1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) 1398-01-251398-02-04bool(false) همدان بازهم رکورددار گراني و کمبود دارو! همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 4 ارديبهشت 1398 - شماره 3455
 
امروز : چهارشنبه ، 4 ارديبهشت 1398

Today : Wed, April 24, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85667 تاریخ انتشار:  1397-08-01 - 09:45 تعداد بازدید:  227
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

نظارت حلقه گم شده طرح تحول سلامت
همدان بازهم رکورددار گراني و کمبود دارو!

اجتماعی
آنچه مشخص است این است که براساس قوانین حقوق بین‌الملل، هیچ کشوری در جهان حق اعمال تحریم در کالای ضروری دارو را ندارد اما مساله به این سادگی قابل حل نیست، چراکه موارد بسیار دیگری در تولید و ارائه دارو در بازار دخیل‌ هستند که باعث می‌شود موج تحریم، گرانی ارز و نوسانات اقتصادی گریبان این کالای مهم را بگیرد.آنچه بر قیمت دارو تاثیر گذار است. مسائلی چون حمل‌ونقل و بسته‌بندی است که نمی‌توان در این شرایط افزایش دارو به تبع آنها را انکار کرد. اما در این میان از بین تمام بیمارانی که به بیمارستانها و کلینیگ‌ها و یا داروخانه‌های استان مراجعه می‌کنند، بیماران دیابتی، کلیوی، قلبی عروقی، سرطانی و بیمارانی که در معرض عمل پیوند عضو قرار دارند روزانه نیازمند دریافت داروهایی برای بهبودی و ادامه حیات هستند که متاسفانه در سال‌های اخیر با گسترش موج گرانی و کمیاب شدن اغلب داروهای حیاتی، این افراد علاوه بر تحمل استرس ناشی از روند درمان، متحمل استرس‌های تهیه داروهای خود نیز شده‌اند. همین امر لزوم مهیا کردن شرایطی را برای بیماران فراهم کرده است که به نظر می‌رسد با درد دلی که بیماران مطرح کردند دانشگاه علوم پزشکی همدان از آن غافل است.
موید این موضوع اینکه در گفتگویی که با برخی بیماران استان که به بیمارستانها مراجعه کرده بودند داشتیم آنها می‌گفتند که به دلیل برخی کمبودها و گرانی دارو در همدان مجبورند برای تهیه دارو راهی تهران، قم ،کرمانشاه و سایر شهرستانها شوند و یا به اقوام خود بگویند که این داروها را از شهر خودشان برای آنها تهیه نمایند.‌
بر کسی پوشیده نیست که بیماران خاص که اگر داروهای خود را به موقع گیر نیاورند سلامتی شان در خطر می‌افتد.
با این توصیف سری به کلینیک الوند، دارالایتام مهدیه و نیز بیمارستان بهشتی همدان که بیماران سرطانی را در خود جای داده است و بیماران برای پرتو درمانی و شیمی درمانی به آن مراجعه می‌کنند زدیم تا از نزدیک صحبتهای این عزیزان را بشنویم.
هنگامی که پا به بیمارستان بهشتی همدان می‌گذارم در همان لحظه اول و در حیاط بیمارستان چشمم به بیماری که با لباس بیمارستان، بر روی صندلی نشسته است، می‌افتد، به او نزدیک می‌شوم و جویای حال و احوالش می‌شوم.
این بیمار که از بیماری سرطان روده رنج می‌برد مدتهاست که از یکی از روستاهای استان برای مداوا به این بیمارستان می‌آید وقتی به او می‌گویم خبرنگار هستم از گفتگو با من امتناع می‌کند و می‌گوید کسی به مشکلات ما رسیدگی نخواهد کرد چرا خودت را خسته می‌کنی؟
آنقدر درد در سینه‌اش نهفته است که با گفتن جمله "بیماری نه، گرانی پدر ما را در آورد" مرا ترک می‌کند.....به سراغ بیمار دیگری می‌روم، وی با بیان اینکه کارگری ساده بودم که در یکی از کارخانه‌های همدان کار می‌کردم می‌گوید: تا قبل از گرانی ماهیانه 100 الی 200 هزار تومان برای خرید دارو پرداخت می‌کنم اما هم اینک خانواده‌ام مجبورند ماهی 400 الی 500 هزار تومان برای درمان من بپردازند.
این بیمار مبتلا به سرطان بیان کرد: علاوه بر گرانی گاهی تهیه برخی داروها هم مشکل است و نمونه اثرگذار آن پیدا نمی‌شود، هر چند بالاخره دارو را حتی شده از شهری دیگر برایم تهیه میکنند اما این موضوع درد دیگری است که زخمی بر تن ما بیماران شده است.
 سردرگمی بیماران برای تهیه دارو در این استان و آن استان
وی تصریح کرد: به همراه همسرم برای تهیه دارو راهی تهران شدیم، اما از آنجا که بی‌سواد هستیم و داروخانه‌های تهران هم بلد نبودیم، ساعت‌ها در خیابان‌های تهران سرگردان بودیم.
از این بیمارستان خارج شده و سری به دارالایتا م مهدیه همدان که پرتو درمانی بیماران خاص را انجام می‌دهد میزنیم
بیماری که از گرانی داررو گلایه دارد می‌گوید: چندین بار با مراجعه به علوم پزشکی اعتراض خود را نسبت به کمبود دارو و گرانی آن اعلام کرده‌ایم ولی متاسفانه گوش شنوایی وجود ندارد و کسی به خواسته‌هایمان توجهی نمی‌کند.
شهسوار با اشاره به اینکه توجیه مسئولان این اسنت که دارو هم همانند سایر اقلام گران شده است می‌افزاید:در خصوص کمبود دارو هم آنها معتقدند داروی مشابه داخلی داریم اما گاهی همین داروها نمی‌تواند درد ما را درمان کند.
وی ادامه می‌دهد سرطان بیماری سختی است که برای مبارزه با آن نیاز به کمک و همراهی مسئولان داریم اما گویی زنده ماندن ما اهمیتی برای آن‌ها ندارد.
این بیمار مبتلا بیان کرد: کمبود دارو فقط مربوط به بیماری من نیست بلکه بیماران زیادی هم مانند من از کمبود آن گلایه دارند، چراکه یکی از دوستانم با بیماری سختی که داشت مجبور شد راهی قم شود چرا که شنیده بود این دارو در آن استان یافت می‌شود.بیماران هموفیلی و تالاسمی بیمارستان بعثت همدان هم با وضع مشابهی در تامین و دسترسی به دارو مواجه هستند هر چند مسئولان بر این اعتقادند که در تامین داروی تولید داخل مشکلی نداریم.
سری به چند داروخانه در همدان زدیم بیمارانی مراجعه کرده بودند که وقتی موضوع مصاحبه را متوجه شدند برخی از افزایش چند برابری نرخ تعرفه‌های پزشکی گلایه داشتند و برخی از گرانی و یا کمبود دارو در همدان.
آنها می‌گفتند متاسفانه وقتی به بیمارستانهای دولتی مراجعه می‌کنند اولا نوبت دهی بسیار سخت است و دوما به دلیل حضور دیرهنگام و چند ساعته پزشک مربوطه، بیماران زیادی در صف انتظار نشسته‌اند که فرد مراجعه کننده دست آخر مجبور می‌شود برای مداوای سریع خود کلینیگ‌های درمانی بخش خصوصی که آنهم نظارت بر آنها به درستی انجام نمی‌شود را انتخاب کند و در این صورت است که هزینه درمان بسیار بالا می‌رود. وی با اشاره به اینکه انجام سونوگرافی قلب جنین با بیمه تامین اجتماعی برایش 52 هزار تومان هزینه در برداشت اظهار کرد: انجام غربالگری اولیه 70 هزار تومان بود و این تازه شروع ماجراست تا 9 ماه بارداری با هزینه‌های مختلف سپری شود.
این بانوی کارمند با اشاره به اینکه معلوم نیست در طرح تحول سلامت برای زنان باردار چه دیدند که انتظار افزایش جمعیت را دارند اظهار می‌کند:بهتر است مسئولان خود سری به بیمارستانها و کلینیگ های درمانی استان بزنند و ببینند آیا این تعرفه‌ها معقول است؟ بیماری هم که دچار سکته مغزی شده است از کمبود داروی وارفارین گلایه دارد. همچنین فوروزماید ایرانی برای بیماران قلبی 
هیدرالازین برای بیماران دارای تنگی نفس در بازار دارویی همدان به سختی یافت می‌شود و مسئولان می‌گویند: این داروها  سهمیه بندی شده است.
فردی هم که به داروخانه مراجعه کرده است می‌گوید این سومین  داروخانه‌ای است که به آن امده ام و با وجود اینکه پزشک برایم بنا بر شرایط جسمی، واکسن آنفولانزار را تجویز کرده است این دارو را پیدا نمی‌کنم.
به نظر میرسد در همدان احتکار دارو وجود دارد چرا که مسئولان از وجود همه نوع دارو سخن می‌گویند اما در کنار آن مردم از کمبود دارو گلایه دارند   
پس از گفت‌و‌گو با چندین بیمار و شنیدن گلایه‌های درد آور آنها، به سراغ رئیس انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان به عنوان یک بیماری صعب العلاج می‌رویم تا در جریان دقیق کمبود دارو و میزان اهمیت آن برای بیماران قرار بگیرم.
 بیشترین مشکل بیماران گرانی دارو است
رئیس انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان همدان گفت: متاسفانه با گرانی دارو بیماران ما دچار مشکل شده اند.
میرزایی با اشاره به اینکه برای بیماران پیوندی، تامین عضو هم به مشکل گرانی گره خورده است ادامه داد: فرد اهدا کننده انتظار حمایت بیشتر دارد و این در حالی است که بیمار توانایی پرداخت را ندارد و هیچ نهادی هم به جز این انجمن‌ها نمی‌توانند به داد این بیماران برسند.
به گزارش همدان پیام، ادامه حیات و حفظ سلامتی بیماران وابسته به داروهای مورد استفاده آن‌ها است، بنابراین هرگونه کوتاهی و یا همکاری و پیگیری نکردن برای تهیه داروهای با اهمیت این دسته از بیماران خطرات بسیاری را به همراه خواهد داشت که قطعا وجدان مسئولان در این ارتباط باید بیدار شود.

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

اخبار مرتبط
 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com