■ مخالفت رئيس کميسيون مبارزه با مفاسد با FATF همدان پیام
 
 
يكشنبه - 26 خرداد 1398 - شماره 3496
 
امروز : دوشنبه ، 27 خرداد 1398

Today : Mon, June 17, 2019
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1398؛سال رونق تولید
ورود کاربران


logo-samandehi
 
کد مطلب:  85326 تاریخ انتشار:  1397-07-17 - 06:00 تعداد بازدید:  152
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

جنجال FATF بر سر چیست؟
■ مخالفت رئيس کميسيون مبارزه با مفاسد با FATF

بین الملل

 FATF  توسط گروه جی 7 ساخته شد؛ گروه G7 همان G8 سابق است توسط اجماع ‌کشورهایی از قبیل آمریکا، فرانسه، ایتالیا، انگلیس، ژاپن،‌کانادا، آلمان که حضور روسیه بعد از ماجرای اوکراین در آن به حالت تعلیق درآمد. این گروه از اجماع چند کشور تشکیل شده است که مبنای آن‌ها تبادل‌نظر در مورد مسائل بین‌الملل برای پیدا کردن راه‌کارهای مفید و مؤثر بود. FATF دهه‌ها قبل راه‌اندازی شده است، نهاد بین‌المللی FATF قوانینی را برای عضویت کشورهای مختلف به وجود آورده است و بعد از برجام به ایران مهلت داده شد که در این نهاد عضو شود. FATF  آغشته به مسائل سیاسی است در این نهاد، حمایت از گروه‌های مقاومت مصداق فعالیت‌های تروریستی است.
اقتصاددانان ایران با بیان اینکه مشکل اساسی در نگرش موافقان و مخالفان این قرارداد کمک به جنبش‌های آزادی‌بخش فلسطین برای مبارزه با رژیم اشغالگر قدس و کمک به گروه‌های مقاومت نظیر حزب‌ا... لبنان و گروه‌های مقاومت یمن که یکی از آرمان‌های انقلاب اسلامی است، حمایت‌ از فعالیت تروریستی تلقی می‌شود. پیوستن به FATF  آغشته به مسائل سیاسی بوده و فقط جنبه اقتصادی ندارد و باید به این موارد توجه بسیار جدی داشت.
در پیرامون تصویب fatf  با  امیر خجسته نماینده همدان، فامنین مجلس شورای اسلامی و محمد کاظمی  نماینده  ملایر مجلس شورای اسلامی گفتگو کردیم که در ادامه می خوانید.
 مخالفت صریح خجسته با تصویب fatf
رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس شورای اسلامی در رابطه با fatf و الحاق ایران به آن که در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس، به تصویب رسید گفت: در fatf مواردی است که جای بحث دارد در رابطه با منافقین که آن را به عنوان تروریست نمی دانند و از تشکیلاتی چون حزب ا... و یمن و غیره را به عنوان تروریست معرفی می‌کنند در اصل تعریف غربی ها از واژه تروریسم چیست و کدام کشورها را تروریست معرفی می کنند، مهم است.
امیر خجسته در ادامه گفت: یکی از نکات بسیار مهم حائز اهمیت این است که در صورت حتی پذیرش جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه تأمین مالی تروریسم، در صورت پذیرفتن آن هم هیچ تضمینی از طرف FATF برای استفاده و بهره‌گیری از روابط و عضویت ایران در FATF  وجود ندارد و نمونه بارز آن در بحث انجام تعهدات موضوع برجام بوده که حد اعلای آن برجام است که چندی پیش مشخص کرد جمهوری اسلامی ایران کاملاً به تعهدات خود عمل کرده است اما آمریکا عمل نکرد.
وی همچنین گفت: هر چند لوایح مرتبط با FATF به دنبال ایجاد شفافیت، جلوگیری از تأمین مالی تروریسم و همچنین پولشویی و موارد این گونه است اما آنچه وجود دارد ماجرایی متفاوت از ماهیت و هدفی است که آنها پیگیری می‌کنند، اگر چه در ظاهر آن هدف را اعلام می‌کنند و موضوع ‌آن شفافیت اطلاعات و جلوگیری از تأمین مالی تروریسم است اما واقعیت خیلی متفاوت از این است.
خجسته بیان کرد:. در بحث پولشویی و شفاف‌سازی می‌توانیم بر اساس بیانات رهبری و اقتصاد مقاومتی کشور را از بحران کنونی خارج و قانونی را برای آن تنظیم کنیم. درخصوص لوایحی که مربوط به اصلاح قوانین داخلی کشور است شرایط را (به خاطر داخلی بودن مسائل) خودمان می‌توانیم مدیریت کنیم.
نماینده همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: در رابطه با اصلاح قوانین داخلی کشور عنوان کرد که موضوعات را در ارتباط با ارتقای شفافیت اطلاعات مالی و اقتصادی می‌توانیم افزایش دهیم و همه اینها با افزایش نظارت و پیگیری‌های مجلس و همچنین عملیات اجرایی آن توسط دولت می‌تواند پیگیری شود. اما نگرانی از زمانی شروع می‌شود که مرتبط با کنوانسیون است و آن موضوع کنوانسیون تأمین مالی مبارزه با تروریسم است.
 وی افزود: 37 کشوری که به این کنوانسیون ملحق شده کشورهایی هستند که نه تنها اقتصادشان بهبود نیافته بلکه ویران‌تر هم شده است وما باید به فکر اجرای اقتصاد مقاومتی باشیم. ولی با وجود ناظران مثل عربستان و اسرائیل که کسی در دنیا شک ندارد عربستان یکی از حامیان تأمین مالی تروریسم در منطقه است اعتماد کرد، با تصویب FATF اطلاعات ما آسیب-پذیر می‌شود که قطعا مردم و مسولین مخالف آن هستند چرا که هیچ تضمینی ندارد و FATF هیچ گونه ارتباطی با تحریم‌ها ندارد.
رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: FATF خود مانع ورود ارز به کشور می شود همچنان که در این چند ماه اخیر دلار به بالاترین قیمت رسیدکه برای کشور الزاماتی را به وجود آورد، ما با تصویب FATF هیچ گونه بهره‌مندی به دست نمی‌آوریم چرا که فشاری است به ایران که دست از حمایت محور مقاومت که دفاع از خودمان در مقابل هجمه دشمن و تروریست ها است و تروریست های خاورمیانه را به رسمیت بشناسند و جای تروریست را با ایران عوض کنند.
خجسته گفت: با FATFما نمی توانیم به شفاف ساری مطلوب برسیم چرا که فقط با این موضوع فقط به جابجایی پول ریدگی می شود ولی به رانت، باند و تبانی را نمی توانیم کنترل کنیم.
وی در پایان  اظهار داشت: FATF هیچ خیری برای پیشرفت کشور ندارد و این لایحه استعماری و خلاف منافع ملی است و  بیشترین آسیب را از طریق این لایحه به کشور وارد می‌شود چرا که اولین جایی که امریکا و متحدانش به ما فشار وترد می کنند تا به اهدافشون برسند همین FATF است.
 کاظمی؛ با تصویب fatf موافق هستم
نماینده مجلس شورای اسلامی مردم ملایر که موافق تصویب FATF است گفت: لوایح مرتبط با پولشویی و cft که روز یکشنبه در مجلس به تصویب رسید، کنترل وجوهی است که منشا مشکوکی دارند.
محمدکاظمی گفت: هدف پولشویی خیلی ساده است؛ منبع و علت کسب درآمد را باید معلوم کرد. شیوه های پنهان کردن پول نیز می‌تواند خیلی متفاوت باشد. گاهی پول شورها پا را فراتر می‌گذارند که این طرح هماهنگی و مقابله با پولشویی است.
کاظمی ادامه داد: قانون پولشویی داخلی ربطی به قانون بین المللی ندارد، کارکرد FATF درباره موضوع مبارزه با پولشویی، مبارزه با تأمین مالی تروریسم و بحث شفافیت مالی بوده است.
نماینده مردم ملایر در رابطه با مسائل نظامی کشور گفت: در مسائل نظامی هیچ مشکلی پیش نمی آورد، و این که می گویند خود تحریمی بوجود می آورد، کاملا مخالف هستم.  بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com