1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) 1398-03-251398-04-04bool(false) تنهایی، تلگرام، تجاوز! همدان پیام
 
 
سه شنبه - 4 تير 1398 - شماره 3504
 
امروز : سه شنبه ، 4 تير 1398

Today : Tue, June 25, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  84399 تاریخ انتشار:  1397-03-10 - 05:45 تعداد بازدید:  137
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

چندگانه پیرامون اتفاقات روزهای اخیر
تنهایی، تلگرام، تجاوز!

نویسنده : مهردادحمزه

گزارش

تقویت روحیه‌ مطالبه‌گری اجتماعی، نیاز جدی جامعه است!
یکم:ناصر ملک‌مطیعی بازیگر سال‌های دور سینمای ایران در سن ۸۸ سالگی درگذشت.
مرگ او واکنش‌های متفاوتی را به دنبال داشت، اما بیش از همه ملت جوگیر که علاقه وافر به بزرگ کردن مردگان خویش دارد در رثای این هنرمند سخن‌ها گفتند و یکی دو روز تمام صفحات مجازی پر شد از عکس‌های ناصر ملک‌مطیعی.
ملک‌مطیعی چهل سال در کنج عزلت و‌ تنهایی به‌سر می‌برد و کسی اصلا به یاد او نبود. بسیاری می‌دانستند که او ممنوع‌الکار است، اما بی‌تفاوت از کنار این اتفاق گذشتند و خم به ابرو نیاوردند. حتی سینماگران به اصطلاح مستقل ما در همه این چهل سال کاری برای او نکردند تا جایی که یک مستند خوب هم از زندگی او در این سال‌ها ساخته نشد. اما با مرگ او مرثیه‌های بسیار شروع شد و همه به دنبال مقصر بودند و البته این جو به زودی خواهد خوابید....
دوم: در خبرها آمده در یکی از مدارس غرب تهران یک معلم حداقل به ۱۶ دانش‌آموز تجاوز کرده است.
این خبر به قدری تکان‌دهنده است که قلب هر انسان آزاده‌ای را به درد می‌آورد.
این اولین بار نیست که چنین خبرهایی شنیده می‌شود و احتمالا آخرین بار هم نخواهد بود! اما باز هم مردم تنها فیلم ناله و فریاد و شیون خانواده‌های این کودکان آسیب دیده را در فضاهای مجازی منتشر کرده و ابراز تأسف عمیق می‌کنند و البته به زودی نیز این موضوع را فراموش خواهند کرد....
سوم: تلگرام فیلتر شده و همه از پیر و جوان و زن و‌ مرد انواع فیلترشکن‌ها  را بر روی گوشی‌های موبایل و نیز کامپیوتر خود نصب کرده و هر روز دنبال راه جدیدی برای دور زدن فیلترینگ بوده و گویی که اورست را فتح کرده‌اند و این موضوع کم کم به یک سرگرمی جذاب تبدیل خواهد شد.....
غرض از بیان این سه مسأله شاید کمی بی‌ربط به هم چیست!؟ نکته مهم در هر سه مسأله این است که ما اصولاً یاد گرفته‌ایم با پدیده‌های خوب و بد اجتماعی یک برخورد کاملا احساسی داشته و هیچ وقت به دنبال چرایی موضوع و حل آن نباشیم.
بدبختی ماجرا از وقتی شروع می‌شود که اساسا مبحث مطالبه‌گری اجتماعی یک بحث مغفول مانده در جامعه ما بوده و بسیاری از افراد با این مقوله هیچ آشنایی ندارند.
وقتی برای بسیاری شهروندان جامعه صحبت از مطالبه‌گری اجتماعی مطرح می‌شود، با این گزاره یا پاسخ مواجه می‌شوی که خواهشاً ما را قاطی بازی‌های سیاسی نکنید. در حالی که مطالبه‌گری اجتماعی یک نیاز جدی در هر جامعه‌ای است و هیچ ربطی به کنش‌های سیاسی برای کسب قدرت ندارد.
یکی از دلایل ضعف این روحیه در بین مردم، قوام پیدا نکردن نهادهای اجتماعی و مدنی در جامعه است. این نهادها به عنوان رابط اصلی دولت و ملت باید به مطالبه‌گری اجتماعی دست زده و نیز به مردم آموزش دهند چگونه در چارچوب قانون حق و حقوق خود، خانواده، دوستان و گروه‌های مختلف جامعه را مطالبه کنند.
امروز یکی از آسیب‌های جدی در جامعه ما این است که مردم بیش از آنکه دنبال چرایی یک موضوع یا کمک به حل یک مسأله باشند، به دنبال این هستند که با پخش اخبار این چنینی و گرفتن ژست‌های مختلف خود را در معرض توجه دیگران قرار دهند. حال اینکه خروجی یک جامعه، ماحصل میزان دغدغه‌مندی شهروندان آن جامعه است.
برای مثال در طول چند سال اخیر، اخبار مختلفی در مورد تجاوز به کودکان در اقصا نقاط ایران به گوش همه ما خورده است. اما جز ابراز همدردی و تأسف که البته در نوع خود خوب است دیگر چه کرده‌ایم!؟ چند نهاد مدنی مجدانه پیگیر تصویب قانون حمایت از کودکان بوده‌اند!؟ چقدر تلاش کردیم تا در این‌باره به خانواده‌ها آموزش لازم را بدهیم!؟ چقدر برای بالا رفتن سطح سواد جنسی در جامعه تلاش کرده‌ایم!؟ آیا فکر کرده‌ایم ممکن است قربانی بعدی این ماجرا فرزند ما باشد!؟ برای پیشگیری از این موضوع چه کرده‌ایم!؟
سانسور، فیلتر، حذف، بی‌سوادی، ترس از ریختن آبرو، شکل‌گیری هنجارهای غلط، نگاه صرفا احساسی به مسائل و فراموشی تاریخی همه از نبود آگاهی نسبت به حق و حقوق انسانی شکل گرفته و برای فرار از این مسأله باید ابتدا از خودمان شروع کنیم و با تقویت روحیه مطالبه‌گری در خود و اطرافیان به سمت یک جامعه توسعه یافته حرکت کنیم.
امروز بسیاری از نهادهای مدنی در ایران از اهداف خود دور شده‌اند و حتی کارکرد خود را از دست داده‌اند یا در خوشبینانه‌ترین حالت نقش یک مُسکن را بازی می‌کنند، اتفاقی که نمونه بارز آن را می‌توان در شکل‌گیری سازمان‌های غیردولتی خیریه که تنها کارشان کمک مستقیم به تامین نیازهای اولیه مردم است، دید.
به نظر می‌آید جامعه امروز ما بیش از هر چیز به تقویت روحیه مطالبه‌گری اجتماعی در بین مردم و نهادهای مدنی احتیاج دارد تا در آینده کمتر شاهد اتفاقات تلخ باشیم. همین.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com