1397-02-231397-03-02bool(false) از انتظار «اعدام» تا «حفظ كل قرآن» همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 2 خرداد 1397 - شماره 3200
 
امروز : چهارشنبه ، 2 خرداد 1397

Today : Wed, May 23, 2018
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * ---(( سال 1396 اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال ))---
ورود کاربران


کانال همدان پیام
logo-samandehi
 
کد مطلب:  83259 تاریخ انتشار:  1396-09-08 - 05:45 تعداد بازدید:  257
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

از انتظار «اعدام» تا «حفظ كل قرآن»

اجتماعی
■ مددجوي زندان همدان توانست کل قرآن را حفظ کند
 نام «زندان» كه مي‌آيد، تقريباً در اذهان مردم افراد شرور، خلافكار و خطرناك متبادر مي‌شود؛زندان گویی جايي است که به آخر دنيا ختم می‌شود و نبايد هيچ خوبي و زيبايي را در آن سراغ گرفت. 
در اينجا اما هستند كساني كه گرچه آگاهانه و عامدانه مرتكب اقداماتي خلاف قانون شده‌اند، اما ورودشان به زندان، آنها را بيدار و آگاه نموده و وادارشان كرده تا بر گذشته مملو از شر، بهتر و بيشتر بينديشند و براي «حال» كه گرفتار هستند، به‌گونه‌اي برنامه‌ريزي و عمل كنند تا ضمن اصلاح و جبران گذشته، آينده را به‌گونه‌اي رقم بزنند كه سعادت دنيا و آخرت خود را تضمين نموده و مسير زندگي خود را به سوي خير تغيير دهند.
با اين حال، واقعيت آن است كه بسيار هستند كساني كه غيرعامدانه و بدون سوء نيت و يا از روي ناآگاهي نسبت به قوانين، مرتكب اقداماتي شده‌اند كه پاي آنها را به زندان كشانده است. در اين ميان، چه زيبا و ارزشمند است حكايت كساني كه در انتهاي نااميدي و هنگامي كه در ظاهر، همه راه‌ها به رويشان بسته شده و ديگر چاره‌اي نيست، به مبدأ هستي توكل مي‌كنند و با ره‌توشه‌اي از اميد قدم در راه تغيير مي‌گذارند و گرچه در ابتدا به دنبال رهايي از مجازات و عقوبت دنيايي هستند، اما به تدريج درمي‌يابند كه بايد به دنبال خواسته‌هايي والاتر برای حيات ابدي باشند، خواسته‌هايي كه بسيار فراتر از تمنيات زودگذر دنيايي است كه در پرتو تمسك به باري‌تعالي و كلام وحي مي‌توان به آنها نائل شد.
سجاد ياريان از جمله اين افراد است كه در عنفوان جواني ناآگانه و ناخواسته گام در راهي خطرناك گذاشته بوده كه مواد مخدر و افيوني، در انتهاي شرابي فريبنده با دنيايي پر از رؤياهاي رنگارنگ اما دروغين را به تصوير كشيده بود، اما اين روزها حدود 5 سال است كه در زندان مركزي همدان هر لحظه در انتظار اجراي حكم اعدام مي‌باشد.
او كه در ابتدا حتي از خواندن آيات كلام‌ا... مجيد عاجز بوده، نه‌تنها نااميد نشده، بلكه با تلاش‌هاي طاقت‌فرساي شبانه‌روزي اينك حافظ كل قرآن شده و بدين‌سان پنجره‌اي پر از اميد به سوي دشت بي‌انتهاي معنويت و قدرت لايزال الهي كشيده است.
 در ادامه گفت‌وگوي همدان‌پیام با اين مددجوي زندان مركزي همدان را از نظر مي‌گذرانيد:
  از خودت بگو و اينكه چه شد كه از زندان سر درآوردي؟!
به نام پروردگار بخشنده و مهربان؛ من سجاد ياريان متولد سال 1367 شهر قروه سنندج هستم كه متأسفانه در اثر ناآگاهي و به طور ناخواسته گرفتار در ماجرايي شدم كه به دستگيري‌ام در تاريخ 23/05/1392 منجر شد. حال از همان زمان در زندان بسر مي‌برم و پس از مدت‌ها كش‌وقوس پرونده، طبق قوانين مربوطه به "اعدام" محكوم شدم.
 در حين ارتكاب جرم، متوجه بودي كه ممكن است كه با مجازاتي اينچنين سنگين، مواجه بشوي؟
من اساساً مجرم و خلافكار نبودم و به عنوان راننده آژانس فعاليت مي‌كردم و همانطور كه عرض كردم به طور ناخواسته و بدون اينكه مطلع باشم، وارد ماجرايي شدم كه به علت حضور افراد ديگري در اين پرونده آنان هم همانند من گرفتار و محكوم شدند، (البته نمي‌خواهم بيش از اين وارد جزييات شوم). اما آنچه كه لازم است تأكيد كنم اينكه چون سروكاري با مواد مخدر نداشتم، از قوانين مربوطه و كم‌وكيف مجازات‌ها هم اطلاع چنداني نداشتم.
 پس از این که محكوم شدي، چه حس و حالي داشتي؟
خيلي بد؛ اصلاً قابل تصور نبود. مدتي كاملاً گيج و سردرگم و نااميد بودم، به طوري كه آرام و قرار نداشتم و مخصوصاً فكر كردن در اين شرايط به خانواده برايم خيلي غم‌‌انگيز بود. از طرفي تاوان بسيار سنگيني را براي اشتباه و غفلت خودم بايد پرداخت مي‌كردم.
 چي شد كه به سمت قرآن رفتي و كار حفظ را آغاز كردي؟
چون حكم قطعي شده بود، به دنبال راهي بودم كه شايد بتوانم از اين مجازات رهايي پيدا كنم. در كنار پيگيري‌هاي قضايي براي اثبات بي‌اطلاعي و بي‌گناهي و تعمد نداشتن خودم در اين زمينه از ساير زنداني‌ها شنيده بودم كه حفظ قرآن در شكسته شدن حكم اعدام تأثير دارد. همچنين در مراسمي اين نكته را از زبان مدير زندان شنيدم كه وي زندانيان را به اين كار تشويق مي‌كردند. اين بود كه ابتدا بدون مربي و بدون توصيه خاصي جزي سي‌ام قرآن كريم را حفظ كردم و بعد در امتحاني كه در اداره فرهنگي زندان برگزار شد، شركت كردم. چون در آزمون موفق شدم، كار حفظ را تحت نظر مربيان ادامه دادم.
 تشكيلات و مربيان خاصي براي اين منظور در زندان وجود دارند؟
بله؛ در اداره فرهنگي زندان واحدي به نام «دارالتحفيظ» ايجاد شده كه مددجويان علاقه‌مند، تحت نظر مربيان كارآزموده و متخصص به حفظ قرآن مشغول هستند. هم‌اكنون حدود 130 نفر از زندانيان در اين واحد مشغول به فعاليت هستند كه موفق به حفظ يك جزء تا 10 جزء قرآن مجيد شده‌اند.
 در آزمون‌هاي تخصصي شركت كرده‌اي؟ مدرك يا گواهينامه معتبر كه مؤيد حفظ تمام آيات و سوره‌هاي قرآن توسط تو باشد، اخذ كرده‌اي؟
بله؛ در آزمون‌هاي مختلفي كه با حضور اساتيد متخصص و نمايندگان دستگاه‌هاي مربوطه نظير اوقاف و امور خيريه، تبليغات اسلامي، بنياد قرآن و ستاد حفظ قرآن كريم برگزار شد، شركت نموده‌ام و گواهينامه‌هاي معتبر دريافت كرده‌ام كه مهمترين آنها آزمون سراسري بود كه در تاريخ 22 اسفند 1395 برگزار شد و من به لطف خدا از نمره 100، نمره 5/92 را كسب كردم.
 پس انگيزه شما از آغاز حفظ به قرآن، تغيير مجازات بود؟
انگيزه من در آغاز حفظ قرآن، تأثير اين كار در تغيير حكم مجازات اعدام بود. به تدريج با اين كتاب آسماني انس گرفتم و همين امر معنويت را وارد زندگي من كرد و تغييرات زيادي در افكار و رفتار من ايجاد نمود، به طوري كه گرچه به خاطر اشتباه و غفلتي كه قبلاً مرتكب شده‌ام، مجازات بسيار سنگيني براي من تعيين شد، اما به لطف و بركت آيات نوراني قرآن كريم از آرامشي عميق و وصف‌ناشدني برخوردار هستم.
 يعني حفظ قرآن تمام ابعاد زندگي شما را تحت تأثير قرار داد؟
بله، زندگي بنده قبل و پس از حفظ قرآن اصلاً قابل مقايسه نيست. علاوه بر مهمترين تأثيري كه مأنوس شدن با قرآن براي من آورده، يعني آرامش بي‌نظيري كه به من داده، بسياري از رفتارهاي من نسبت به قبل تغيير كرده و تمامي اعمال و اخلاق و رفتارم تحت تأثير قرآن قرار گرفته است و روابطم با ديگران مخصوصاً خانواده بسيار خوب شده است كه اين تغيير رفتار و اخلاق براي كساني كه قبلاً مرا مي‌شناختند هم بسيار محسوس و ملموس بوده و بارها به من گفته شده است. من همه اينها را معجزه قرآن مي‌دانم؛ چراكه بنا به فرمايشات حضرات معصومين(ع)، انس با قرآن باعث آميخته شدن گوشت وخون و استخوان افراد با كلام الهي مي‌شود و همه زندگي دنيايي و اخروي آنها را تحت تأثير قرار مي‌دهد.
 خانواده در اين ميان چه نقشي داشتند؟
بايد عرض كنم پس از خدا، تنها اميد من خانواده بود. مخصوصاً همسرم كه واقعاً براي من سنگ‌تمام گذاشت. متأسفانه در زندان موارد زيادي ديده‌ام كه همسران برخي زنداني‌ها به محض گرفتار شدنشان و حتي قبل از اينكه زنداني از بلاتكليفي خارج شود و حكم مجازاتش صادر شود، با دنيايي پر از ناباوري ساز جدايي مي‌زنند و دادخواست طلاق مي‌فرستند! اين موضوع اغلب زنداني‌ها كه در اوج نااميدي هستند و كم نيستند افرادي كه كسي پيگير كار و پرونده آنها نيست را نااميدتر و مأيوس مي‌كند و حتي بعضاً به افكار و اقداماتي نظير خودزني و خودكشي يا پناه بردن به موادمخدر و دخانيات دچار مي‌كند. اينجاست كه حمايت خانواده‌ها از زندانيان اهميت بسيار زيادي دارد. اين در حالي است كه خانواده‌ها ـ مخصوصاً همسران زنداني‌ها ـ خودشان تحت فشار و مشكلات مادي و روحي و رواني زيادي قرار دارند و برخي نگاه‌ها يا حرف و حديث‌هاي افراد ناآگاه يا مغرض و فتنه‌انگيز، آنها را به شدت عذاب مي‌دهد؛ حالا ببينيد وقتي يك زن با اين همه سختي‌هاي گوناگون، همسر محكوم به اعدام خود را ترك نكرده و دنياي پر از آرامش را برايش فراهم كرده تا بتواند با خيالي آسوده به حفظ قرآن ادامه دهد، چقدر باارزش است. 
وي اوج عشق، ايثار، فداكاري و شرافت را به نمايش گذارده و با تمام قوا براي نجات من تلاش مي‌كند. شايسته‌ترين درودها بر چنين زناني!
 اينكه همه وقت خود را به حفظ قرآن اختصاص مي‌دادي، خسته‌كننده و ملال‌آور نبود؟
البته وقتي انسان شيريني انس با كلام خدا را بچشد، به هيچ وجه خسته نمي‌شود؛ با اين حال براي حفظ قرآن بايد با برنامه كار كرد و زير نظر مربي، ساعاتي را به حفظ و ساعاتي را به مرور قرآن اختصاص داد. ضمن اينكه خواب و استراحت كافي هم بايد داشته باشي تا آمادگي ادامه كار به وجود بيايد. البته من علاوه بر اينكه بيشتر اوقات و كار اصلي‌ام به حفظ قرآن اختصاص داشته و دارد، در كنار آن و در اوقات فراغت، به حفظ نهج‌البلاغه و يك كار هنري كه به نوعي ابتكاري هم هست، مشغول هستم. به طور اجمال اينكه تابلوهاي نفيسي با استفاده از هسته‌هاي خرما درست كرده و مي‌كنم كه در نوع خود بي‌نظير است. براي نمونه با استفاده از 12 هزار قطعه هسته خرما، تابلويي نفيس منقش به سوره‌هاي حمد و توحيد درست كرده‌ام.
 به جز خانواده، چه كساني ديگر در اين موفقيت به تو كمك كرده‌اند؟
دادستان محترم همدان، مديركل زندان‌هاي استان همدان و مسئولان زندان مركزي همدان به خصوص آقايان علي عزيزي، مدير اين زندان و محمدرضا عزيزي، مدير اداره فرهنگي زندان و آقاي ايمان دركلام، مسئول دارالتحفيظ اين اداره از همان ابتدا زمينه گرايش من به كلام‌ا... مجيد را فراهم نمودند و در همه جهات به بنده كمك كردند. 
بي‌نهايت از اين عزيزان و همچنين از آقايان حاج قاسم جهان‌آرا، رئيس اداره اوقاف و امور خيريه همدان و رئيس تشكل‌هاي قرآني غرب كشور، مسعود عباسي نماينده تبليغات اسلامي، مهدوي از كارمندان دلسوز اوقاف و خيريه كه براي شركت من در آزمون‌هاي سراسري و استاني تلاش زيادي كردند و رحيم مرادي از روانشناسان محترم زندان سپاسگزارم.
 و سخن پاياني؟
مي‌خواهم در آخر، اين نكته مهم را به همه خوانندگان عزيز عرض كنم كه همانطور كه پروردگار متعال در سوره زمر آيه 53 فرمود كه «...لاتَقنَطوا مِن رَحمَتِ الله»، تحت هيچ شرايطي نبايد خدا را فراموش كنند و نااميد شوند.
 من اگر مي‌خواستم نااميد باشم، چه بسا الان جانم را هم از دست داده بودم. خدا هم كه نااميدي از رحمتش را جزو گناهان بزرگ خوانده، به افراد اميدوار كمك و ياري مي‌كند. خودم هم باور نمي‌كردم با سواد ابتدايي كه دارم و اينكه در ابتدا اصلاً با قرآن آشنا نبودم، بتوانم روزي حافظ قرآن شوم. اينها را فقط عنايت خدا و معجزه قرآن مي‌دانم و از همه مخصوصاً مسئولان زندان و خانواده‌هاي زندانيان مي‌خواهم از هر كاري كه اميد را در بين زندانيان ايجاد مي‌كند و افزايش مي‌دهد، دريغ نكند؛ چراكه در زندان‌ها افراد نااميد بسياري حضور دارند كه اگر اميدوار شوند، مي‌توانند اصلاح شده و کار شرافتمندانه و مفيدي به اجتماع و خانواده‌هاي خود داشته باشند. شخصاً آرزو دارم و عهد كرده‌ام كه اگر روزي از زندان آزاد شوم، تمام تلاش را جهت تشويق و ترغيب ديگران به حفظ قرآن نمايم و خودم را وقف اين كار بكنم.

بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com