آنچه شيريني عفو گسترده را دو چندان مي‌کند همدان پیام
 
 
پنجشنبه - 2 خرداد 1398 - شماره 3480
 
امروز : جمعه ، 3 خرداد 1398

Today : Fri, May 24, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  91386 تاریخ انتشار:  1397-12-23 - 09:50 تعداد بازدید:  86
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

استمداد تعدادي از خانواده‌هاي زندانيان از رياست کل دادگستري
آنچه شيريني عفو گسترده را دو چندان مي‌کند

اجتماعی
مقارن با چهلمين سالروز پيروزي انقلاب شکوهمند اسلامي، در اقدامي کم سابقه، عضو گسترده‌اي شامل حال بخش قابل توجهی از زندانیان کشور شد؛ تا جایی که فراتر از پيش‌بيني‌هاي قبلي، حدود 50 هزار زنداني واجد شرايط در سراسر کشور، آزاد شده و به آغوش خانواده‌هاي خود بازگشتند و نزدیک به 30 هزار نفر نيز مشمول تخفيف و کاهش مجازات‌هاي خود شدند.
اين ارقام با توجه به آمار حدوداً 240 تا 250 هزار نفري زندانيان، قابل توجه و چشمگير است؛ به ويژه اينکه تعدادي از زندانياني که مشمول اين عضو گسترده نشده‌اند، داراي شاکيان خصوصي هستند که اگر رضايت آنها را جلب يا جبران ضرر و زيان کنند، آنها نيز آزاد شده يا مشمول تخفيف‌هاي پيش‌بيني شده مي‌شوند.
در اين ميان، اما هستند کساني که به هر علت، مرتکب جرم «حمل» يا «نگهداري» مواد مخدر در اوزان بسيار کم (زير صد گرم) شده‌اند و البته به مجازات‌هاي سنگيني نظير 25 تا 30 سال حبس، محکوم شده‌اند.
 پر واضح است که ارتکاب جرائم مربوط به مواد مخدر که بنيان خانواده‌ها و هويت و انسانيت آحاد جامعه به ويژه جوانان را نشانه گرفته، حتي در کوچکترين اندازه هم، قابل چشم‌پوشي نيست و کسي از اين افراد، دفاع بي‌جا نمي‌کند.
اما نکته آنجا است که سال گذشته، با اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر و الحاق ماده 45 به آن توسط نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، «حمل يا نگهداري هروئين و مواد مخدر صنعتي نظير شيشه» در بار اول تا سقف «سه کيلو گرم» از مجازات «اعدام» معاف گرديد و البته مجازات‌هاي سنگين درجه اول (25 سال به بالا)، جايگزين «اعدام» در اين موارد شد.
حال با گذشت بيش از يکسال از اجراي اين ماده قانوني الحاقي، شاهد صدور احکام حبس 25 تا 30 سال براي مجرماني هستيم که به صورت انبوه و کيلويي، مواد مخدر مذکور را «حمل» يا «نگهداري» کرده‌اند، حال آنکه تعداد قابل توجهي در زندان‌ها هستند که ميزان مواد مخدر مکشوفه از آنها، اندک و حتي بعضاً زير 100 گرم و زير 50 گرم مي‌باشد، اما به 25 تا 30 سال حبس، محکوم شده‌اند.
اين «بي‌تناسبي» و «ناهمگوني» بين احکام صادره، از نظر حقوقي و قضايي هم، جاي بحث دارد و به نظر مي‌رسد بتوان با صدور بخشنامه و آيين‌نامه يا صدور «رأي وحدت رويه»، مقياس و معياري را معين نمود تا ضمن تضمين مجازات قانوني همه مجرمان، «تناسبي عادلانه» برقرار گردد و اينگونه نباشد که مجرمان خرد و کلان، هر دو دسته، به يک چوب رانده و تأديب شوند.
اين اقدام که البته در صورت اجرا، بايد شامل حال زندانيان خرد و سابقه اول که تنبيه و اصلاح شده باشند، شود، مي‌تواند ضمن اينکه فرصتي مجدد براي جبران گذشته به اين دسته از افراد محسوب گردد، شيريني عفو گسترده چهلمين سال پيروزي انقلاب اسلامي را دو چندان و تکميل نمايد.
بديهي است هر گونه اقدام کارشناسي در اين زمينه با سياست‌هاي کلي نظام و اهداف قوه قضائيه نظير افزايش تأثير اقدامات اصلاحي و تربيتي براي زندانيان، استقرار و گسترش عدالت قضايي، کاهش جمعيت کيفري و خلوت‌تر شدن زندان‌ها، همخوان و هم راستا خواهد بود.
 
مرخصی نوروز زندانیان تا قبل از عید انجام می‌شود
با تمهیدات دادگستری همدان مرخصی زندانیان برای نوروز98 یک روزه انجام می‌شود و هیچ جای نگرانی برای خانواده‌ها نیست. دادستان همدان با اعلام این خبر گفت: با توجه به تدابیر اندیشیده شده و قوانین لازم در این خصوص هر کس مستحق مرخصی باشد می‌تواند مرخصی برود و قطعا این موضوع تا ذقبل از عید به اطلاع خانواده زندانیان خواهد رسید.کامران حمزه با اشاره به اینکه قرار نیست هر کس که سال گذشته به مرخصی رفته حتما امسال هم بتواند به این مرخصی برود افزود: در این خصوص افراد مشخص شده‌اند و هیچ جای نگرانی وجود ندارد  
دادستان همدان در ادامه در خصوص عفو گسترده زندانیان به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به دستور مقام معظم رهبری گفت: آزادی زندانیان مشمول عفو رهبری از 22 بهمن ماه در همدان در حال انجام است و با توجه به اینکه روند بررسی پرونده‌ها قطعا طولانی خواهد بود لذا باید تا اجرای کامل ان صبر کرد.حمزه اظهار کرد:عفو رهبری مربوط به بیشتر جرایم می‌شود اما جرایمی چون قتل، اسیدپاشی، تجاوز به عنف، قاچاق مواد مخدر، قاچاق اسلحه، آدم ربایی،جرایم خشن و ... نمی‌شود.
وی ادامه داد: برای این عفو هم شرایطی در نظر گرفته شده است که با رعایت آن اقدام خواهد شد.
 2 هزار و 976 زندانی همدان مشمول عفو رهبری شدند
مدیرکل زندان‌های همدان گفت: 2 هزار و 976 زندانی تاکنون مشمول بخشنامه عفو گسترده رهبر معظم انقلاب قرار گرفتند.
پژمان پروین بیان کرد: با اجرای بخشنامه عفو گسترده زندانیان که در پی موافقت رهبر معظم انقلاب با پیشنهاد رئيس قوه قضاییه در استان‌های سراسر کشور به اجرا در آمد ، در زندان های استان همدان نیز بخش زیادی از مددجویان مشمول این بخشنامه شدند.
وی گفت: از 2 هزار و 976 زندانی یک هزار و 729 تن آزاد و به آغوش خانواده بازگشتند و یک هزار و 247 تن نیز تخفیف مجازات گرفتند.
پروین با بیان اینکه حدود 50 درصد زندانیان همدان مشمول این بخشنامه شدند از همراهی و همکاری مراجع قضایی این استان و پیگیری شبانه‌روزی روسای زندان‌ها، مسئولان اجرای احکام و مددکاران قدردانی کرد.
 
استمداد تعدادي از خانواده‌هاي زندانيان از رياست کل دادگستري 
 ايام نوروز در پيش است و کمتر از ده روز به آغاز سال نو مانده و چشم انتظار عزيزانمان هستيم که هر يک براي خطاهاي عمد يا غيرعمدي که مرتکب شده‌اند، در زندان به سر مي‌برند.
بر خلاف‌ سال‌هاي قبل که از اوايل اسفند ماه، زندانيان واجد شرايط، در تب و تاب «مرخصي ويژه نوروز» بودند، اما ظاهراً  امسال تا اين تاريخ، خبري در اين زمينه نيست و احتمال عدم اعطاي مرخصي نوروز، همه ما به ويژه کودکان معصوم و چشم‌انتظارمان را نگران و نااميد کرده است.
در اين اوضاع نابسامان، که غالباً به علت مشکلات حاد مالي حتي در تأمين مايحتاج اوليه و سور و سات معمولي عيد، شرمنده کودکانمان هستيم، استدعا داريم شما با رفع مشکلات موجود در زمينه اعطاي مرخصي ويژه نوروز به زندانيان واجد شرايط، کمک کنيد تا لااقل در اين ايام شادي، در کنار پدران، فرزندان و برادران خود باشيم.
بديهي است که فرصت، بسيار کم است و شايد افرادي که براي نخستين بار قصد استفاده از مرخصي را دارند، در زمينه انجام تشريفات لازم مخصوصاً بازداشت وثيقه لازم، با ضيق وقت و ازدحام مواجه شوند.
اما يقيناً تدبير حضرتعالي و ديگر عزيزان مسئول و کار جهادي و افزايش زمان کاري در چند روز آخر سال و ارائه خدمات در پساز ظهرها (علاوه بر وقت اداري) ، دلهاي بسياري از خانواده‌ها را شاد خواهد کرد، متأسفانه شايع شده اگر فرجي حاصل شود، فقط شامل حال کساني است که قبلاً به مرخصي مي‌رفته‌اند و از قبل، وثيقه‌هاي خود را بازداشت کرده‌اند و ممکن است به جاماندگان، پس از عيد نوروز، مرخصي اعطا شود. حال اينکه بسياري از زندانيان، واجد شرايط جهت استفاده از مرخصي نروزي هستند که نيازمند رأفت و لطف اسلامي و انساني و اقدام عامل نوع‌دوستانه شما مي‌باشند.
پر واضح است موکول کردن اعطاي مرخصي‌ها به پس از عيد نوروز، عملاً از 20-15 فروردين ماه ممکن خواهد بود و اين، کام تلخ کودکان دور از پدر و اشک مادران و همسران مظلوم دور از عزيزانشان را چاره نخواهد کرد.
* جمعي از خانواده‌هاي زندانيان

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com