1397-02-211397-02-31bool(false) 1397-02-211397-02-31bool(false) سازِ ناكوك شهريه‌‌ درآشفته‌بازار باشگاه‌هاي ورزشي! همدان پیام
 
 
دوشنبه - 31 ارديبهشت 1397 - شماره 3198
 
امروز : دوشنبه ، 31 ارديبهشت 1397

Today : Mon, May 21, 2018




ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  76625 تاریخ انتشار:  1396-02-02 - 05:45 تعداد بازدید:  262
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

همدان‌پيام از افزايش خارج از عرف تعرفه‌‌هاي ثبت‌نام باشگاه‌ها گزارش مي‌دهد
سازِ ناكوك شهريه‌‌ درآشفته‌بازار باشگاه‌هاي ورزشي!

نویسنده : حامد صيفي

ورزشی

همان اندازه که خشک کردن ریشه‌ دلالان داروهای غیرمجاز بدنسازی در باشگاه‌ها ضروری است و بارها رسانه‌ها به اين موضوع مهم پرداخته‌اند، مسئله شهريه باشگاه‌ها نيز بسيار حائز اهميت است. موضوعي كه اتفاقا بي ربط با سيستم "دلاليسم" نيست و مي‌طلبد تا مسئولان نظارتي بيشتر به اين امر اهميت دهند.
به گزارش خبرنگار ما، بعد از تعطيلات نوروز يكي از مباحث مهمي كه در حوزه ورزش همدان در فضاي مجازي دست به دست شد، مسئله افزايش خارج از عرف و چشمگير شهريه‌ باشگاه‌هاي ورزشي بود. ماجرا تا حدي به سوژه داغ فضاي مجازي بدل شد كه برخي آن را با عنوان "سالي كه نكوست از بهارش پيداست" به دستگاه ورزش استان ربط دادند.
افزايش شهريه باشگاه‌هاي ورزشي و در مجموع تعرفه‌هاي ثبت‌نامي اين باشگاه‌ها موضوع تازه‌اي نيست كه به آن بپردازيم و قطع به يقين آخرين باري هم نخواهد بود كه اين سوژه را زير ذره‌بين قرار خواهيم داد، اما كمترين توقع نگارنده اين است تا مسئولان يك بار براي هميشه با متخلفان برخوردي قاطع داشته باشند تا ورزشكاران مجبور نباشند با آفتاب تابستان "N" ريال پرداخت كنند و با برف زمستان مبلغي ديگر!
تماس‌هاي مكرر ورزشكاران به‌خصوص بانوان با همدان‌پيام، ما را بر آن داشت تا اين بار ويژه به اين موضوع بپردازيم. زخمِ افزايش تعرفه‌هاي ثبت نامي باشگاه‌ها اين بار اما به طرز عجيبي سر باز كرده و با پا گذاشتن به سال جديد، برخي باشگاه‌ها آنچنان قيمت شهريه‌هاي خود را بالا برده‌اند كه انگار شهر شلوغ شده و قرار هم نيست آب از آب تكان بخورد.

 از افزايش غيرقانوني تا نوبت‌دهي به ورزشكاران
يكي از ورزشكاران به خبرنگار ما گفت: در سال 95 براي ثبت‌نام و كار با دستگاه‌هاي بدنسازي مبلغ 50 هزار تومان پرداخت كردم در صورتي كه در سال جديد اين مبلغ به 70 هزار تومان افزايش يافته است. نكته مهم‌تر اينكه براي گرفتن برنامه تمريني از مربي 15 تا 25 هزار تومان پرداخت مي‌شد اما امسال اين رقم به 30 هزار تومان افزايش يافته است.
وي تصريح كرد: در سال 95 مشكل تايم تمريني وجود نداشت و هر زمان كه مي‌خواستيم در باشگاه حاضر بوديم اما در سال جديد متوليان باشگاه مشخص مي‌كنند كه در چه زماني به باشگاه برويم و حتما بايد در آن تايم تعريف شده براي تمرين در باشگاه حاضر باشيم.
اين ورزشكار در پايان گفت: تعرفه برخي رشته‌ها نيز افزايش يافته كه جاي تامل دارد. مثلا شهريه بادي‌پامپ در سال گذشته 80 هزار تومان بود كه اين رقم در سال جديد به 100 هزار تومان افزايش يافته است.
 روند قانوني برخي باشگاه‌ها
توضيحات فوق يكي از ورزشكاران و چند تن ديگر، مربوط به تعداد انگشت‌شمار باشگاه‌هاي همدان بود كه شهريه‌هاي خود را به طرزي عجيب در سال 96 بالا برده‌اند. در اين ميان هستند باشگاه‌هايي كه "قانونمند" فعاليت خود را ادامه و طبق تعرفه‌هاي ارائه شده از سوي ارگان‌هاي مرتبط همچون ورزش و جوانان، خدمات ارائه مي‌دهند.
گفتني است؛ نرخ تعرفه‌هاي ورزش و جوانان مبلغي حدود 45 تا 50 هزار تومان ماهيانه است و تا وقتي طرح وزارت ورزش و جوانان مبني بر درجه‌بندي باشگاه‌ها به مرحله اجرا در نيايد، تمامي باشگاه‌ها موظف به دريافت شهريه تعريف شده از سوي ورزش و جوانان هستند.
يكي از باشگاه‌داران در اين خصوص به خبرنگار ما گفت: سال گذشته شهريه باشگاه ما براي بدنسازي و كار با دستگاه در 12 جلسه ماهيانه، 40 هزار تومان بود و در سال جديد هم هيچ‌گونه افزايش قيمت در هيچ رشته‌اي نداشته‌ايم.
وي با بيان اينكه ما طبق تعرفه‌هاي تعريف شده از سوي دستگاه ورزش فعاليت مي‌كنيم، ادامه داد: در برخي باشگاه‌ها هزينه فعاليت در 2 رشته به صورت جداگانه محاسبه مي‌شود. براي مثال فعاليت پيلاتس و كار با دستگاه هريك هزينه جداگانه خود را دارد ولي ما در چنين شرايطي هزينه كار با دستگاه را حتي كمتر دريافت مي‌كنيم.
 شنبه سرنوشت‌ساز پيش روي چند باشگاه متخلف
علي رشيدي مسئول بازرسی و پاسخگویی به شکایت‌های اداره ورزش و جوانان همدان به خبرنگار ما گفت: در چند روز اخير گزارشاتي مبني بر تخلف چند باشگاه به ما رسيده و قرار است امروز جلسه‌اي با نماينده سازمان تعزيرات در اين خصوص برگزار كنيم. چيزي كه پيداست اينكه چند باشگاه تخلف و كاري خلاف قانون انجام داده‌اند. وي تصريح كرد: تعرفه‌ها مشخص است و اگر باشگاهي مبلغي بالاتر از تعرفه‌هاي قانوني از ورزشكاران دريافت كند، تخلف كرده و بايد پاسخگو باشد.
رشيدي با بيان اينكه تعرفه‌ها مبلغي بين 45 تا 50 هزار تومان است، ادامه داد: تاكيد مديركل ورزش و جوانان استان همدان بر  درجه‌بندي باشگاه‌هاست، اما تا وقتي باشگاه‌ها درجه بندي نشوند همه موظف به دريافت مبلغ تعيين شده از سوي دستگاه ورزش هستند.
مسئول بازرسی و پاسخگویی به شکایت‌های اداره ورزش و جوانان همدان اضافه کرد: کمیته نظارت بر سلامت اماكن ورزشی اداره کل ورزش و جوانان همدان همواره نحوه فعالیت باشگاه‌ها در سطح استان را با برخورداری از بازرسی‌های مستمر رصد می‌کند.
 نرخ‌هاي سال جديد اول ارديبهشت اعلام مي‌شود
علي ضميري معاون توسعه امور ورزشي اداره كل ورزش و جوانان استان همدان هم درخصوص تخلف چند باشگاه ورزشي گفت: نرخ تعرفه‌ باشگاه‌هاي ورزشي اول ارديبهشت ماه اعلام مي‌شود و تاكنون ما به صورت مكتوب و رسمي هيچ نرخ‌نامه‌اي به بازرسي اعلام نكرده‌ايم. به اين ترتيب اگر باشگاهي قيمت شهريه‌هاي خود در سال جديد را تغيير داده باشد تخلف كرده و با آن برخورد خواهد شد.
وي خاطرنشان كرد: چند باشگاه ورزشي تخلف كرده‌اند و گزارشاتي كه به ما رسيده قابل پيگيري است. ما با باشگاه‌هاي متخلف برخورد قاطع و حتي تعدادي از آنها را پلمپ خواهيم كرد. در اين خصوص نهايت همكاري را با سازمان تعزيرات و صنعت و معدن خواهيم داشت و نامه‎نگاري لازم هم با حراست اداره كل ورزش و کمیته نظارت بر سلامت اماكن ورزشی صورت گرفته است.
 حرف آخر
هيچكس با سلامت، تندرستي و اصل ورزش مخالف نيست و قطع به يقين فعاليت زياد باشگاه‌هاي ورزشي كه هر روزه به تعدادشان افزوده مي‌شود را بايد به فال نيك گرفت، اما انتظار اين است كه قانون در نقطه نقطه شهر و استان به صورت يكسان اجرا شود و اگر هر فرد يا مجموعه‌اي پا فراتر از قاون گذاشت با آن قاطعانه برخورد شود. چراكه چنين تخلفاتي، در روزگاري كه اوضاع اقتصادي مردم آنچنان كه بايد مناسب نيست، نتايج جبران‌ناپذيري چون "ورزش‌ زدگي" افراد را در پي خواهد داشت.
اميدواريم از اين پس باشگاه‌هاي متخلف اجازه عرض‌اندام نداشته باشند و با نظارت صحيح متوليان، اين‌گونه نباشد كه تخلفات بعد از مدتي به يك "عادت" ناپسند تبديل و دوباره روز از نو باشد و روزي از نو!


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com