طرح جامع پیشنهادی شهر همدان کارآمد نیست همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 3 مهر 1399 - شماره 3860
 
امروز : جمعه ، 4 مهر 1399

Today : Fri, September 25, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  111252 تاریخ انتشار:  1399-06-03 - 08:49 تعداد بازدید:  303
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

صفحه ویژه خبر گزاری ها امروز "خبرگزاری مهر همدان"
طرح جامع پیشنهادی شهر همدان کارآمد نیست

اخبار

 درحالی‌که طرح جامع بیشتر به‌منظور ترویج ضوابط علمی و پذیرفته‌شده شهرسازی تدوین می‌شود طرح جامع پیشنهادی شهر همدان ظرفیت حل مشکلات فعلی را ندارد و همچنان ایراداتی به آن وارد است.
به گزارش مهر، یکی از مهم‌ترین ضرورت‌های مدیریت شهری در تأمین نیازهای شهروندان و اجرای برنامه‌های اصولی و کارآمد، در اختیار داشتن طرح‌های جامع مشتمل بر توانمندی‌ها، ظرفیت‌ها و نیازهای شهر و شهروندان است تا مدیران شهری با استفاده از آنها بتوانند برای آینده برنامه‌ریزی کنند.
بارها عنوان شده مدیران شهری باید با تکیه بر امکانات و توانمندی‌های موجود تلاش کنند ضمن پاسخگویی به نیازهای شهروندان در زمان حاضر، برای آینده برنامه‌ریزی و شرایطی فراهم کنند که ساکنان شهر در آینده با چالش‌های کمتری مواجه و ظرفیت‌ها و امکانات بیشتری در اختیار داشته باشند؛ اما تحقق این اهداف بدون داشتن برنامه‌ای هدفمند و نظام‌مند میسر نخواهد بود، به همین دلیل قانونگذار تهیه و تنظیم طرح‌های جامع شهری (به‌عنوان سندی بالادستی) را مبنای تنظیم طرح‌های دیگر، اختصاص بودجه و اعتبارات مناسب و ایجاد زیرساخت‌های لازم پیش‌بینی کرده که این طرح مسیر توسعه شهر را برای آینده نشان می‌دهد و به توسعه شهری نظم می‌دهد.
همدان از جمله شهرهای آرام با طبیعتی زیبا است که قرارداد انجام مطالعات و تهیه طرح جامع شهری آن بین اداره کل راه‌وشهرسازی استان همدان (کارفرما) و مهندسان مشاور منعقد شده و هم‌اکنون در دست مطالعه است ولی همچنان خبری از نتایج آن نیست.
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر همدان در این‌باره در گفت‌وگو با مهر با بیان اینکه جلسات متعددی با موضوع بررسی ضوابط و مقررات ساختمانی و شهرسازی پیشنهادی طرح جامع شهر همدان توسط کمیسیون تخصصی در شورا برگزار شده است، گفت: متأسفانه مشکلات زیادی بر طرح جامع در دست تهیه شهر همدان وارد است که درصورت رفع نشدن این مشکلات، طرح پیشنهادی قابلیت تصویب را ندارد.
نرگس نورا...زاده با اشاره به اینکه طرح جامع پیشنهادی شهر همدان ظرفیت حل مشکلات فعلی و توسعه متوازن و همه‌جانبه آینده را ندارد، افزود: شورای شهر پس از دریافت طرح پیشنهادی جامع شهر همدان از مشاور، با برگزاری جلسات کارشناسان ضوابط و مقررات ساختمانی پیشنهادی این طرح را بررسی کرد.
وی با اشاره به اینکه نامه‌های متعددی به استاندار و اداره راه‌وشهرسازی ارسال و آخرین مرحله ایرادات کلی طرح را اعلام کرده‌ایم، یادآورشد: مدیریت ارشد استان براساس نامه‌ها و مطالبات شورای شهر قول داده تا زمانی که طرح به تأیید کارشناسی نرسیده باشد طرح پیشنهادی مصوب نشود.
وی با اشاره به برگزاری جلسات بررسی طرح جامع شهر همدان و بیش از حدود ۲۰ صورتجلسه در این‌باره، اظهار کرد: به‌رغم این صورتجلسات و اصلاحات علمی درخواست شده از مشاور طرح، متأسفانه مشاور همان پیشنهادات اولیه را در پیشنهادات نهایی ضوابط ملاک عمل قرار داده و طرح را به همان وضعیت اولیه ادامه داده است.
وی با بیان اینکه مشاور طرح جامع شهر همدان تنها به‌دنبال دریافت مصوبه این طرح است و هیچ‌یک از صورتجلسات مطرح‌شده را در این طرح اصلاح نکرده و یا ارائه نداده است، گفت: یکی از مشکلات اساسی طرح جامع شهر همدان ورود غیرتخصصی برخی صاحب نفوذان غیرمرتبط در این حوزه است.
نورا... زاده یادآور شد: متأسفانه به‌دلیل دخالت برخی افراد در این موضوع تعدادی از مدیران منفعل هستند و نمی‌توانند از جایگاه خود تغییرات اصولی و کارشناسی را در این طرح وارد کنند.
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر همدان با بیان اینکه همدان شهری آرام و زیبا برای سکونت است، اظهار کرد: متأسفانه یکی از نمایندگان مجلس به‌دنبال تبدیل همدان به یک شهر بزرگ و به‌اصطلاح کلانشهر است، بدون اینکه نگاه کارشناسان و متخصصان را در اقتضائات آن وارد کند.
نورا...‌زاده با طرح این پرسش که آیا برای گسترش و توسعه شهر همدان از مردم نظرسنجی است که همدان را به شهری همانند تهران بزرگ یا سایر کلانشهرها تبدیل کنیم، گفت: توسعه فیزیکی بی‌برنامه شهر همدان اشتباه بزرگی است که زندگی در همدان را از کیفیت‌مندی به سمت کمیت می‌کشاند.
وی گفت: مداخله افرادی که تخصص و ارتباطی با طرح جامع شهری ندارند و در این طرح دخالت می‌کنندموجب بروز مشکلات اساسی خواهد شد.
نورا...‌زاده ادامه داد: طرح جامع شهر همدان همان‌طور که می‌تواند نقطه قوتی باشد برای رفع مشکلات آینده شهر، همچنین می‌تواند نقطه‌ضعف و آسیبی برای افزایش این مشکلات باشد که متأسفانه طرح ارائه‌شده فعلی توسط مشاور طرح مشکلات را چندین برابر خواهد کرد، به‌گونه‌ای‌که طرح پیشنهادی مشاور نه‌تنها مشکلاتی از شهر را کاهش نخواهد داد، بلکه مشکلات جدیدی نیز ایجاد خواهد کرد از جمله می‌توان به کاهش سرانه شهروندی شهروندان همدانی اشاره کرد.
رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر همدان در ادامه به بیان مکاتبات شورا، اداره کل راه و شهرسازی و استانداری همدان درباره ارائه مشکلات و ایرادات موجود در طرح پیشنهادی جامع شهر همدان اشاره کرد و گفت: مطالعات وضع موجود طرح جامع شهر همدان نشان‌دهنده نقایص عدیده بود که به مشاور طرح اعلام شد.
نورا...زاده از دیگر مواد مطرح شده در مکاتبات شورا به استانداری را چنین بیان کرد: مطالعات مربوط به حوزه ترافیک و وضعیت معابر نیز راهبرد مشخص در جهت رفع مشکلات ترافیکی شهر همدان در حال و آینده را نداشته و تنها به ارائه پیشنهادات در قالب 2 کمان و چند تقاطع و زیرگذر کردن رینگ دوم شهر همدان پرداخته که به هیچ‌وجه با این پیشنهادات بدون توجه به کاربری‌ها و سیاست‌های توزیع جمعیت نمی‌توان مشکل ترافیک را رفع کرد ضمن اینکه امکان اجرای این موارد در حوزه اقتصادی نیز پیش‌بینی نشده و مطالعات کارشناسی نیز ارائه نشده است
نورا...‌زاده با بیان اینکه در ضوابط پیشنهادی، ضوابط مربوط به محدوده بافت واجد ارزش فرهنگی تاریخی پیش‌بینی نشده و ضوابط مربوط به بعد پنجم (تمامی پشت‌بام)، ویژگی راه‌ها و ضوابط کلی نماسازی اشاره نشده است، افزود به‌رغم درخواست مکرر از مشاور طرح بابت ارائه ضوابط پهنه‌بندی در راستای برقراری عدالت اجتماعی و توزیع مناسب ثروت در اراضی شهری؛ ضوابط پهنه‌ای ارائه شده مغایر با این سیاست تدوین شده است.
 الحاق روستاها به شهر مورد پذیرش نیست
وی افزود: از نظر شورای شهر همدان الحاق روستاهای علی‌آباد، قاسم‌آباد و حسن‌آباد و نیز شهر مریانج به همدان مورد پذیرش نیست و این اقدامات موجب افزایش مشکلات مدیریت شهری و تضییع حقوق مردم شهر و روستا و نیز بروز مشکلات فرهنگی اجتماعی و اقتصادی متعددی خواهد شد.
وی همچنین درباره دیگر بندنامه مکاتبه شده به استانداری عنوان کرد: مشاور طرح جامع به سیاست‌های مدیریت شهری جهت ایجاد شهر انسان‌محور و اولویت حمل‌ونقل عمومی نیز توجه نکرده و پیشنهادات طرح جامع با این سیاست‌ها مغایر است.
 طرح پیشنهادی جامع شهر همدان بر مشکلات دریافت پروانه می‌افزاید
رئیس کمیته شهرسازی و معماری مرکز پژوهش‌های شواری شهر همدان هم درباره این موضوع گفت: به لحاظ کارشناسی طرح جامع پیشنهادی شهر همدان در آینده کار اساسی و تحولی برای این شهر در بر نخواهد داشت و می‌توان گفت حوزه‌های دریافت پروانه را سخت‌تر خواهد کرد.
محمدرضا عراقچیان با بیان اینکه منابع مورد استناد مشاور در مطالعات، از منابع غیررسمی است، افزود: طرح پیشنهادی کنونی مشکلات ضوابط و مقررات ساختمانی و شهرسازی را بسیار افزایش خواهد داد.
وی با اشاره به نقش مدیریت شهری در حوزه ساختمانی و شهرسازی، اظهار کرد: متأسفانه در امر تصویب طرح پیشنهادی مشاوره جامع شهر همدان نظرات و سیاست‌های مدیریت شهری لحاظ نشده است، درصورتی‌که مجری اصلی طرح شهرداری است و برای اینکه طرح کارآمد و اجرایی مصوب شود باید مدیریت شهری نیز دخیل باشد.
عضو دیگر کمیته شهرسازی و معماری مرکز پژوهش‌های شواری شهر همدان نیز به زمان مطالعات طرح پیشنهادی جامع این شهر اشاره کرد و گفت: امروزه با گذشت زمان و عصر ارتباطات و پیشرفت‌های مختلف باید طرح پیشنهادی به‌گونه‌ای تدوین شود و تحولی در شهر ایجاد کند و تمامی جوانان و پیشرفت و توسعه را مدنظر قرار دهد که متأسفانه طرح پیشنهادی جامع شهر نه‌تنها تحولی ندارد بلکه نیز عقب‌گرد داشته است.
حسن سجادزاده افزود: با مطالعات این طرح پیشنهادی به این نتیجه می‌رسیم که این طرح هیچ‌گونه توجهی به مسائل پیشرفت روز در این طرح دیده نشده است و نه‌تنها مشکلات موجود را حل نمی‌کند بلکه در سال آتی مدیریت شهری را با چالش مواجه خواهد کرد.
 بی‌توجهی به نظرسنجی از شهروندان در تدوین طرح جامع شهری همدان
با این تفاسیر یکی از ایرادات قابل توجه به تدوین طرح‌های جامع شهری، روند تصمیم‌گیری از بالا به پایین در آن است که این روند مغایر با اصل مشارکت‌پذیری بوده و استقبال اندک شهروندان در اجرای آن را به‌دنبال خواهد داشت.
از سوی دیگر زمان بر بودن تهیه طرح‌های جامع شهری آسیب دیگری است که با توجه به تغییرات وضعیت شهر در فاصله زمانی تهیه و تصویب طرح‌های مذکور، دوگانگی در طرح و اتخاذ مغایر را منتج می‌شود.
با همه این تفاسیر انتظار می‌رود تهیه طرح جامع شهری همدان ضمن رفع مشکلات و توجه به توسعه آینده این شهر به نتیجه برسد، تا شهری آباد را در آینده داشته باشیم.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com