... و اینک پایان مجلس دهم همدان پیام
 
 
چهارشنبه - 7 خرداد 1399 - شماره 3764
 
امروز : پنجشنبه ، 8 خرداد 1399

Today : Thu, May 28, 2020
ارتباط با سرویس ها - پذیرش آگهی * 1399؛سال جهش تولید
ورود کاربران


عید سعید فطر مبارک
چاپ لیبل و لفاف های بسته بندی
logo-samandehi
 
کد مطلب:  108684 تاریخ انتشار:  1399-02-31 - 08:43 تعداد بازدید:  101
ارسال به دوستان
نسخه چاپی

... و اینک پایان مجلس دهم

داخلی

 مجلس دهم درحالی به روزهای پایانی خود نزدیک شده است که در طول ۴ سال گذشته چالش‌های فراوانی در خانه ملت مشاهده کردیم؛ به‌گونه‌ای‌که با گذشت زمان انتقادها از عملکرد نمایندگان افزایش یافت.
این دوره از مجلس در شرایطی شکل گرفت که بیش از یک سال از دولت یازدهم باقی مانده بود.
در آن زمان با توجه به فضای سیاسی شکل‌گرفته در جامعه، مجلس دهم با ترکیب خاصی کار خود را آغاز کرد.
فراکسیون‌های امید، ولایی و مستقلین ترکیب سیاسی مجلس را تشکیل دادند و این در‌حالی بود که وزن امیدی‌ها قدری سنگین‌تر می‌نمود.
انتظار و توقع افکار عمومی برآن بود که مجلس دهم بتواند مطالبات جامعه در ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی به‌گونه‌ای برآورده کند که مردم تحول در این حوزه‌ها را احساس کنند.
از طرفی انتظار می‌رفت با توجه به نزدیک شدن دیدگاه‌های مجلس و دولت به یکدیگر، شاهد اتفاقات خوبی در جامعه باشیم و سیاست داخلی و خارجی ما متحول شود.
یک سال پس از شکل‌گیری مجلس دهم دولت دوازدهم آغاز شد و این در شرایطی بود که سطح انتظارات و توقعات با توجه به شعارهای دولت تدبیر و امید از یکسو و وعده‌های وکلای ملت از سوی دیگر، بالا رفته بود و نوعی نگاه امیدوارانه به آینده در لایه‌های مختلف جامعه شکل گرفته بود.
اما سیر اتفاقات و تحولات سیاسی در سطح داخلی و بین‌المللی شرایط دیگری را رقم زد و موجب شد حتی در تعریف اولویت‌های خود تجدیدنظر کنیم.
چالش‌های سیاسی ناشی از خروج آمریکا از برجام و به‌دنبال آن بازگشت تحریم‌ها به‌علاوه تحولات منطقه‌ای روند تحولات در جامعه را تغییر داد.
در چنین فضا و شرایطی مجلس دهم برخلاف انتظار نتوانست اهداف راهبردی خود را به‌درستی دنبال کند، همچنین گرفتار حواشی نیز شد و به مرور انسجام خود را از دست داد.
البته این به‌معنای آن نیست که مجلس دهم عملکردی نداشته است،کما اینکه نمی‌توان از برخی موفقیت‌های مجلس دهم در تصویب طرح‌ها و لوایح مهم چشم‌پوشی کرد.
اصولا ما به‌دنبال بررسی عملکرد مثبت یا منفی مجلس دهم نیستیم، هرچند در این‌باره 2 دیدگاه متفاوت وجود دارد که تأمل در هریک از آن 2 حایز اهمیت است.
یک دیدگاه تأکید بر آن دارد که عملکرد نمایندگان به‌گونه‌ای بوده که نه‌تنها چندان قابل دفاع نیست، حتی جایگاه مجلس را نیز تحت‌الشعاع قرار داده و از رأس امور بودن پایین آورده است.
دیدگاه دوم درست نقطه مقابل آن است و ضمن دفاع از عملکرد نمایندگان بر این نکته تأکید دارد که آنچه سبب چالش‌ها شده و حتی به جایگاه مجلس آسیب زده است، دخالت عوامل بیرونی در مجلس و ایجاد مانع در مسیر فعالیت نمایندگان بوده است.
هرچه هست امروز مجلس دهم با کارنامه‌ای متفاوت از دوره‌های پیشین کار خود را به پایان می‌رساند.
از نگاه برخی‌ها انتخابات مجلس یازدهم که اسفندماه سال گذشته با مشارکت نسبتا پایین مردم برگزار شد، بی‌ارتباط با عملکرد مجلس دهم نبود، هرچند فضای رقابت‌ها خیلی واقعی نشان نمی‌داد.
در هرصورت تا امروز فراکسیون‌های مجلس دهم گذشته از وزن و جایگاه هرکدام، کارنامه شفاف و مشخصی به افکار عمومی ارائه نداده‌اند.
در چنین شرایطی مجلس دهم به پایان راه رسیده و خانه ملت مهیای حضور مجلس یازدهمی‌هایی می‌شود که بخش عمده‌ای از آن را چهره‌های جدیدی تشکیل می‌دهد که مشخص نیست با چه رویکردی مسائل جامعه را دنبال خواهند کرد.


بازگشت
نظرات بینندگان :
نظر شما :
   
نام*
ایمیل* ایمیل محفوظ می باشد
نظر*
کد امنیتی*
کد امنیتی

 
 
 
گزارش گزارش ویژه یادداشت تحلیل سرمقاله ضمیمه(پیام_آدینه) دانلود
صفحه نخست آخرین اخبار درباره ما ارتباط با ما  پیوندها ویژه_نامه راهنما
نشر و نقل مطالب فقط با ذکر نام روزنامه همدان پیام بلامانع است.

 
روزنامه همدان پیام ( اجتماعي، فرهنگي، اقتصادي، سياسي، ورزشی )
صاحب امتياز و مدير مسئول: نصرت ا... طاقتي احسن  -  سردبير: يدا... طاقتي احسن
نشاني: همدان، خيابان شريعتي، ابتداي خيابان مهديه، ساختمان پيام
تلفن: 38264433 (081)  -  فکس: 38279013 (081)  -  سازمان نیازمندی: 38264400 (081)  - ايميل: info@hamedanpayam.com