با این گرانی قیمت دارو کار هیچ بیماری به معالجه ختم نمی‌شود همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 10 آذر 1400 - شماره 4190
 
امروز : شنبه ، 13 آذر 1400

Today : Fri, December 3, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * سال1400، تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  120799 تاریخ انتشار:  1400-09-04 - 07:00 تعداد بازدید:  44
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

با این گرانی قیمت دارو کار هیچ بیماری به معالجه ختم نمی‌شود

نویسنده : مهدی ناصرنژاد

یادداشت به گواهی آن دسته از افراد بیمار و نیازمند درمان و همچنین خانواده‌هایی که مدت‌زمان طولانی برای مداوای عضو بیمار و صعب‌العلاجی از جمع خانواده خود سرو کارشان با دارو و درمان می‌باشد، قیمت‌های جهشی و چندبرابری انواع دارو در ماه‌های اخیر اقدامی بی‌سابقه از سوی شرکت‌های داروسازی است که به رنج و مشکل تأمین هزینه‌های سنگین درمانی بیماران افزوده است.
قیمت‌های جدید و نامتعارف دارو درحالی رقم می‌خورد که دولت اعلام کرده است درصورت حذف سهمیه‌های ارز دولتی برای واردات کالا از خارج، سهمیه ارز برای واردات مواداولیه و موردنیاز کارخانجات داروسازی همچنان حفظ خواهد شد، ولیکن هیچ مقام مسئول و منبع آگاهی تاکنون دلیل خاصی برای افزایش دور از انتظار قیمت‌های دارویی عنوان نکرده است.
به نظر می‌آید عمل کارخانجات تولید دارویی و شرکت‌های پخش بیشتر از روی ناباوری نسبت به اعلام دولت برای حفظ سهمیه ارز دولتی برای چنین کالای استراتژیک و حیاتی است و درواقع این عمل قصاص قبل از(کاری ناصواب) می‌باشد. این امکان هم وجود دارد که گران کردن نامتعارف قیمت دارو برای جلوگیری از مصرف بی‌رویه دارو در کشورمان یا مانع‌تراشی در کار قاچاق مجرمانه داروی تولیدی و ارزانقیمت ایرانی به کشورهای پیرامونی است. اما فقط گران کردن چندبرابری و دور از انصاف دارو برای هموطنانی که به هر علت نیازمند مصرف موردی یا مادام‌العمر چنین عنصر حیاتی هستند و اغلب نیز در تنگنای مالی قرار دارند، نمی‌تواند عامل بازدارنده قاچاق دارو به خارج باشد.
 از سویی با وجود اینکه برخی داروهای کمیاب و گرانقیمت به‌طور مستقیم توسط دولت و شرکت‌های بیمه‌گر برای بیماران صعب‌العلاج تهیه و تأمین می‌شود، ولیکن برخی بیمه‌ها فقط بخشی از هزینه دارو توسط بیمار را بر عهده می‌گیرند یا بیمه‌گری نظیر بیمه تکمیلی(آتیه‌سازان) اصلاً پولی بابت هزینه داروی بیماران طرف قرارداد نمی‌پردازد و بیمه‌شدگان طرف قرارداد «آتیه‌سازان» که اغلب بازنشستگان سازمان تأمین‌اجتماعی را شامل می‌شوند، در این خصوص شدیداً در مضیقه و ناچاری قرار می‌گیرند.
 بدیهی است قشر بازنشستگان را سالمندان و افراد تحت‌تکفل آنان تشکیل می‌دهند که به اقتضای سن و سال و مشقت‌هایی که در دوران کار و تلاش متحمل شده‌اند، دوران غم‌بار کسالت و ناخوشی را سپری می‌کنند!
در حال‌حاضر چند قلم داروی خاص بیماران قلبی برای مصرف یک دوره 3ماهه برای بیماران تحت‌پوشش سازمان تأمین اجتماعی بالغ بر حداقل یک میلیون تومان است که چنین هزینه درمانی مشمول خدمات بیمه تکمیلی آتیه‌سازان نمی‌شود و تأمین آن برای بازنشستگان سنگین است. هم اینک قیمت یک شیشه ۶۰ میلی شربت سینه اکسپکتورانت ۱۱هزار تومان است که این رقم بیش از 2 برابر قیمت مدت مشابه سال قبل می‌باشد. متأسفانه برخی داروخانه‌داران متقلب نیز قیمت‌های قبلی روی شیشه‌های دارویی را مخدوش ساخته و با قیمت‌های جدید در اختیار بیماران و مراجعه‌کنندگان قرار می‌دهند.
جا دارد مسئولان حوزه بهداشت‌ودرمان حدافل برای جلوگیری از اجحاف به بیماران، با داروخانه‌داران متقلب برخورد کنند.
 یک شیشه شربت معده نیز با قیمت ۲۵هزار تومان توسط برخی داروخانه‌داران عرضه می‌شود که این داروی شربتی نیز تا بیش از 2 برابر قیمت ماه‌های گذشته گران شده است .


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com