1397-02-231397-03-02bool(false) زبان برخی به دروغ گویی عادت کرده است همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 2 خرداد 1397 - شماره 3200
 
امروز : چهارشنبه ، 2 خرداد 1397

Today : Wed, May 23, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  83257 تاریخ انتشار:  1396-09-08 - 05:45 تعداد بازدید:  149
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

پاسخ اژه‌‌ای به اظهارات اخیر احمدی‌نژاد:
زبان برخی به دروغ گویی عادت کرده است

داخلی
 سخنگوی دستگاه قضایی در پاسخ به این پرسش که آقای احمدی‌نژاد حرف‌های تندی را علیه سران قوا گفته که برخوردی نکردند چرا مدعی العموم شکایت نکرده است، گفت:  این سوال من را یاد داستانی انداخت. یک لاتی یک مدت از چشم‌ها افتاده بود، رنج می‌برد. این فرد در یکی از میادین شهر شروع به داد و بیداد کرد. مثل آدم‌های عقده‌ای که کسی نگاه می‌کرد مردم رفتند ببینند چه می‌گوید. حکیمی در حال رد شدن بود. همراهان حکیم گفتند ببینیم چه می‌گوید حکیم گفت می‌خواهد دیده شود اگر بایستیم به خواسته اش می‌رسد.
به گزارش ایلنا، حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی‌اژه‌ای روز گذشته  در نشست خبری افزود: من باید این قضیه را خیلی توضیح دهم و وقت گیر است لذا اگر طول کشید تامل کنید. بعضی از افراد مثل اینکه زبانشان به خلاف گویی و دروغ گویی عادت کرده و زبانشان هرز شده است. بعضی از افراد اینگونه هستند که خود را بالاتر قانون می‌دانند و یک خودخواهی و نخوت دارند که فکر می‌کند هرچه به ذهن آنها برسد حق است و بقیه نمی‌دانند.
معاون اول قوه‌قضاییه گفت: نمی‌دانم راجع به اینها چه تعبیری بگویم. این آقا که اسم بردید به بخشی ازحرفهایش نگاه کردم اعتباری نداشت وقت بیشتری برایش صرف کنم و کل حرفهایش را گوش دهم اما حدود ۴۰ دقیقه را گوش دادم. در این مقدار وقت حقیقتا دهها دروغ و گنده گویی و توهین به این و آن  وجود داشت.
این مقام ارشد قضایی ادامه داد: فرصت نبود بنشینم بگویم کجا راست و کجا دروغ است. اما موردی را می‌گویم. ایشان عادت کرده اینجوری حرف بزند و آدم غصه‌اش می‌شود.  می‌گوید در کل دنیا سازمان‌ها زندان و ثبت و اینها  بدنه قوه قضائیه نیست و  در دولت است آیا تحقیق کردی؟ من که از کل دنیا خبر ندارم اما تا جایی که اطلاع دارم اینطور نیست.
 سخنگوی دستگاه قضایی اضافه کرد: این حرف مثل باقی حرفهایش بی‌پایه است. حرف زدن ایشان شهره عام و خاص است. او ادامه می‌دهد این سازمان‌ها خلاف قانون اساسی جز بدنه قوه هستند. تو خودت می‌گویی مدرک تحصیلی راه و ساختمان دارم.  این سازمان‌ها طبق قانون تصویب شده است. چطور به خود اجازه می‌دهی بگویی خلاف قانون است. این حرف یعنی مجلس و شورای نگهبان بیخود کرده است.
محسنی‌اژه‌ای ادامه داد: در جای دیگر می‌گوید تنها قوه قضائیه از ۳۸ سال است مورد نقد قرار نگرفته است. مجری از او می‌پرسد افرادی نقد کردند او تفسیر می‌کند و ادامه می‌دهد آن موقع خوب عمل می‌کرد یعنی الان بد شده است.
اژه‌ای گفت: سن شما اقتضا نمی‌کند اما از سال ۵۷ تا الان شاهد نقدهای زیادی به قوه قضائیه بودیم. از اول بصورت  مغرضانه نقدهای جدی و حتی فحش به قوه‌قضاییه می‌دادند. حرف های منافقین در آرشیوها است. خود رئیس جمهور فراری بنی صدر چه ها نمی‌گفت. خیلی‌ها هم نقد دلسوزانه داشتند پس این حرف که ۳۸سال نقد نشده بی اساس است.
معاون اول قوه‌قضاییه به دیگر اظهارات احمدی‌نژاد اشاره کردو  گفت: در جای دیگر می‌گوید یک روزی قوه قضائیه خوب عمل می‌کرد کسی به آن انتقاد نمی‌کرد حالا خراب شده است.چطور شد؟ شما مورد تعقیب قرار گرفتید خراب شد؟ چرا مصالح خود را ارجح مسائل ملی قرار می‌دهید؟ ۸سال رئیس جمهوری بودید چرا انتقاد نمی‌کردید؟ یعنی در این چند ساله که شما تحت تعقیب قرار گرفتید خوب عمل نمی‌کند؟
او ادامه داد: در جای دیگر می‌گوید امور زندان چه ربط به قوه‌قضاییه دارد واقعا گاهی نخوت تا کجا؟ می‌گوید اول انقلاب شورای انقلاب یک مصوبه زده است که همینطور مانده است. شما ببینید شورای انقلاب متشکل از چه کسانی بود؟ حالا که آقا سر از همه مسائل حقوقی در می‌آورد این حرف یعنی امور سازمان زندان ها به خاطر آن مصوبه تحت اختیار قوه قضائیه مانده درحالی که سازمان زندانها با مصوبه مجلس به عنوان سازمان زندانها در آمد و قبل از آن شورای سرپرستی بود که البته آن مصوبه جایگاه حقوقی بالایی داشت. چون امام شورای انقلاب را تایید کرد و مصوبات شورا هم وزن قانون بود سازمان زندانها درسال ۶۴ بوجود آمد.
محسنی‌اژه‌ای با بیان اینکه نمی‌دانم از حرف‌های احمدی‌نژاد خنده کنم یا گریه، گفت: می‌گوید خود مقامات قضایی می‌گویند ۹۹درصد دادگاه ما غیر علنی است این حرف دروغ است. من بارها گفتم دادگاه‌های ما علنی است. یک زمانی قانون اجازه نمی داد تا زمانی که حکم قطعی نشده مجموعه محتوای دادگاه علنی پخش شود. در این مسأله مکرر نظر شخص من را پرسیدید گفته ام در مواردی خاص دادگاه ها علنی پخش شود قطعا بازدارندگی دارد. با رویه و طریقی بعدها اجازه دادند دادگاه‌ها پخش شود. مثلا در پرونده‌های ملی پخش شود که یکی دو پرونده داشتیم نظیر بابک زنجانی که نشان داده شد. بسیاری از دادگاه های ما علنی برگزار می شود اما برای همه جذاب نیست که بروند دادگاه را ببینند .
وی افزود: مسأله بعدی که آقای احمدی‌نژاد عنوان می کند می گوید همه دادگاه ها باید علنی باشد به غیر دادگاه های خلاف امنیت ملی و عفت عمومی است.ایشان نمی داند که دادگاه خلاف امنیت ملی چیست و شاید نمی خواهد بداند. در یک جایی دیدم ایشان ۱۲ تا دروغ گفته است ، مثلا گفتن ۱۷ میلیون پرونده وجود دارد که طرف داشته باشد  ۳۴ میلیون می شود. ایشان یا نمی‌خواهد بداند یا نمی داند ، ۱۷ میلیون پرونده خلاف واقع است. منظور از آماری که قوه قضائیه می دهد مبنی بر این است که مثلا در ۱۶ میلیون نقطه پرونده ها رسیدگی می‌شود.
اژه ای در پاسخ به این سوال که آیا نباید احمدی‌نژاد دستگیر و با وی برخورد شود، گفت: اینها فقط توهین به قوه قضاییه نیست و گاهی وقت ها نسبت به خیلی جاهای دیگر و مراکز دیگر است. فقط یک جمله می گویم. حکمت صبر قوه قضاییه ان شاء ا... در آینده نه چندان دور برایتان روشن می‌شود. این صبر و عدم اقدام که مورد توقع بسیاری از مردم ما است بعدا علتش مشخص می‌شود. واقعاً نزدیکان تو ۸۰ میلیون است و همه ۸۰ میلیون شما را قبول دارند؟ نمی‌گویند همه ملت اما حتما برخی مردم این توقع را دارند و وظیفه مدعی العموم هم است و نیاز به شکایت خصوصی دارد اما این صبر ما حکمتی دارد که درآینده حکمت آن مشخص می شود.
او ادامه داد:‌ایشان می گوید که رییس قوه قضاییه با هیات منصفه مخالف بود و بر همین اساس در یکسال و نیم نگذاشت هیات منصفه تشکیل شود. این هم دروغ و خلاف است. رییس قوه قضاییه که الان دوره دومش است، دوره اولش از سال ۸۸ آغاز شد. همین امروز پرسیدم که گفتند در سال ۸۸ و ۸۹ هیأت منصفه داشتیم و جلسه هم داشتند. طبق آماری که دادند از مهر ۸۸ تا مهر ۹۰، جمعا ۱۳۵ جلسه دادگاه مطبوعات با حضور هیات منصفه برگزار شده است. یک نکته را ایشان یا نتوانسته فهم کند یا جهت دیگر دارد، آن چیزی را که ریاست قوه قضاییه به صورت صریح و شفاف و روشن در جلسه با اعضای هیأت منصفه مطرح کردند و گفتند نظر شخصی شان و شورای نگهبان است، این بود که قاضی ملزم نیست در هر صورت نظر هیات منصفه را اعمال کند.
سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: ما توقف کوتاهی درسال ۸۲ و ۸۳ در هیات منصفه داشتیم. در مجلس ششم قانونی تصویب شد که ۵۰۹ نفر انتخاب شوند تا از دل آن اعضای هیات منصفه انتخاب شوند که مشکل ساز شد. این قانون اصلاح شد و در آن زمان وقفه‌ای افتاد که دوره آیت ا... آملی نبود.
 مهدی جهانگیری در بازداشت است
معاون اول قوه‌قضاییه در مورد آخرین وضعیت پرونده مهدی جهانگیری اظهار کرد:  ایشان بازداشت است و پرونده در دادسرا است
 توضیح اژه‌ای درباره ادعای بقایی در مورد اهدای سکه به برخی از مسئولان
محسنی‌اژه‌ای در مورد ادعای بقایی مبنی بر اهدای سکه به برخی از مسئولان نظام در جلساتی که در دوران تحریم تشکیل می‌شد، گفت: یک آقایی گفته زمانی که بحران تحریم‌ها بود به برخی پنج سکه دادند. این دروغ محض است نه قبل و نه بعد اصلا جلسه‌ای با این ترکیب تشکیل نشد. تصویر یا صوت تمام جلسات است. اینها می‌گوید مربوط به دولت دهم است اصلا این ترکیب می‌گوید دروغ است. در زمان احمدی نژاد ایشان به مناسبت اعیاد مخصوصا اعیاد اسلامی سکه می‌داد. در ذهنم هست. یکبار دو و نیم سکه هم داد. اگر در دولت نهم می گفت راست می‌گفت اما دولت دهم خبر ندارم. یادم نیست رسید می‌دادند یا خیر اما معمولا فرد مورد اعتماد که تحویل می‌داد معمولا رسید می‌گرفت.
سخنگوی قوه‌قضاییه در مورد آخرین وضعیت پیمانکاران متخلف کرمانشاه گفت؟ سازمان بازرسی کل کشور وارد عمل شده و هنوز گزارش نداده است. سازمان بازرسی کل کشور راجع به بیمارستانی که تخریب شد گزارش داده بود اما گزارش جدید آن نیامده است.
او راجع به بیمارستان اسلام آباد غرب گفت: افراد مختلفی آمدند و گفتند تخلف احراز شده است از این رو پرونده تشکیل و خود پیمانکار قبول کرده و گفته بیمارستان را ترمیم می‌کند .البته این به معنی پیگیری نکردن نیست هرچند که هنوز نظر کارشناسی صادر نشده است.
محسنی‌اژه‌‌ای ادامه داد: هنوز غیر از بیمارستان اسلام آباد گزارشی نیامده است. اینکه گفته شده ۱۰۰ نفر در مسکن مهر فوت کرده‌اند خلاف است و هنوز گزارش آن نیز نیامده است و پس از ارائه گزارش می‌توان اظهارنظر کرد.
معاون اول قوه‌قضاییه در مورد بست نشینی بقایی و اینکه گفته می‌ شود 3.5 میلیون یورو در اجلاس سران گم شده است  اظهارکرد: از بیان جزئیات معذور هستم و تا زمان صدور حکم نمی‌توانم چیزی بگویم. تا صدور حکم بقایی زیاد نمانده آن موقع با جزئیات می‌گویم.
او ادامه داد: یک بحث این است ما اسم متهم را می‌توانیم ببریم یا خیر. واقعا اینجا اختلاف نظر است. یک نظر می‌گوید هیچ نشانی از متهم نباید گفت تا قطعیت حکم یک بحث می‌گوید اگر شخصی که معروف است دستگیر شود همه می‌فهمند خبرنگار سوال کند فلانی دستگیر شده یا نه در این حد جواب دادن اشکال ندارد. ممکن است به فرد اتهامات زیادی متوجه باشد که اگر جواب ندهیم ابهام بوجود می‌آید مثلا بگویم مسائل مالی است اشکال ندارد. از اشکالاتی که به من می‌گیرند این است که چرا اسم بقایی را بردید. همه می‌دانستند چه کسی بازداشت شده است.
وی درباره ادعای مرتضوی مبنی بر اینکه قاضی دادگاه تجدیدنظر او در سال ۸۳ معاونت در ۱۷مورد قتل داشته است، گفت: من در جریان این موضوع نیستم. مرتضوی سه پرونده داشت. یکی راجع به آن قتل‌ها در بازداشتگاه کهریزک بود که قتل عمد تشخیص داده شد که برای قصاص برخی از اولیای دم رضایت دادند. در آن پرونده اتهام مرتضوی معاونت در قتل عمد بود که پس از کش و قوس‌ها، در نهایت او در دادگاه بدوی به عنوان معاونت در قتل عمدی به ۵سال حبس محکوم شد و در تجدیدنظر حکم دوسال حبس قطعی شد.
محسنی‌اژه‌ای ادامه داد:‌یک پرونده دیگر آقای مرتضوی راجع به مسائل تامین اجتماعی بود که دیوان عدالت اداری نظر داد که آیا او می‌تواند رئیس سازمان باشد و حقوق او چه می‌شود که این امر در دادگاه بدوی بررسی شد و او را به حبس محکوم کرد اما تجدید نظر او را تبرئه کرد. یک پرونده هم راجع به مطالبات سازمان تامین اجتماعی بود که هنوز راجع به آن حکم صادر نشده است. درباره تحقیق تفحص مجلس از سازمان تامین اجتماعی نیز حکم صادر نشده است.
سخنگوی دستگاه قضایی درباره‌آخرین وضعیت پرونده تحقیق و تفحص از صندوق ذخیره فرهنگیان نیز گفت:‌ تا کنون گزارشی ارسال نشده است. این پرونده با پرونده بانک سرمایه تا حدودی نزدیک است و تاکنون ۳۷ نفر تحت تعقیب هستند که ۸ نفر از آنها بازداشت هستند و باقی با قرار آزاد شده‌اند. 
او ادامه داد: شخصی به نام امامی بازداشت بود که پس از آزاد شدن از کشور خارج شد اما الان ایران است. اما یکی از بدهکاران قبل از صدور قرار بازداشت به خارج کشور رفت و جز کارمندان نبود بلکه جز بدهکاران بود. در آن زمان پرونده‌ای برای او تشکیل نشده بود.
محسنی‌‌اژه‌ای در مورد اینکه گفته شده حکم اعدام بابک زنجانی ظرف ۱۰ روز آینده اجرا می‌شود، اظهار کرد: از این موضوع خبر ندارم.
معاون اول قوه‌قضاییه در پاسخ به این پرسش که آیا برگزاری علنی دادگاه احمدی نژاد وجود دارد، گفت:‌ امکان آن برعهده قاضی است مگر در موارد خاص و الا علنی بودن دادگاه به تشخیص قاضی است. وی در مورد فیلتر اپلیکیشن ویز و دستگاهای اطلاع رسان گفت: ممکن است استفاده از این برنامه مورد استفاده دشمن شود. دستگاهای امنیتی هنوز پاسخ روشن ندادند غیر از استفاده احتمالی دشمن، ممکن است جرمی رخ دهد. باید بررسی شود اگر احراز شد قوه قضائیه وارد می‌شود .جرایم ممکن است جنبه خصوصی داشته باشد اما هنوز اطلاعات ما کامل نیست.
محسنی‌اژه‌ای در مورد اینکه آیا سعید مرتضوی به زندان رجایی شهر یا تهران منتقل می شود، گفت: الزام نیست که حتما افراد به رجایی شهر یا تهران منتقل شوند.
سخنگوی قوه‌قضاییه درباره اظهارات وزیر امور خارجه بریتانیا در خصوص آزادی نازنین زاغری و اینکه اعلام کرده‌اند ۴۰۰ میلیون بدهی را پرداخت می کنند، گفت:‌ مثل بقیه متهمان، حکم این فرد صادر شده  و در حال گذاران است و اگر شامل آزادی مشروط باشد آزاد می شود. هرکس زندانی در خارج از کشور داشته باشد برای آزادی او تلاش می‌کنند. ماهم اگر در خارج از کشور زندانی داشته باشیم تلاش می کنیم.
 

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com