فریز پروژه بی‌همتای ایران از بدو تولد همدان پیام
 
 
سه شنبه - 7 بهمن 1399 - شماره 3960
 
امروز : چهارشنبه ، 8 بهمن 1399

Today : Wed, January 27, 2021
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


بوعلی هم #ماسک زد
36مین حضور مرکز چاپ و بسته بندی همدان_صنایع غذایی ماشین آلات و وابسته شیراز
logo-samandehi
 
کد مطلب:  114405 تاریخ انتشار:  1399-09-26 - 10:03 تعداد بازدید:  289
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

گردشگری استان به «عصر طلایی» می‌رسد
فریز پروژه بی‌همتای ایران از بدو تولد

گردشگری

 ‎با آغار دولت تدبیر و امید با نگاه دوباره به ظرفیت‌‌های استان، جاذبه‌ها و فعالیت‌های گردشگری از گزینه‌های طلایی برای توسعه شمرده شد و با برگزاری رویدادهای بین‌المللی گردشگری مانند همدان ۲۰۱۸ و اجلاس جهانی UNWTO در پایتخت تاریخ و تمدن ایران، همدان گام‌های خوبی را برای ایجاد زیرساخت‌های جذب گردشگر برداشت.
‎در این دوران بود که همدان کم ‌و بیش موضوع قطب گردشگری غرب کشور شدن و آمارها حاکی از افزایش چشمگیر مسافر نسبت به سال‌های گذشته بود.
‎در آن زمان پروژه‌های گردشگری یکی پس از دیگری آغاز می‌شد، به‌طوری‌که هتل‌سازی در همدان در این دوران به اوج رسید و همدانی‌ها شاهد ساخت هتل‌های لوکس در شهرشان بودند.
‎اعطای امتیازات و تسهیلات ویژه به سرمایه‌گذاران سیاستی بود که مسئولان استان برای ترغیب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای سرمایه‌گذاری در پایتخت تاریخ و تمدن ایران به‌کار گرفتند که البته تاحدود زیادی موفق بود و سرمایه‌گذاران زیادی وارد استان شدند.
‎«عصر طلایی هگمتانه» نیز یکی از پروژه‌های گردشگری بود که در سال ۹۳ با حضور معاون رئیس‌جمهور در حوزه گردشگری در همدان متولد شد تا مجموعه تفریحی، اقامتی، توریستی عصر طلایی هگمتانه که به گفته استاندار وقت در ایران بی‌همتا بود، در همدان ساخته شود.
به گزارش ایسنا، ‎محل ساخت این پروژه در ورودی شهر همدان از سمت جاده تهران(جنب فرودگاه) واقع شده است که شاهراه غرب کشور نیز محسوب می‌شود.‎این پروژه در 2 فاز 5/2 هکتاری و 6 هکتاری طراحی شده که در بخش 5/2 هکتاری ۸۳ سوئیت اقامتی طراحی و احدا ساخته شده و بخش 6 هکتاری نیز به‌دلیل عدم صدور پروانه در فاز گودبرداری راکد مانده و پس از گذشت 7 سال گره از مشکل این بخش باز نشده است.
‎بنا به گفته مسئولان و سرمایه‌گذار مجتمع گردشگری عصر طلایی هگمتانه در ورودی شهر همدان یکی از طرح‌های بزرگ گردشگری غرب کشور خواهد بود که شامل هتل 5 ستاره، سالن‌های سینمایی، سالن همایش و شهربازی و مجموعه فروشگاهی و پارکینگ سرپوشیده بوده و از لحاظ فناوری و مدرن بودن در غرب کشور بی‌نظیر است.
‎در سال گذشته زمزمه‌هایی از وجود دست‌های پشت پرده در این پروژه به میان آمد که با پیگیری‌های انجام شده همه موارد منجر به برائت مجموعه عصر طلایی شد.
‎به هر حال چند صباحی موضوع عصر طلایی هگمتانه نقل محافل و رسانه‌ها بود تا اینکه مدتی بعد دوباره در یک سکوت خبری فرورفت تا سرمایه‌گذار این پروژه در سکوت و به‌دور از هیاهوی رسانه‌ای به کار خود ادامه دهد.
‎قرار بود فاز نخست این پروژه که همان سوئیت‌های اقامتی و آماده بهره‌برداری است، در بهار ۹۹ افتتاح شود اما به‌علت درست نشدن راه ورودی و مسأله پارک هنوز افتتاح نشده است. هر چند وعده سال ۹۷ هم محقق نشد. برخی مسئولان و نماینده مردم همدان در زمان‌های مختلفی از این پروژه بازدیدهایی داشتند و اتمام این پروژه و رفع موانع پیش‌روی سرمایه‌گذار را یکی از مطالبات خود دانستند.
‎مرداد امسال حسن خانجانی دادستان همدان نیز از این پروژه بازدید کرد و بر حمایت از سرمایه‌گذاران تأکید داشت و گفت: این مجموعه با ایجاد شهر سفال، مبل، چرم و فرش می‌تواند منجر به اشتغال بسیاری از جوانان استان شود.
‎وی تصریح کرد: عصر طلایی هگمتانه توانسته با مطالعات و نیازسنجی‌های دقیق خود که پیش از آغاز پروژه انجام داده، به جانمایی مناسبی در شهر دست یابد که این امر سبب توازن فرهنگی و اقتصادی بیشتری در سطح شهر خواهد بود.
‎همچنین حجت‌الاسلام احمدحسین فلاحی، نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی نیز به‌تازگی به عصر طلایی هگمتانه رفته و با تأکید بر رفع موانع این پروژه اظهار کرد: دستگاه‌های دولتی پیگیر مطالبات خود باشند اما مانع ایجاد نکنند.
‎مدیرکل میراث فرهنگی استان همدان نیز در تیرماه امسال از مراحل پایانی و آماده‌سازی این پروژه بازدید داشت و از افتتاح مجموعه 5/2 هکتاری عصرطلایی هگمتانه خبر داد و گفت: به‌زودی شاهد افتتاح سوئیت‌های اقامتی عصرطلایی هگمتانه خواهیم بود.
‎علی مالمیر در جریان این بازدید درباره مجموعه 6 هکتاری عصرطلایی هگمتانه نیز یادآور شد: این پروژه کاربری‌هایی از جمله سالن‌های چندمنظوره، شهربازی، پردیس سینمایی، سالن‌های ورزشی، هتل 5 ستاره، باشگاه، سالن تئاتر و فست‌فود را دارد و پروژه 5/2 هکتاری در زیربنای ۵ هزار و ۹۰۰ مترمربع ساخته شده که صد نفر را مشغول به کار خواهد کرد.
‎خبرگزاری دانشجویان ایران بنا بر رسالت خود به سراغ مجموعه عصر طلایی هگمتانه رفت تا از آخرین وضعیت این پروژه در همدان جویا شود و علت اجرایی نشدن این پروژه را به مخاطبان خود اعلام کند.

 عصر طلایی هگمتانه زمین رایگان نگرفته است
‎مدیر روابط عمومی شرکت عصر طلایی هگمتانه در گفت‌وگو با ایسنا، در پاسخ به اینکه آیا زمین مجموعه گردشگری عصر طلایی هگمتانه به‌صورت رایگان داده شده است؟ توضیح داد: قیمت زمین مجموعه عصر طلایی پس از قیمت‌گذاری توسط کارشناسان ذی‌صلاح پرداخته شد.
محمود ‎شرفخانی با تأکید بر اینکه پول زمین به اداره کل راه‌و‌شهرسازی استان پرداخت شده است، گفت: همچنین با ارزیابی، وثایق مناسبی در اختیار اداره کل راه و شهرسازی قرار گذاشته شد و تا زمانی که پروژه 6 هکتاری عصر طلایی هگمتانه ساخته نشود و پایان‌کار نگیرد، این وثایق در اختیار راه و شهرسازی خواهد بود.
‎وی در پاسخ به اینکه چرا پروژه متوقف شده است؟ خاطرنشان کرد: تا ۷ بهمن‌ماه ۹۸ عملاً پروژه نمی‌توانست کار کند زیرا به مدت حدود 3 سال روند اخذ پروانه به‌دلیل مشکلات اداری و عدم صدور مجوز به‌طور کامل متوقف شد.
‎مدیر روابط عمومی شرکت عصر طلایی هگمتانه با بیان اینکه به‌طور قطع با راکد ماندن کار و سرمایه سرمایه گذار بیشتر از همه آسیب می‌بیند آن هم در پروژه‌ای با این مقیاس، افزود: باید اذعان کرد که مشکلات پیش‌ رو و درگیری‌هایی که بین سایر ادارات اتفاق می‌افتد، خود مانع پیشبرد کار خواهد شد که خوشبختانه با پیگیری‌های شرکت، اختلاف بین دستگاه‌ها نیز ختم به‌خیر شد.
‎شرفخانی با بیان اینکه شهرداری اعلام می‌کرد که تا زمانی که مشکل شرکت حل نشود نمی‌تواند پروانه صادر کند، ادامه داد: در زمان اوج مشکلات اداری با مراجعه به استاندار، خواستار حل مشکلات پیش‌رو شدیم و با ورود استاندار همدان، گروهی به نام اقدام تشکیل شد.

 راه دسترسی این مجتمع گردشگری هنوز مشکل دارد
‎وی بیان کرد: با تدابیر استاندار همچنین در جلسه شورای هماهنگی تصویب شد شهرداری همدان تا تاریخ ۱۵ بهمن ۹۸ نسبت به محاسبه و صدور پروانه ساختمانی براساس تعرفه طرح گردشگری برای اراضی 6 هکتاری شرکت اقدام کند و عصر طلایی هگمتانه با مراجعه به شهرداری در اسفند ۹۸ پس از محاسبه به روز و تصویب شورای شهر نسبت به تعیین تکلیف و تسویه بدهی خود به شهرداری بابت پروانه ساختمانی 5/2 هکتاری اقدام عاجل به عمل آورد.
‎مدیر روابط عمومی شرکت عصر طلایی هگمتانه تصریح کرد: عصر طلایی هگمتانه پیشنویس پروانه را گرفته و برای ساخت پارک اعلام آمادگی کرده و منتظر مساعدت شهرداری و شورای شهر در زمینه راه ورودی و پارک است.
وی با اشاره به اینکه راه دسترسی مجتمع گردشگری عصر طلایی هگمتانه هنوز مشکل دارد و با وضعیت فعلی پروژه قابل استفاده نیست، گفت: این مجتمع چطور با هتل‌های درون شهر همدان رقابت کند؟ آیا گردشگر با دیدن وضعیت ورودی وارد این مجتمع می‌شود؟ در حالیکه پروفیل تأیید شده شهرداری طراحی شده اما هنوز اجرایی نشده است، حتی طراحی تیرهای برق را هم انجام داده‌ایم.
‎شرفخانی با تأکید بر اینکه تمامی مستندات درخواست صدور پروانه موجود است، خاطرنشان کرد: شرکت عصر طلایی هگمتانه بارها به شهرداری همدان برای صدور پروانه و آمادگی اجرای پارک با همکاری شهردای نامه‌نگاری کرده است.
‎وی همچنین با تشکر از همکاری شهرداری همدان، بیان کرد: با توجه به اینکه پروژه 3 سال متوقف شده بود و حادثه پلاسکو نیز رخ داده بود، نقشه‌های معماری ما طبق بخشنامه‌های جدید مرتبط با آتش‌نشانی دستخوش تغییراتی شد و شرکت مجبور به باز طراحی مجدد شد که این خود عاملی برای عقب افتادن از بازه زمانی مدنظر شد.

 بهار ۱۴۰۰؛ آغاز پروژه 6 هکتاری عصر طلایی هگمتانه
شرفخانی با تأکید بر اینکه نقشه‌های جدید در نظام مهندسی همدان درحال بررسی است، اظهار کرد: شرکت عصر طلایی هگمتانه تا پایان سال ۹۹ پروانه دریافت خواهد و بهار۱۴۰۰ آغاز پروژه 6 هکتاری عصر طلایی هگمتانه خواهد بود.
وی تصریح کرد: درحال‌حاضر پروژه 5/2 هکتاری آماده بهره‌برداری است اما تا پایان یافتن وضعیت کرونایی افتتاح نخواهیم کرد و پروژه 6 هکتاری گودبرداری شده اما هنوز منتظر دریافت پروانه هستیم که پیش‌بینی می‌شود از اردیبهشت سال آینده آغاز به ساخت خواهیم کرد.
‎شرفخانی با اشاره به اینکه به مدت 3 سال پروژه به علت نداشتن پروانه به‌طور کامل فریز شده بود، خاطرنشان کرد: چشم‌انداز پروژه‌ای با این حجم عظیم 4 ساله بوده و اگر اردیبهشت ۱۴۰۰ آغاز به کار کنیم حتماً هر سال بخشی از پروژه را به بهره‌برداری خواهیم رساند.
‎وی با بیان اینکه اشتغالزایی پروژه عصر طلایی هگمتانه نزدیک به ۲ هزار نفر به‌صورت مستقیم در بخش‌های مختلف خواهد بود، یادآور شد: پیمانکار برای پروژه درنظر گرفته شده و تعهد اخلاقی داریم که نیروهای بومی همدان را در پروژه به‌کار ببریم که در پروژه اقامتی 5/2 هکتاری این اتفاق افتاده است.

 صدور پروانه پس از تسویه عوارض
‎مدیر منطقه 3 شهرداری همدان  درباره علت عدم صدور پروانه برای پروژه عصر طلایی هگمتانه، می‌گوید: این پروژه عوارضی دارد که باید تسویه شود و پس از مفاصاحساب پروانه جدید صادر می‌شود. ‎فیضی‌منش درباره راه دسترسی به مجتمع گردشگری عصر طلایی هگمتانه، گفت: درباره راه دسترسی این مجتمع هرچه در طرح تفصیلی شهر همدان باشد و معاونت شهرسازی به ما اعلام کند، همان دسترسی انجام خواهد شد.
‎وی در پاسخ به این پرسش مبنی بر بی‌میلی شهرداری برای ایجاد پارک با همکاری مجموعه گردشگری عصر طلایی هگمتانه، تصریح کرد: شهرداری با انجام این پارک در مجموعه گردشگری موافق است و فضای سبز برای این مجموعه باید انجام شود و انجام می‌شود.
ایسنا توانست تنها گوشه‌ای از مشکلات این پروژه را برای مخاطبان و مسئولان شرح دهد، حال باید دید مسئولان همدان در اجرای این پروژه گردشگری که قرار است در غرب کشور میزبان گردشگران و مسافران باشد و این شهر را با گردشگری توسعه دهد، چقدر پای کار خواهند بود؟
در واقع باید دید مسئولان ما فقط به برگزاری همایش و اجلاس بسنده می‌کنند یا در عمل هم برای اهدافشان ارزش قائل‌اند و پیگیر امور برای به بار نشستن از روی کاغذ در صحنه عمل هستند؟ گردشگری خواندن همدان فقط درحالی محقق می‌شود که زیرساخت‌های آن هم مهیا شود. صرف استفاده مداوم از این واژه و کلنگ‌زنی پی‌درپی پروژه‌ها بدون پیگیری عاقبتشان، دردی از ما دوا نمی‌کند و توسعه استان به این شکل رقم نمی‌خورد، به قول قدیمی‌ها «با حلواحلوا کردن دهان شیرین نمی‌شود!»


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com