در بررسی مسائل اجتمـاعي رسانـه‌ها نقش مهمـي دارند همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 2 خرداد 1398 - شماره 3480
 
امروز : جمعه ، 3 خرداد 1398

Today : Fri, May 24, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  91400 تاریخ انتشار:  1397-12-23 - 10:23 تعداد بازدید:  60
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

در بررسی مسائل اجتمـاعي رسانـه‌ها نقش مهمـي دارند

اخبار
 جلسه کارگروه تخصصي امور اجتماعي و فرهنگي استان روز گذشته با هدف بررسي وضعيت استفاده از فضاي مجازي و تأثيرات اجتماعي و فرهنگي آن در استان برگزار شد.
معاون سياسي امنيتي اجتماعي استانداري در اين جلسه گفت: مسائل اجتماعي کار بسيار سنگين و پيچيده‌اي است و از مسائل مهمي هستند که بايد به صورت کارشناسانه و همه جانبه بررسي شوند تا به نتيجه مطلوب دست پيدا کنيم.
مصطفي آزادبخت افزود: مسائل اجتماعي از پيچيدگي و حساسيت خاصي برخوردار هستند و در اين زمينه نقش رسانه نقش مهمي است و بايد در انتقال مطالب مثبت نقش مهمي را ايفا کنند چرا که تأثيرگذاري آنها در جامعه بيشتر است.
وي بيان کرد: فضاي مجازي بستري براي استفاده مثبت و منفي معمولاً بیش ترین آسیب در زمينه منفي فضاي مجازي متوجه کشورهاي جهان سوم است و کشورهاي پيشرفته در زمينه مسائل علمي هدايت مي‌شوند.
معاون سياسي امنيتي اجتماعي استانداري خاطرنشان کرد: به اعتقاد بنده ما سرمايه لازم را در زمينه ديني در اختيار داريم و اگر با دستورات دين آشنايي کافي داشته باشيم به طور يقين بهترين بازدهي را مي‌توانيم در جامعه شاهد باشيم.
آزادبخت گفت: ما در راستاي مسائل اجتماعي بايد از خود فرد شروع کنيم فردي که خود ساخته است مي‌تواند بر خانواده تأثيرگذار باشد و خانواده نيز به نوبه خود در اجتماع تأثيرگذار است.
وي در ادامه در خصوص مباحث راهنمايي و رانندگي افزود: پيش‌ترين آمار تصادف در استان ناشي از مشکل فرهنگي مي‌باشد و بايد در اين زمينه فرهنگ‌سازي به صورت مستمر و با استفاده از روش نو صورت گيرد.
معاون سياسي امنيتي اجتماعي استانداري در پايان افزود: اگر بتوانيم اندوخته‌هاي علمي دانشگاه را با واقعيت‌هاي جامعه تطبيق دهيم و در جامعه آن را جاري کنيم قطعاً مي‌توانيم اثرات مثبت آن را مشاهده کنيم.
در ادامه عضو هيأت علمي دانشگاه بوعلي در خصوص تعريف فضاي مجازي گفت: فضای مجازی محيطي است که افراد با يکديگر ارتباط برقرار مي‌کنند و در آن حوزه به وسيله يک سري فناوري‌هاي اينترنتي به فعاليت مشغول هستند.
مريم پورجمشيدي افزود: دو حقيقت در خصوص فضاي مجازي مسلم است اول اين که دنياي فضاي مجازي در کنار دنياي واقعي موجوديت پيدا کرده و دوم اين که اين دنيا به سرعت در حال پيشرفت است و در تمام ابعاد اجتماعي،فرهنگي و سياسي نفوذ يافته است.
وي بيان کرد: در پژوهش انجام شده در خصوص فضاي مجازي ما شاهد يکسري نتايج مثبت و يکسري نتايج منفي بوده‌ايم.
پورجمشيدي گفت: اگر چه به نظر مي‌رسد استفاده مردم از فضاي مجازي براي برقراري ارتباط است اما کاربرد آن فراتر از ارتباط مي‌باشد و به عنوان ابزاري براي تحقق اهداف به کار مي‌رود.
عضو هيأت علمي دانشگاه بوعلي در خصوص ضريب نفوذ اينترنت بيان کرد: 1/59  درصداز کارورزان اينترنت  جهان در ايران هستند که اين آمار در سال 2000 تا 2016، 32/8  درصدبوده است.
پورجمشيدی در خصوص  نتايج  این پژوهش افزود: بحران هويت، کاهش اعتماد در روابط اجتماعي ،نقض حريم خصوصي و گرايش به مواد مخدر و کارآفريني از جمله نتايجي بود که در پژوهش به آن دست يافتيم.
وي با توجه به نتايج پژوهش بيان کرد: اکنون سوال اصلي اين است که تأثيرات فضاي مجازي بر شهروندان همدان در پس سياسي، فرهنگي و اجتماعي بر چه صورت است؟
پور جمشيدي افزود: در پس فرهنگي، انسجام خانواده، سبک زندگي، باور زندگی و همگرايي فرهنگي مورد بررسي قرار گرفت که در زمينه انسجام خانواده، باور زندگي تأثيرات منفي را شاهد بوديم و در زمينه آگاهي فرهنگي تأثير مثبت را شاهد بوديم.
وي گفت: در پس اجتماعي که شامل اخلاق اجتماعي، سلامت اجتماعي و آگاهي شهروندان، مسئوليت پذيري و تقابل سنت و مدرن است مسئوليت پذيري اجتماعي، هميشگي ملي و اخلاقي اجتماعي تأثير فضاي مجازي مثبت بوده است اما در معقوله سلامت اجتماعي، امنيت و آگاهي شهروندان شاهد تأثير منفي اين فضا بوديم.
پورجمشيدی بيان کرد: به عبارتي به طور کلي فضاي مجازي در تمام ابعاد سياسي مثبت بوده است.
وي خاطرنشان کرد: براي پیشبرد تأثيرات مثبت در فضاي مجازي و کاهش اثرات منفي آن بايد برنامه ارتقا سواد رسانه‌اي که تمام ابعاد را تحت تأثير قرار مي‌دهد تدوين شود.
در ادامه رئيس اداره آموزش و فرهنگ ترافيک پليس راهور استان همدان در خصوص کاهش تصادفات گفت: خوشبختانه روند کاهش تصادفات ادامه داشته و امسال استان همدان چه در حوزه درون شهري و برون شهري موفق شد رتبه برتر کشور را به دست آورد.
جواد حسيني افزود: اقدامات پليس راهنمايي و رانندگي استان همدان در بحث فرهنگ‌سازي رانندگي صحیح اقدامات خوبي انجام داده است.
وي گفت: عامل اصلي ترافيک استفاده خانواده‌هاي ايراني از خودروهاي شخصي (عمدتاً تک سرنشين است که بايد در زمينه فرهنگ‌سازي استفاده از وسايل نقليه عمومي صدا وسيما و رسانه‌ها و همچنين مسئولان قدم‌هاي پررنگي بردارند.)
حسيني بيان کرد: از اقدامات خوب و قابل توجه پليس راهنمايي و رانندگي فرهنگ‌سازي است و در اين زمينه قدم‌هاي بزرگي را برداشته‌‌ايم.
وي افزود: از ابتداي سال جاري 85 بند در سطح شهر همدان در جهت فرهنگ سازي و آموزش توسط راهنمايي و رانندگي نصب شده است.
حسيني ادامه داد: در مقاطع دبيرستان و راهنمايي نيز بحث تشريع خطرات رانندگي به صورت غيراصولي از جمله موتور سيکلت را داشته‌ايم.
وي بيان کرد: در تصادفات شهري بين 5 تا 7 درصد خودروي سنگين نقش آفرين است که اين ميزان غير از اتوبوس و ميني‌بوس است که به دليل وزن بالاي اين خودروهاشدت برخورد جراحت‌ها هم افزايش مي‌يابد.
 

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com