1399-10-171399-10-27bool(false) گشت بهداشتـی در خیابان‌های همـدان همدان پیام
 
 
شنبه - 27 دي 1399 - شماره 3952
 
امروز : شنبه ، 27 دي 1399

Today : Sat, January 16, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
logo-samandehi
 
کد مطلب:  110725 تاریخ انتشار:  1399-05-11 - 10:20 تعداد بازدید:  91
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

گشت بهداشتـی در خیابان‌های همـدان

اجتماعی

 از زمان ابتدای شیوع ویروس کرونا در جهان، سازمان بهداشت جهانی، فعالان و مسئولان عرصه سلامت در سراسر جهان به بررسی ویروس و تدوین پروتکل‌هایی برای مهار آن آغاز کردند. در همان ابتدای شیوع این ویروس، توصیه به استفاده از ماسک نیز در کنار سایر شیوه‌نامه‌های بهداشتی برای مهار ویروس کرونا مطرح شد.
در ابتدا استفاده از ماسک در کشور ما با حواشی متعددی از جمله کمبود، احتکار و گرانفروشی همراه بود و حتی در مقطعی برخی مسئولان وزارت بهداشت معتقد بودند که استفاده از ماسک ضرورتی ندارد.
با تمام این اوصاف، ماسک زدن جزو بهترین روش‌های کنترل این ویروس در جهان شناخته شده است و از روز ۱۵ تیرماه، ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا استفاده از ماسک در مکان‌های عمومی را لازم و ضروری دانست و پس از اعلام این تصمیم، استفاده از ماسک توسط مردم رشد چشمگیری داشت.
هنگام تردد در سطح شهر مشاهده می‌کنیم که بیشتر مردم، ماسک به صورت دارند و حتی رئیس دانشگاه علوم پزشکی ابن سینای همدان هم در یکی از جلسات ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای استان مطرح کرد که ۷۱ در صد مردم همدان از ماسک استفاده می‌کنند.
«آنیتا» نوجوان ۱۵ ساله‌ای است که به‌همراه دوست خود در یکی از برج‌های تجاری همدان درحال گشت و گذار بود. او درباره رعایت پروتکل‌های بهداشتی به ایسنا گفت: از زمانی که مدرسه‌ها تعطیل شد تا ۲ ماه جز در موارد خیلی ضروری از خانه خارج نشدم تا به کرونا مبتلا نشوم اما دیگر خسته شدم. من به تفریح احتیاج دارم. اگر خود را قرنطینه کنم به جای کرونا از افسردگی می‌میرم. از ماسک استفاده می‌کنم و دستکش نمی پوشم اما به‌صورت مرتب دست‌های خود را ضدعفونی کرده و سعی می‌کنم اصول بهداشتی را رعایت کنم تا مشکلی پیش نیاید.
«نازنین» جوانی ۳۲ ساله بوده و برای خرید به مرکز شهر آمده است نیز گفت: فقط برای خریدهای ضروری از خانه خارج می‌شوم و سعی می‌کنم تمام نکات بهداشتی مانند ماسک زدن، پوشیدن دستکش و فاصله اجتماعی را رعایت کنم تا مشکلی برای فرزندانم پیش نیاید.
آقای میانسالی در یکی از پاساژهای همدان به‌همراه خانواده خود درحال خرید بودند، این آقا از ماسک فیلتردار استفاده کرده بود. او اظهار کرد: از آنجایی که بیماری دیابت دارم از ماسک فیلتردار استفاده می‌کنم تا مشکلی پیش نیاید و سلامت خودم به خطر نیفتد؛ زیرا شنیده‌ام ویروس کرونا می‌تواند خطرناک باشد، فاصله اجتماعی را هم رعایت می‌کنم اما دستکش نمی‌پوشم.
یک پسر جوان درحالی‌که بر روی مبلمان یکی از خیابان‌های مرکزی شهر نشسته، از ماسک و دستکش استفاده نکرده بود. او دلیل کار خود را چنین توجیه کرد: من کرونا نمی‌گیرم، بدنم قوی است.
خانم مسنی در بازار قدیمی همدان درحال خرید بود. او دستکش و ماسک پارچه‌ای استفاده کرده و درباره آنها گفت: ابتدا فکر می‌کردم فقط باید از ماسک‌های یکبار مصرف استفاده کنم و چون هنگام استفاده از آنها حس می‌کردم بوی بدی می‌دهد، برایم سخت بود اما بعد در تلویزیون دیدم که می‌شود از ماسک پارچه‌ای هم استفاده کرد، از آن موقع این ماسک را برای خودم با پارچه نو‌ای که داشتم، دوختم و پس از هربار استفاده آن را می‌شویم و جلوی آفتاب پهن می‌کنم.
با یک مشاهده کلی می‌شود به این نتیجه رسید که پسران جوان کمترین میزان و دختران و زنان جزو کسانی هستند که بیشترین استفاده از ماسک در همدان را دارند.
درباره نوع ماسک مورد استفاده، ماسک‌های پارچه‌ای و یکبار مصرف معمولی بیشترین استفاده توسط مردم را دارند و کمتر کسی از ماسک فیلتردار استفاده می‌کند، البته باید این نکته را هم یادآور شد که مسئولان دانشگاه علوم پزشکی همدان گفته‌اند خوب نیست که مردم از ماسک فیلتردار استفاده کنند.
متأسفانه مردم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی به همان ماسک اکتفا کرده‌اند. کمتر کسی دستکش به دست کرده و فاصله‌گذاری اجتماعی را هم رعایت می‌کند. حتی مشاهده شده گروهی در پیاده‌راه بوعلی اقدام به انجام حرکات نمایشی کرده و مردم بدون رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی برای تماشای حرکات آنها تجمع کرده بودند.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com