1399-04-071399-04-17bool(false) قفل این شهر را بشکنید همدان پیام
 
 
سه شنبه - 17 تير 1399 - شماره 3795
 
امروز : سه شنبه ، 17 تير 1399

Today : Tue, July 7, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  100159 تاریخ انتشار:  1398-07-17 - 09:59 تعداد بازدید:  74
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

قفل این شهر را بشکنید

مادستان


 شهر زیرزمینی سامن، در سال ۱۳۸۴ به‌ طور اتفاقی کشف شد، باستان شناسان هسته اولیه شهر را متعلق به قبل از دوره اشکانیان می‌دانند که در طول تاریخ به وسعت آن افزوده شده ‌است.
موقعیت کنونی شهر این احتمال را می‌دهد که خرابه‌ های شهری باشد که از آن به عنوان رامن در کتاب‌های "المسالک و الممالک" یاد شده‌است. این شهر به صورت دستکند بر بستری از سنگ گرانیت قرار دارد و قسمت عمده این شهر زیرزمینی در زیر شهر سامن قرار دارد. اکنون بعد از گذشت 14 سال همچنان کاوشگران و باستان شناسان در حال گذراندن فصل های مطالعاتی مختلف بر روی این مجموعه کم نظیر تاریخی هستند.
بخشدار سامن در نشست راهبردی اصحاب رسانه با شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر سامن، با بیان اینکه تعیین تکلیف نهایی مجموعه دستکند سامن و پروژه نیمه کاره استخر سرپوشیده سامن جزو مطالبات قدیمی و به حق ساکنان این منطقه است، خواستار تعیین تکلیف نهایی این دو موضوع شد.
به گزارش ایسنا، مصطفی عبدالملکی با بیان اینکه این دو خواسته را با صراحت در جلسه شورای اداری مطرح کردیم و از فرماندار و نمایندگان مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی انتظار رسیدگی داریم، افزود: امیداوریم تکلیف شهر زیرزمینی سامن و پروژه استخر سرپوشیده این شهر در اسرع وقت مشخص شود.
وی با اشاره به اینکه سال قبل اعتباری برای شهر زیرزمینی سامن اختصاص داده شد، گفت: راه ورودی این شهر دستکند داخل ساختمان مخابرات است، به همین علت ساختمان قدیمی مخابرات خریداری شد.
عبدالملکی با بیان اینکه امسال نیز فرماندار در کمیته برنامه ریزی مبلغ 150 میلیون تومان به شهر زیرزمینی سامن درنظر گرفت، اظهار کرد: مقرر شد 2 برابر این مبلغ نیز توسط میراث فرهنگی به این پروژه اختصاص داده شود اما تا کنون تخصیص نیافته است.
بخشدار سامن با بیان اینکه ما به دنبال این هستیم راه ورودی و خروجی شهر زیرزمینی سامن را مجزا کنیم، افزود: وزیر میراث فرهنگی در سفر خود به ملایر در زمینه پرداخت 500 میلیون تومان برای بازشدن شهر زیرزمینی سامن قول مساعد داد که همچنان منتظر تأمین اعتبار آن هستیم.
 پروژه شهر زیرزمینی سامن به بخش خصوصی واگذار شود
رئیس شورای اسلامی شهر سامن نیز با اشاره به اینکه  14 سال از کشف شهر زیر زمینی سامن می گذرد اما همچنان مردم سامن در انتظار تحقق وعده های دور و دراز مسئولان برای بازشدن درب این مجموعه دستکند تاریخی برای بازدید و حضور گردشگران هستند، تأکید کرد: مسئولان میراث فرهنگی استان و شهرستان و نمایندگان طلسم این پروژه را بشکنند.
محمود بداغی با گلایه شدید از بی تدبیری برخی مسئولان، افزود: قفل شهر زیرزمینی سامن باید شکسته و شرایط برای حضور و بازدید گردشگران فراهم شود.
وی تحقق این امر را زمینه ساز رونق اقتصادی، جذب گردشگر، اشتغالزایی و پیشرفت سامن دانست و گفت: انتظار داریم مسئولان و متولیان امر تکلیف شهر زیرزمینی سامن را یکسره کرده و یا اگر توانایی انجام این مهم را ندارند، پروژه را به بخش خصوصی واگذار کنند.
بداغی با بیان اینکه اعضای شورای شهر سامن بیش از 2 هزار ساعت کاری برای تعیین تکلیف نهایی مجموعه دستکند سامن وقت گذاشتند، اظهار کرد: بارها با مسئولان مختلف از وزیر تا معاون وزیر و مدیرکل میراث فرهنگی جلسه برگزار کردیم و حالا انتظار داریم مسئولان به وعده های خود عمل کرده و دغدغه مردم سامن را برای همیشه رفع کنند.
رئیس شورای اسلامی شهر سامن در بخش دیگری از سخنانش از نیمه کاره رها شدن پروژه استخر سرپوشیده سامن نیز گلایه کرد و افزود: اتمام این پروژه را به شرکت زیرساخت ها واگذار کرده اند و این درحالیست که این استخر بعد از گذشت سال ها فقط 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
بداغی با بیان اینکه شرکت زیرساخت ها تنها پروژه هایی را تکمیل می کند که 70 درصد پیشرفت فیزیکی داشته باشد، خاطرنشان کرد: ساختمان نیمه ساز این استخر، متعلق به بیت المال بوده و زیر باد و باران در حال تخریب شدن است.
وی با بیان اینکه حتی نگهبان پروژه نیمه کاره استخر سرپوشیده را مرخص کرده اند و هر روز یک تکه از آهن این پروژه را می برند، تصریج کرد: جوانان سامن نیازمند مکانی برای پرکردن اوقاغ فراغت هستند که با تکمیل این پروژه بخشی از این نیاز آنها رفع می شود.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com