سکوت علیصـدر شکسته می‌شود همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 8 خرداد 1399 - شماره 3765
 
امروز : جمعه ، 9 خرداد 1399

Today : Fri, May 29, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  108639 تاریخ انتشار:  1399-02-30 - 08:23 تعداد بازدید:  144
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

با حفظ رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی
سکوت علیصـدر شکسته می‌شود

نویسنده : مریم مقدم

گردشگری


 بنابر آخرین تصمیمات در ستاد ملی مقابله با کرونا فعالیت تأسیسات و اماکن گردشگری از سر گرفته می‌شود. در این میان براساس آخرین مصوبات این ستاد مقرر شده است غار شگفت‌انگیز علیصدر پذیرای گردشگران ورودی به منطقه باشد. اما برای این مهم الویت حفظ فاصله هوشمند و رعایت پروتکل‌های جدی بهداشتی است.
تفاوت حضور گردشگر در غار علیصدر پس از 4 ماه نسبت به گذشته این است که تبلیغی در راستای سفر به این جاذبه گردشگری انجام نخواهد شد اما متولیان امور گردشگری در علیصدر موظف هستند پذیرش گردشگران را در آنجا انجام داده و خدمات بهداشتی گردشگری را به آنها ارائه دهند.
 بازگشت تدریجی فعالیت
به گردشگری
بازگشت تدریجی تأسیسات و اماکن گردشگری به چرخه فعالیت خبری است که در یکی 2 هفته اخیر تیتر رسانه‌ها بود در این میان استان همدان که در سال‌های پیش رو توانسته بود جایگاه مطلوبی بین مقاصد گردشگری داخلی پیدا کند با شیوع ویروس کرونا آسیب‌های متعددی را متحمل شد.
بین جاذبه‌های گردشگری غرب کشور غار شگفت‌انگیز علیصدر تافته‌ای جدا بافته‌ است. سال‌های سال است وزنه سنگین بالا رفتن آمار گردشگری استان و نقطه تأثیرگذار بر اقتصاد محلی، جذب گردشگران با هدف بازدید از این جاذبه شاخص است، اما حالا بیش از هر بخش دیگری بین تأسیسات و جاذبه‌های گردشگری این غار علیصدر است که صدمات وارده از ویروس کرونا را متحمل می‌شود.
از اواخر بهمن‌ماه سال 1398 تا امروز سی‌ام اردیبهشت ماه 1399 که به‌عنوان پیک پذیرش گردشگر در این منطقه محسوب می‌شود غار علیصدر روزهای بی‌مسافر را پشت سر گذاشت این مجموعه گردشگری به دلیل جذب توریست و درآمدزایی تا به امروز توانسته است نقطه عطفی بین جاذبه‌های استان باشد.
این شرایط بیانگر آن است که تعطیلی طولانی‌مدت غار می‌تواند بیشتر از آنکه تصور ‌شود حال و هوای گردشگری همدان ابری بماند.
 اما حالا خبر می‌رسد همین روزها فعالیت به اجبار تعطیل شده این بخش گردشگری دوباره از سر گرفته می‌شود. در زمینه چگونگی برنامه‌های پیش‌رو در این حوزه گفت‌وگویی با معاون عمرانی استاندار همدان انجام دادیم.
 حفظ فاصله هوشمند
و رعایت پروتکل بهداشتی
معاون عمرانی استاندار و سخنگوی ستاد مقابله با کرونا  در زمینه چگونگی روند بازگشت فعالیت به این جاذبه گردشگری عنوان کرد: در ستاد ملی مقابله با کرونا تصمیماتی پیرامون این مهم اتخاذ شده است مبنی بر آنکه براساس پروتکل‌های مشخص شده از سوی دانشگاه علوم پزشکی که با همکاری شرکت سیاحتی علیصدر مدون شده است قرار است در روزهای پیش‌رو غار علیصدر به پذیرش مراجعات با هدف گردشگری اقدام کند.
 محمودرضا عراقی گفت: پروتکل‌های مدون شده براساس حفظ سلامت پرسنل خدمات‌‌ده به گردشگران و مسافران علیصدر قرار است به این گونه عمل کنند که با توجه به لزوم اجرای مصوبات و اهتمام به اجرای آنها دستگاه‌های ناظر همچنان نظارت جدی خود را به این منطقه اعمال نمایند تا کاهش زنجیره انتقال بیماری مدیریت و شرایط به سمت بهبودی در این جاذبه گردشگری پیش رود.
وی گفت: در بازگشایی و از سرگیری فعالیت صنوف و کسبه توجه به پروتکل‌های بهداشتی و رعایت فاصله‌گذاری هوشمند بسیار مهم است، البته در این زمینه مصوب شده است رسانه‌های عمومی و فضای مجازی در ترغیب مردم به رعایت موارد مذکور و بهداشت فردی اقدام نماید. عراقی همچنین عنوان کرد: فعالیت مراکز تفریحی گنجنامه و غار علیصدر با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله هوشمند اجتماعی به نحوی که تراکم جمعیتی کنترل و از شیوع بیماری جلوگیری شود با نظارت دستگاه‌های نظارتی و تدبیر مؤثر مدیریت این مراکز بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا بلامانع است.
عراقی عنوان کرد: با توجه به در پیش‌رو بودن تعطیلات عید فطر و احتمال مسافرت و حضور مردم در مراکز تفریحی همچنان که تبلیغات باید به سمتی باشد که مردم را به ماندن در خانه دعوت می‌کنیم اما ضرورت دارد تمامی دستگاه‌های خدمات‌رسان استان آمادگی لازم را در این زمینه داشته باشند.
وی تأکید کرد: در این راستا جایز نیست تبلیغات گسترده برای جذب گردشگری انجام شود، زیرا همچنان شرایط موجود بیانگر آن است ترغیب به حفظ سلامت خانواده‌ها با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و ماندن در خانه یکی از اولویت‌های برنامه‌ریزان حوزه گردشگری است.
وی به بازگشایی دوباره رستوران‌ها اشاره کرد و گفت: با حفظ دستورالعمل‌های ابلاغ شده بهداشتی این مراکز بار دیگری می‌توانند فعالیت خود را از سر گیرند.
معاون عمرانی استاندار به اهمیت اقامت گردشگران ورودی در اماکن سربسته و دارای مدیریت همچون هتل‌ها و میهمان‌پذیرها اشاره کرد و گفت: مصوب شده است در شهرهای استان همدان از برپا شدن هرگونه چادر مسافرتی به‌منظور حفظ سلامت مسافران و همشهریان جلوگیری شود این مهم قرار است در مبادی ورودی شهرها به مسافران به صورت جدی و تأثیرگذار اطلاع‌رسانی شود.
عراقی به جدی بودن خطر شیوع ویروس کرونا همچنان تأکید کرد و گفت: مردم باید الگوی رفتاری خود را بنابر شرایط موجود تغییر دهند، حفظ فاصله هوشمند و رعایت جدی پروتکل‌های بهداشتی همچنان ضروری است اما نمی‌توان بر این اساس فعالیت اقتصادی و کسب و کار را تعطیل کرد بلکه لازمه حفظ سلامت جامعه توجه به توصیه‌هایی است که کارشناسان بهداشت و درمان و مسئولان مرتبط اعلام می‌کنند.
براساس گفته‌های این مقام مسئول پیش‌بینی می‌شود بخش‌های متعدد گردشگری نیز در استان همدان همچون دیگر استان‌های کشور به صورت گسترده‌تری فعالیت خود را از سر گیرد.
از آنجا که این صنعت نوپا جدی‌ترین آسیب را در روزهای کرونایی در عرصه ملی و بین‌المللی به خود دید حالا متولیان امور گردشگری لازم است با دستورالعمل‌هایی به‌روزتر و رعایت پروتکل‌های بهداشتی که متولی حفظ سلامت جامعه است پای کار بیایند تا حال نامساعد گردشگری را بهبود بخشند.بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com