1398-10-281398-11-08bool(false) همدان + خواهر بیشتر همدان پیام
 
 
سه شنبه - 8 بهمن 1398 - شماره روزن
 
امروز : سه شنبه ، 8 بهمن 1398

Today : Tue, January 28, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


پیشنهاد ما برای داوطلبان انتخابات
نمایشگاه چاپ شیراز
logo-samandehi
 
کد مطلب:  97392 تاریخ انتشار:  1398-05-17 - 08:53 تعداد بازدید:  155
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

همدان و بم خواهر خوانده شدند
همدان + خواهر بیشتر

گردشگری

شهرهای همدان و بم با انعقاد تفاهم نامه و در آئینی توسط شورا و شهردار ۲ شهر خواهرخوانده شدند. این خبر در حالی انتشار یافت که سالهاست مفاد تفاهم نامه های خواهر خواندگی همدان در گنجه اتاق مدیران همدانی خاک می خورد . اینجا نقش شهرداری‌ها البته بیشتر به چشم می‌آید و میزان کارآمدیشان را باید در تحقق اهداف خواهرخواندگی به منظور رسیدن به توسعه مدرن سنجید. همدان همچنان اندرخم کوچه‌های توسعه‌یافتگی حتی در عرصه ارتباطات بین شهری  ظرفیت آن مغفول نمانده است و ما باید در حسرت رسیدن به توسعه‌یافته‌ترین شهرها همچون تبریز، تهران و اصفهان بمانیم اگر برای رهایی از شرایط موجود چاره ای اندیشیده نشود.
پیمان خواهرخواندگی رابطه‌ای دوستانه و هدفمند است که به منظور تبادل اطلاعات و تجارب و توسعه مناسبات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، شهری، فنی و سیاسی میان یک جامعه شهری با جامعه شهری مشابه خارجی برقرار می‌شود.
در اروپا این پیوند را «شهرهای دوقلو» و در آمریکا آن را «خواهرخواندگی» می‌نامند؛ در شوروی سابق هم به این پیوند «برادرخواندگی» می‌گفتند. سابقه این پیوند به پایان جنگ جهانی دوم در سال 1945 برمی‌گردد که در آن برهه برای نخستین‌بار بین شهرهای کشورهای اروپایی برقرار شد.
خواهرخواندگی پیمان همکاری بلندمدت و رسمی دو شهر است که بین شهرداران دو شهر برای ایجاد همبستگی و اتحاد بیشتر انسانی و فرهنگی منعقد می‌شود به‌طوریکه می‌توان گفت پیمان خواهرخواندگی باعث رشد و توسعه پایدار شهرها و تعاملات فرهنگی دو شهر می‌شود.
خواهرخواندگی با اهداف مختلفی بین دو شهر صورت می‌گیرد که حرکت در مسیر دو رخداد مهم جهانی «شهری شدن جهان» و «ظهور شهرهای جهانی» و ایجاد فرصت‌های گردشگری و تعاملات فرهنگی در راستای معرفی همه‌جانبه شهر درعرصه بین‌المللی از مهمترین اهداف توافقات خواهرخواندگی بین دو شهر است. به عقیده کارشناسان شهری روابط خواهرخواندگی کاتالیزوری بی‌نظیر برای رشد اقتصادی، فرهنگی شهرها است چرا که در پیمان خواهرخواندگی تبادل اطلاعات، تجربیات و توسعه مناسبات فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، شهری، فنی و سیاسی میان یک جامعه شهری با جامعه شهری مشابه خارجی برقرار می‌شود.
تا کنون شهرهای زیادی در ایران با سایر شهرهای دنیا پیمان خواهرخواندگی منعقد کرده‌اند به طوریکه تهران با 22 شهر جهان، اصفهان با 16 شهر، مشهد با 13 شهر و تبریز نیز با 16 شهر جهان پیمان خواهرخواندگی امضا کرده‌اند.
همدان مرکز استان همدان ، به منظور توسعه و به‌کارگیری دستاوردهای نوین جهان با چند شهر پیمان خواهرخواندگی امضا کرده است. شهرهای کولاب تاجیکستان، اسپارتای ترکیه، بخارای ازبکستان و یکاترین‌بورگ روسیه در فهرست خواهرخوانده‌های همدان جای گرفته‌اند.
  شهر سبز و ارفورت آلمان چه شد؟
درسال 95 با سفر هيأت آلمانی به همدان امضای خواهرخواندگی با شهر ارفورت آلمان نیز به این فهرست اضافه شده است اما باید دید خواهرخوانده‌های همدان تاکنون چه عوایدی برای این شهر داشته‌اند و ما برای این خواهرخوانده‌ها چه کرده‌ایم؟
بحث خواهر خواندگی همدان و ارفورت اواخر فروردین‌ماه سال 95  با حضور هيأت آلمانی در همدان مطرح و توافقنامه این موضوع تنظیم شد. با توجه به اینکه همدان به عنوان شهر سبز پایدار نامگذاری شده است تبادل اطلاعات و دانش فنی آلمانی‌ها در زمینه نیروگاه‌های خورشیدی، خودروهای برقی و ... در تفاهم‌نامه مطرح شد
برقراری روابط دیپلماتیک از اهداف امضای خواهرخواندگی بین شهرها است، امضای تفاهم‌نامه خواهرخواندگی با هر شهری که مشابهت‌های کوچکی باهم دارند امکان‌پذیر است و با امضای این توافق در تمامی زمینه‌ها از جمله اقتصادی، فرهنگی و ادبی می‌توان همکاری داشت.
پیش از این همدان با شهرهای کولاب تاجیکستان و اسپارتای ترکیه خواهرخوانده بوده و در زمینه‌های فرهنگی و ادبی تبادلاتی  صورت گرفته است.
خواهرخواندگی همدان و کولاب تاجیکستان در سال 81 امضا شده و ارتباطات خوبی با این شهر برقرار شده است به‌طوریکه نامگذاری خیابانی در کولاب به نام همدان و ایجاد خانه همدان در کولاب و اجرای جشنواره‌های مختلف از جمله همکاری‌های صورت گرفته بین این دو شهر بوده است.  در خواهرخواندگی همدان و اسپارتا مبادله‌نامه امضا شده اما هنوز شکل جدی نداشته است.
  پیگیري شهردار شهر در رسیدن به اهداف پیوند خواهرخواندگی مهم است
ظرفیت بالای خواهرخواندگی در معرفی فرهنگ ایران و شهر همدان انکار ناپذیر است ، با مبادلات فرهنگی می‌توان تصورات غلطی که درباره ایران وجود دارد، اصلاح کرد و مفهوم درستی از فرهنگ ایرانی را به دنیا شناساند.
در سال‌های گذشته با برقراری پیوند خواهرخواندگی با شهر کولاب تاجیکستان چندین همایش برگزار شد و ملاقات‌هایی صورت گرفت اما هنوز با آنچه هدف خواهرخواندگی بوده فاصله داریم.
هرچه شهری که با آن قرارداد خواهرخواندگی بسته می‌شود، قوی‌تر و پیشرفته‌تر باشد برای شهر همدان بهتر خواهد بود و زمینه پیشرفت را فراهم می‌کند.
از طرفی پیگیر بودن شهردار شهر نیز در رسیدن به اهداف پیوند خواهرخواندگی اهمیت زیادی دارد به طوریکه توسعه شهر بستگی به پیگیر بودن شهرداری در اجرای مفاد تفاهم‌نامه‌ها دارد.
پیوند خواهرخواندگی در دنیا یک عرف شناخته شده است، زمانی‌که دو شهر با یکدیگر مشترکات مختلفی از جمله فرهنگی، اجتماعی و شهرسازی داشته باشند می‌توانند با هم پیوند خواهرخواندگی برقرار کنند.
تا کنون شهر همدان با شهرهایی همچون کولاب تاجیکستان که دارای مشترکات فرهنگی بوده و شهر ارفورت آلمان به لحاظ اینکه هردو شهر سبز هستند، پیوند خواهرخواندگی برقرار کرده است و توصیه کارشناسان به متولیان امور در حوزه گردشگری این است که ایکاش به جای افزودن نام بم به لیست خواهر خوانده ها زنگاری از راوبط روی کاغذ مانده که عنوان خواهر خواندگی را یدک می کشند بزدایند.
بسیاری از شهرهای استان همدان ظرفیت برقراری پیوند خواهرخواندگی با سایر شهرهای دنیا را دارند،  این ظرفیت در شهرهای استان وجود دارد اما تمایل شهرهای دیگر دنیا نیز در این زمینه حائز اهمیت است .
حالا تفاهم‌نامه خواهرخواندگی شهرهای همدان و بم در هفت بند تنظیم و به امضای رئیس شورا و شهردار ۲ شهر رسید که با انعقاد این تفاهم‌نامه، ظرفیت های تبلیغاتی در حوزه گردشگری مورد توجه قرار گرفت.
رئیس شورای اسلامی شهر همدان روز گذشته در این آیین گفت: شهر بم مسیر توسعه گردشگری همدان را هموار می کند و تاثیر بسزایی در معرفی هرچه بهتر ظرفیت های تاریخی و تفریحی دارد.
کامران گردان اظهار داشت: تعامل دو سویه با این شهر در حوزه گردشگری و فرهنگی به عمل آورده ایم و  تبلیغ جاذبه های شهر همدان در بم شروع شده است.
وی اضافه کرد: شهر بم آثار ثبت جهانی گسترده ای دارد و به همین منظور تبلیغات همدان را در این دیار داریم تا گردشگرانی که به این شهر می روند به سمت همدان سوق داده شوند.
گردان خاطرنشان کرد: تعامل دوسویه با شورای اسلامی شهر بم صورت گرفته و با توجه به برنامه ریزی انجام شده قطع به یقین کمک شایانی به جذب گردشگر به همدان خواهد داشت.وی بیان کرد: هم اینک بیشترین مسافران نوروزی همدان از استان های تهران، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و خوزستان به این منطقه سفر می کنند و برای ساکنان این استان ها هدف گردشگری به ویژه در تعطیلات نوروزی و تابستان بشمار می رویم.
گردان ادامه داد: تاکنون با چهار شهر جهان تفاهم نامه خواهرخواندگی منعقد شده و بم نخستین شهر کشور است که با همدان خواهرخوانده می شود.وی یادآور شد: خواهرخواندگی های گذشته شهرهای کشورهای خارجی آورده خوبی نداشته اند اما انتظار می‌رود روند تفاهم‌نامه همکاری دو شهر به خوبی پیش برود، هرچند تبلیغات محیطی شهر بم برای معرفی همدان آغاز شده است و مدیریت شهری همدان نیز مسائل فرهنگی را در پیش خواهد گرفت.
رئیس شورای اسلامی شهر همدان افزود: امیدواریم اشتراک‌های بین دو شهر گسترده تر شود و بهره لازم را ببریم و در نتیجه این تعاملات همراه با کسب تجربیات و پتانسیل‌های خوب، روند رو به توسعه را پیش گیریم.وی اظهار داشت: پیشنهادات خواهرخواندگی شهر تبریز و سایر شهرها هم در دست بررسی است تا حداکثر بهره‌برداری را برای شهر همدان به دست آوریم.همچنین قرار است تالاری در نگارخانه پرواز به نام زنده یاد ایرج بسطامی خواننده ترانه های عرفانی و آوازهای اصیل بم نامگذاری شد.
نامگذاری خیابان منتهی به تپه تاریخی هگمتانه همدان به نام بم نیز امروز در مراسمی با حضور شهرداران و اعضای شورای ۲ شهر انجام می شود. تبلیغ ظرفیت های گردشگری، نامگذاری برخی مکان ها ، مشارکت در برنامه های فرهنگی و مناسبتی و استفاده مناسب از پتانسیل ها در مفاد تفاهم نامه منعقد شده به اجرا درخواهد آمد. هم اکنون نیز تبلیغات گسترده از جاذبه های گردشگری همدان در شهر بم انجام شده است.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com