بزرگترین مداخله تاریخ بازار نفت در راه است همدان پیام
 
 
شنبه - 3 خرداد 1399 - شماره 3762
 
امروز : دوشنبه ، 5 خرداد 1399

Today : Sun, May 24, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


عید سعید فطر مبارک
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  107224 تاریخ انتشار:  1399-01-17 - 16:14 تعداد بازدید:  114
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

بزرگترین مداخله تاریخ بازار نفت در راه است

اقتصادی

اوپک و متحدانش سرگرم کار روی توافق برای کاهش بی‌سابقه تولید به میزان ۱۰ درصد از عرضه جهانی نفت هستند.

رویترز به نقل از منابع آگاه نوشت: در پی فشارهای دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای متوقف شدن جنگ قیمت میان عربستان سعودی و روسیه، گروه اوپک پلاس قرار است روز دوشنبه نشست فوقالعادهای از طریق وبینار برگزار کند تا اعضای گروه درباره کاهش تولید مذاکره کنند.

وزیر انرژی جمهوری آذربایجان اظهار کرده که دیدار اوپک و متحدانش شامل روسیه قرار است روز دوشنبه ششم آوریل برگزار شود اما جزئیات اندکی درباره تقسیم کاهش تولید میان اعضای این گروه وجود دارد.

دبیرخانه اوپک و شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی در حال هماهنگ کردن این دیدار هستند. هنوز معلوم نیست آیا کشورهای خارج از اوپک پلاس هم به این دیدار دعوت شدهاند.

قیمت‌های نفت با رفتن بیش از 3 میلیارد نفر به قرنطینه در جهان برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا که تقاضا برای نفت را حداکثر ۳۰ میلیون بشکه در روز کاهش داده، از ۶۵ دلار در ابتدای سال به حدود ۲۰ دلار تا اواسط هفته گذشته سقوط کردند.

ترامپ پنجشنبه گذشته اظهار کرد: با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی درباره این موضوع گفتوگو کرده است و آنها موافقت کرده‌اند تولیدشان را حدود ۱۰ میلیون بشکه در روز کاهش دهند.

رئیس جمهور آمریکا اظهار کرد که وی امتیازی به عربستان سعودی و روسیه مانند توافق با کاهش تولید داخلی آمریکا نداده است. با این حال برخی مقامات آمریکایی اعلام کرده‌اند که در قیمتهای فعلی، تولید آمریکا کاهش قابل توجهی پیدا خواهد کرد.

یک منبع آگاه در اوپک اظهار کرد: آمریکا باید از تولید نفت شیل مشارکت کند. روسیه همواره از اینکه کاهش تولید مشترک با اوپک از تولید هزینه بالای نفت شیل آمریکا پشتیبانی کرده، ابراز نارضایتی کرده است.

یک منبع آگاه دیگر در اوپک اظهار کرد که هرگونه کاهش تولید فراتر از ۱۰ میلیون بشکه در روز باید شامل تولیدکنندگان خارج از گروه اوپک پلاس باشد. کشورهایی مانند آمریکا، کانادا، نروژ و برزیل در زمره تولیدکنندگان بزرگی هستند که در این گروه حضور ندارند.

وی همچنین اظهار کرد که آمار نهایی کاهش تولید به مشارکت همه تولیدکنندگان نفت بستگی دارد.

جیسون کنی، نخستوزیر آلبرتای کانادا که بزرگترین منطقه تولیدکننده نفت این کشور است، روز پنجشنبه اعلام کرد که آلبرتا آماده پیوستن به توافق کاهش تولید است.

قیمتهای نفت از رکورد پایین ۲۰ دلار در اوایل هفته گذشته بهبود یافتند و بزرگترین رشد هفتگی تاکنون را رقم زدند اما همچنان با قیمت ۶۶ دلار در پایان سال ۲۰۱۹ فاصله زیادی دارند.

*گزینهای بهجز کاهش تولید وجود ندارد

کاهش تولید نفت با اوپک و متحدانش یا بدون آنها اتفاق خواهد افتاد زیرا سطح مخازن جهانی نفت در آستانه تکمیل شدن است و در نتیجه بسیاری از تولیدکنندگان بهزودی چاره دیگری بهجز تعطیلی چاه‌های نفت نخواهند داشت.

حدود 3 میلیارد نفر در جهان در قرنطینه مانده‌اند تا شیوع ویروس کرونا که تاکنون یک میلیون نفر را آلوده کرده و جان حدود ۵۰ هزار نفر را گرفته است، آهسته شود.

افت شدید تقاضا، قیمت‌های نفت را به پایین‌ترین حد از سال ۲۰۰۲ رسانده و بودجه کشورهای تولیدکننده نفت را تحت فشار قرار داده و ضربه بزرگی به صنعت نفت شیل آمریکا بوده که نمیتواند در قیمتهای پایین رقابت کند. روند نزولی قیمت‌ها با جنگ برای سهم بازار میان عربستان سعودی و روسیه تشدید شده است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com