مردي که درخت مي‌کارد همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 2 خرداد 1398 - شماره 3480
 
امروز : جمعه ، 3 خرداد 1398

Today : Fri, May 24, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  91311 تاریخ انتشار:  1397-12-19 - 06:00 تعداد بازدید:  260
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

مردي که درخت مي‌کارد

نویسنده : مهدي ناصر‌نژاد

فرهنگی

ما ايراني‌ها يک بيت شعر گونه و بسيار ساده و پرنغز بلديم که در اذهان عامه به يک ضرب‌المثل تبديل شده است همان که مي‌گويد، (ديگران کاشتند و ما خورديم، ما مي‌کاريم تا ديگران بخورند) و واقعاً نه تنها باغبان‌هاي پير و آينده‌نگر، بلکه هر ايراني با خرد و نيک‌نفس که در عالم باغباني و کشت و زرع، با غرس انواع نهال‌هاي مثمر و غير مثمر، ايران چهار فصل و زيبا را براي ما به يادگار گذاشتند، دانسته و مي‌دانند که ريشه حيات و بقاي انسان در گرو سبزينه‌ها و شکوفه‌هاي هزار رنگ دار و درخت و سبزه‌زار است.
پرويز ملک‌زاده از جمله گنجينه نسل‌هاي حاضر در همدان و بلکه نقاطي از دنياست که با نهال و پيوند و درخت و طبيعت زيبا همزيستي ديرينه و پيدا و نهاني دارد.
او مردي علاقه‌مند و خوش‌ذوق و تحصيلکرده و با تجربه‌اي است که عمرش را و بلکه دار و ندارش را براي رويش و شکوفه يک پيوند نهالي به نهال ديگر گذاشته است. و به جايي رسيده است که اهل انصاف و حق‌شناسي هم بايد براي او لقب عالم باغباني قائل باشند.
ملک‌زاده در کار باغ و نهال و توليد ميوه‌هاي رنگارنگ و کم‌نظير چه آن زمان که در يک خانه 200 متري زندگي مي‌کرد و حياط و راه‌پله و پشت‌بام و نورگير خانه‌اش را به يک گلخانه تماشايي و بي‌بديل از انواع درخت‌هاي گرمسيري و سردسيري تبديل کرده بود و چه حالا که قطعه زميني سنگلاخي و بي‌رمق در گوشه‌اي از کوهستان الوند را به فضاي دلگشايي از يک باغ نمونه درآورده است، نزد کارشناسان و خبرگان باغباني شهرت دارد و او را حتي محققان و دانشمندان علم باغباني در چند کشور اروپايي و آسيايي خوب مي‌شناسند و به علم  و اعجاز او در اين حوزه قابل تنفس احترام مي‌گذارند.
حيف بود در روز درختکاري به ياد او نباشيم و مردي را که از بيخ و سنگ و سنگ‌پاره نهال مي‌روياند و بدون يک ذره کود شيميايي و يا قطره‌اي سم آفت‌کش بيش از 50 نوع ميوه گرمسيري و سردسيري در کوهستان الوند به عمل آورده است، در اين روز به حاشيه بسپاريم. هر چند که خوشبختانه مسئولان هم قدرشناس او هستند و به همين مناسبت توسط اداره کل منابع طبيعي استان از او تجليل درخوري به جاي آورده شد و انصافاً که حق را ادا کردند.
همين باغبان و محقق توانمند در گفت‌وگو با خبرنگار همدان‌پيام براي ارزش‌گذاري به درخت و حفظ محيط زيست، توصيه‌هاي خوبي دارد و جان کلام او اين است که فقط فضاي سبز موجود در همدان و استان همدان و پاسداري از اين سرمايه ملي به مراتب ارزان‌تر و و مقرون به صرفه‌تر از سرمايه‌گذاري براي کاشت و پرورش يک نهال تازه است.
البته ملک‌زاده اين توصيه را نيز دارد که اين نسل و نسل‌هاي آينده تا مي‌توانند به تعداد جمعيت خود روي کره زمين نهال بکارند و توسعه بدهند وليکن اعتقاد دارد چنانچه استفاده بي‌محابا و بي‌رويه از کودهاي شيميايي و سم‌هاي آفت‌کش در باغ‌ها را حداقل به صفر برسانيم، نه تنها حيات درخت بلکه حيات بشر از مرگ تدريجي نجات خواهد يافت او با توجه به اين نکته که رمز و دوام و باروري مثال‌زدني انواع درخت ميوه در باغ او همزيستي ارگانيک با طبيعت همدان مي‌باشد، تأکيد دارد، دليل سرمازدگي و ضعف شديد باغ و مزارع و کشتزارهاي امروزي در برابر سرما و آفت، اعتماد بي‌مطالعه و بي‌تجربه به کودهاي شيميايي و آفت‌کش‌هاست در صورتي که نگهداري و پرورش ارگانيک کشت و زرع، ضامن دوام و بقاي شکوفه و گل و درخت در برابر آسيب‌هاي طبيعي و بيماري‌هاي غيرقابل پيش‌بيني و پيشگيري مي‌باشد.
آقاي پرويز ملک زاده يک توصيه هم به مسئولان و مديران شهري براي توسعه فضاي سبز شهرها دارد و مي‌گويد، طبيعت و اقليم همدان سازگاري خوبي با درخت چنار در بوستان‌ها و کناره معابر عمومي دارد و کاشت نهال چنار با توجه به مقاومت آن برابر کم‌آبي در اين شرايط بسيار عقلاني مي‌باشد.
وي همچنين توصيه مي‌کند براي توسعه فضاي سبز مکان‌هايي نظير باغ‌بهشت همدان نيز بسيار مناسب کشت نهال چنار در حاشيه معابر و خيابان‌هاي پرتعداد اين مکان پر رفت و آمد در حاشيه شهر مي‌باشد.
 


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com