این اساس متقاضیان بیمه بیکاری می‌توانند با مراجعه به سامانهbimebikari. mcls. gov. ir درخواست خود را ثبت کرده و به صورت الکترونیکی آن را پیگیری کنند.

متقاضیان پس از ثبت‌نام کد رهگیری با امکان ذخیره و چاپ دریافت می‌کنند که پیام اطلاع‌رسانی پس از ثبت درخواست در سامانه برای متقاضی ارسال می‌شود و نحوه ادامه فرآیند از طریق سامانه نیز اطلاع‌رسانی خواهد شد.

‌ در تبصره ب ماده ۶این قانون آمده بیمه‌شده مکلف است ظرف ۳۰روز از تاریخ بیکاری با اعلام مراتب بیکاری به واحدهای کار و امور اجتماعی آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی و یا مشابه آن اطلاع دهد و مراجعه پس از این مدت با عذر موجه و با تشخیص هیات حل اختلاف تا 3 ماه امکان‌پذیر خواهد بود.

*مبلغ مقرری بیمه بیکاری چقدر است؟

آن طور که در قانون بیمه بیکاری آمده، میزان مقرری براساس میانگین دستمزد ۹۰روز آخر بیمه شده محاسبه می‌شود. کسانی که برای دریافت بیمه بیکاری اقدام می‌کنند، در صورت احراز شرایط، به میزان ۵۵درصد از میانگین حقوقشان در 3 ماه آخر کار را بهعنوان مقرری ماهانه دریافت خواهند کرد.

اگر شخصی دارای همسر و فرزند باشد، به ازای هر فرد تحت تکفل ۱۰درصد به مبلغ مستمری اضافه می‌شود. البته این در حالتی است که تعداد افراد تحت تکفل از 4 نفر بیشتر نباشد و میزان افزایش باعث نشود مقرری به بیش از ۸۰درصد مبلغ میانگین دستمزد ۹۰روز آخر برسد.

مبلغ دریافتی در کمترین حالت برابر با پایه حقوق مصوب شورای عالی کار محاسبه می‌شود. پایه حقوق برای سال ۹۸یک میلیون و ۵۱۶هزار تومان تعیین شده بود و این رقم برای سال ۹۹همچنان مشخص نیست. زیرا جلسات شورای عالی کار در اسفندماه به نتیجه نرسید و هنوز رقم پایه حقوق برای سال جدید قطعی نشده است.

*مقرری بیمه بیکاری تا کی ادامه دارد؟

به گفته حاتم شاکرمی، معاون روابط کار وزارت تعاون، کارو رفاه اجتماعی، بیکاران مشمول قانون بیمه بیکاری ناشی از حوادث غیرمترقبه ثبتنام شده در سامانه می‌توانند تا 3 ماه (اسفند ماه ۹۸تا اردیبهشت ۹۹) بیمه بیکاری دریافت کنند.

 بیمه بیکاری 3 ماهه با توجه به شرایط به وجود آمده در پی شیوه ویروس کرونا بدون نیاز به مراجعه حضوری و صرفا با تأیید درخواست ارائه شده در سامانه بیمه بیکاری پرداخت خواهد شد. آن طور که در دستورالعمل بیمه بیکاری کرونا آمده، ادامه پرداخت مقرری به مشمولان بیمه بیکاری در ماه‌های بعد نیاز به مراجعه حضوری و طی کردن مراحل معمول دارد.

*کرونا و دست‌های خالی کارگران روزمزد از بیمه بیکاری

به گزارش مشرق، در شرایطی که دولت برای مشاغل آسیب دیده از کرونا حمایت بیمه بیکاری را قرار داده است، مشاغلی مانند روزمزدها از این امکان بیبهره هستند و دستشان خالی است. این دسته از مشاغل که تعدادشان کم هم نیست، مشمول بیمه بیکاری می‌شوند؟

 مشاغلی مانند دستفروشها، نظافتچیها، کارگران ساختمانی و خدماتی، مشاغل خانگی، مسافرکش‌ها، پیک‌های موتوری، رانندگان تاکسی، رانندگان آموزشگاه‌های رانندگی، تعمیرکاران لوازم خانگی، پیک رستورانها، چرخی‌های بازار، کارگرانی در کارگاه‌های کمتر از 10نفر و... به دلیل اینکه قراردادی بین آنها و کارفرما به صورت رسمی منعقد نمیشود، به نظر می‌رسد که مشمول بیمه بیکاری نمیشوند.

 این افراد در حالی نه بسته حمایتی می‌گیرند و نه بیمه بیکاری، که مجبور هستند برای تهیه لقمه نانی تلاش کنند و حتی خطر ابتلا به بیماری را به جان بخرند.

 از سوی دیگر بحث حمایتی دولت برای بیشتر آنها لحاظ نمیشود. در دوره پرداخت بسته‌های معیشتی نیز بخش زیادی از این کارگران با تماسی با تسنیم اعلام می‌کردند که بسته دریافت نکردهاند و گزارش میدانی تسنیم هم حاکی از این است که این کارگران علاوه بر دریافت نکردن بسته‌های معیشتی که چندماهی است دولت پس از گرانی بنزین پرداخت می‌کند، مشمول دریافت بیمه بیکاری در آسیب ویروس کرونا و باز هم بسته حمایتی دولت در هنگام شیوع این ویروس نشدهاند.

 هزاران نفر راننده تاکسی هستند که دفترچه تأمیناجتماعی دارند اما مشمول بیمه بیکاری نمیشوند.

*برای 3 میلیون نفر کمک مالی 200 تا 600 هزار تومانی اختصاص دادیم

 در روزهای گذشته اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور از خیرین جامعه خواست تا افراد نیازمند را شناسایی کند.

جهانگیری از خیران جامعه خواست در روزهای فعلی به افراد نیازمند که ممکن است از چشم دولت دور ماندند و دولت نتواند شناسایی کند، کمک کنند و نگذارند این قشر آسیب ببیند و نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد و بهزیستی باید این افرادی که تحت پوشش نیستند را نیز مورد پوشش قرار دهد.

وی ادامه داد: ما حتی برای بنگاه‌های کوچک و متوسط به بالا هم که آسیب دیده‌اند، فکر کرده‌ایم و 75 هزار میلیارد تومان با سود 12 درصد در 2 سال پرداخت در نظر گرفته‌ایم و امیدواریم کسی بیکار نشود.

معاون اول رئیس‌جمهور اظهار کرد: ما 5 هزار میلیارد تومان به صندوق بیمه بیکاری کمک کردیم تا بتواند این گونه افراد را تحت پوشش قرار دهد.

 این اظهارات در حالی است که هیچ یک از این کارگران امکانی برای ثبتنام دریافت بیمه بیکاری ندارند و امید می‌رود مانند سنوات قبلی از لیست شناسایی دولت حذف نشوند.

کاظم فرج‌اللهی، فعال کارگری نیز تصدیق کرده که بسیاری از کارگران بیکار شده به دلیل نبود نظارت کافی تحت پوشش قانون کار و بیمه نبوده‌اند و بیمه بیکاری به آنها تعلق نمی‌گیرد. او هم‌زمان هشدار داده که تب و مرگ در کمین آن دسته از کارگرانی است که هنوز محصولاتشان خریدار دارد و می‌توانند اسفندماه، حقوقی به خانه ببرند.

بیشترین ضرر برای آن دسته از افرادی است که با قرنطینه درآمد خود را به طور کامل از دست داده اند. این دسته افراد نه حقوق ثابتی دارند و نه قراردادی دارند که بتوانند برای بیمه بیکاری اقدام کنند. معمولاً‌ هم از لیست دولت برای پرداخت بسته حمایتی حذف می‌شوند. البته پرداخت نهایتاً‌ 600 هزار تومانی دولت مگر چقدر می‌تواند به آنها برای امرار معاش زندگی کمک کند، در شرایطی که به گفتهی نمایندگان کارگران حداقل سبد معیشت کارگران 4 میلیون و 940 هزار تومان است.

 آمارها نشان می‌دهد که حدود 90 درصد از کارگران زیرخطر فقر هستند و دولت توجهی به آنها ندارد. بیشتر حمایت‌های دولتی‌ها در کلام خلاصه می‌شود و به مرحله عمل نمیرسد. امید می‌رود در شرایط فعلی که بخش زیادی از کارگران روزمزد هستند و مشمول بیمه بیکاری نمیشوند از بسته حمایتی دولت جا نمانند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com